:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

Rozmowy (nie)kontrolowane

Rozmowy (nie)kontrolowane

Muszę się przyznać do pewnego rodzaju zaniedbania z mojej strony jako mieszkanki naszego pięknego miasta. Otóż nie śledzę posiedzeń Rady Miasta, zresztą Rady Powiatu również nie. Ale ostatnio miałam okazję zupełnie przypadkiem obejrzeć relację z miejskich obrad. I nie wiem, co powiedzieć. Może to nie na umysł prostej kobiety, ale to, co dzieje się podczas... no własnie, obrad? Czy takie przepychanki słowne, bo to raczej nie rozmowa, można nimi nazwać? 

Znaczenie słowa “obrady” z tego, co wiem, to omawianie spraw publicznych w szerokim gronie. Z tego na obradach rady miasta tylko szerokie grono zostało.
A przecież każdemu radnemu zależy na interesie naszego miasta i jego mieszkańców.
Są przygotowywane nawet punkty/tematy do omówienia. brakuje tylko właściwej formy. 
To może mała podpowiedź dla uczestników sesji. Ja bym zaczęła od wyjaśnienia, co to jest rozmowa.
Zatem, rozmowa to komunikacja za pomocą języka naturalnego, czyli mowy. Jest to podstawowy sposób komunikacji międzyludzkiej. Aby komunikacja werbalna mogła mieć miejsce, muszą istnieć osoby: mówiąca i słuchająca. Posługują się one kodem (językiem), który musi być znany obu osobom.

Praktyczne rady Anny Nowak, które uczestnicy obrad Rady Miasta powinien sobie powtarzać przed sesją:

1. Gdy jedna osoba mówi reszta słucha.
2.  Nie przerywamy innym.
3.  Nie wyśmiewamy wypowiedzi innych osób.
4. Nie obrażamy innej osoby.
5. Rozmawiamy według ustalonej kolejności.
6. Używamy wiarygodnych argumentów.
7. Nie lekceważymy mówiącej osoby.
8. Odzywamy się kulturalnie.
9. Nie używamy wulgaryzmów.
10. Nie krzyczymy.
11. Nie śmiejemy się z wypowiedzi innych.
12. Wypowiadamy się wiarygodnie.
13. Nie denerwujemy się.
14. Rozmawiamy po kolei.
15. Nie mamy w ustach gumy, cukierków czy czegokolwiek  innego.
16. Kończymy rozmowę z uśmiechem.

Jeśli Państwo życzycie sobie zweryfikować, które z powyższych punktów zostały ostatnio złamane podczas rozmów prowadzonych przez naszych radnych, bardzo proszę. Wystarczy przypomnieć dyskusję dotyczącą żółtego pyłu na jeziorze Trzesiecko.

Poza tym, chyba wiem, gdzie tkwi problem. Może najpierw warto określić wspólny, zrozumiały dla wszystkich język, kod albo choćby pismo obrazkowe. By uniknąć błędnych odczuć lub wrażeń, często bardzo rozbieżnych. 
A tak w relacji, jaką oglądałam przytykom, kąśliwym uwagom, sarkastycznym wypowiedziom, przerywaniu sobie nawzajem - “nie było końca”. Ale koniec na szczęście nadszedł wraz z zakończeniem obrad. I nie było już ważne, czy  wszyscy “rozmówcy” zdążyli się wypowiedzieć i dać upust swoim emocjom. Może to i lepiej, że taki koniec nadchodzi.
Tutaj małe wyjaśnienie, nie chodzi mi o to, by wskazać winnego, ani o poglądy polityczne czy też na daną sprawę lub problem, lecz o samą formę wypowiedzi, a przede wszystkim o szacunek do innych i do siebie.
Radni i burmistrz są wybierani przez nas i w pewien sposób odzwierciedlają nas samych. Dlatego warto dać im dobry przykład i przestrzegać dobrych zasad w naszych codziennych rozmowach ze znajomymi, z rodziną, a i wtedy gdy jesteśmy świadkiem rzeczy, które powodują w nas wzburzenie. Nie reagujmy złośliwym komentarzem, kąśliwą uwagą lub wymownym furknięciem. Warto okazać życzliwość, częściej się uśmiechnąć, bądź życzyć nieznajomemu. 
Miłego Dnia.
Zapewniam, że i nasz i naszych rozmówców dzień będzie przyjemniejszy.

Wasza
Ania Nowak


ania nowak felieton - komentarze opinie

 • gość 2018-02-04 09:02:30

  Piękne zasady i rady , ale wzorce czerpiemy z oglądanych w TV dyskusji gdzie zasiada najwyższa elita tego kraju , też wybierana przez nas.

 • gość 2018-02-04 17:43:37

  Do polityki idą same miernoty, które nic nie potrafią i nic nikomu nie dają, to pasożyty. Nie warto tracić czasu na oglądanie ich bicia piany. A już wSzczecinku szczególnie.

 • gość 2018-02-05 10:49:22

  Pani Aniu, komentuję regularnie. Dziś mi się podoba bardzo.

 • gość 2018-02-05 16:42:25

  Wzorcem sa myszki agresorki z nowośmiesznej, zaczadzone nitrasy z peło, nowackie, nowickie itd i uwaga, który to poseł chciał na gołe klaty startować?

Dodajesz jako: Zaloguj się