:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Rozpoczyna się wielkie strzelanie do dzików
Temat Szczecinecki 10/01/2019 05:58

Wielki odstrzał dzików, który ma przyczynić się do zmniejszenia przypadków zachorowań na ASF, to w ostatnim czasie jeden z najważniejszych tematów w całym kraju. Już w najbliższy weekend ma się rozpocząć masowa redukcja populacji dzików, zapowiadana wcześniej przez Ministerstwo Środowiska. Tymczasem wiele osób takim działaniom mówi stanowcze “Nie”. Swój sprzeciw wobec “rzezi dzików” wyrażają politycy opozycji, stowarzyszenia i organizacje broniące zwierząt, jak również Internauci. Co więcej, udziału w masowych polowaniach na dziki odmawiają również myśliwi. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Szczecinku.

Przypomnijmy. O ASF i związanej z tą chorobą trzody chlewnej koniecznością odstrzału dzików mówiło się już parę lat temu. W 2016 roku leśnicy w cały kraju przymierzali się do pierwszych masowych polowań z powodu występowania na wschodzie kraju przypadków tzw. afrykańskiego pomoru świń. Już wtedy na terenie RDLP w Szczecinku stwierdzono 1247 osobników dzików. Jak wówczas podkreślano, w wielu obwodach łowieckich liczba dzika znacząco się zmniejszyła. Na taki stan rzeczy mogła mieć wpływ stała obecność wilka w większości łowisk, która spowodowała rozrzedzenie populacji oraz miejscowe przemieszczenie się dzików. Na redukcję populacji dzika mogły też mieć wpływ zwiększone plany odstrzałów dzików.

Co istotne, od najbliższej soboty, 12.01 do końca lutego myśliwi mają przeprowadzić masowy, skoordynowany odstrzał dzików na zdecydowanej większości terytorium kraju. Zgodnie z doniesieniami, odstrzelonych ma zostać nawet 210 tys. dzików, a resort środowiska domaga się maksymalnego obniżenia liczebności populacji tego gatunku. Oznacza to, że niemal wszystkie dziki mają zostać w Polsce zabite. Także młode i ciężarne lochy, a nawet zwierzęta żyjące w parkach narodowych. O "maksymalnym obniżeniu liczebności populacji" pisała w swoim piśmie z dnia z dnia 21.11.2018 r. wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.

- Zakończyły się również prace polowe i sezon grzybobrania, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa wykonywania polowania z uwagi na mniejszą obecność ludzi w terenie. Ponadto z uwagi na fakt, że huczka (ruja) u dzików przypada na okres miesięcy późnojesiennych i zimowych,

należy intensyfikować odstrzał tych zwierząt właśnie teraz z ukierunkowaniem odstrzału na lochy zanim przystąpią do porodu

- czytamy w piśmie, które już krąży po sieci.

Na fali społecznego oburzenia do ministerstwa środowiska i do premiera wysyłane są rozmaite petycje w obronie zwierząt. Lasy Państwowe tłumaczą się, że tylko wykonują zalecenia.

Lasy Państwowe w kwestii ASF realizują jedynie obowiązujące przepisy prawa powszechnego

- tłumaczy Marek Stasiuk, rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku. - Chodzi m.in. o ustawę o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt), rozporządzenia wykonawcze odpowiednich ministrów, zalecenia Międzyresortowego Zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii.

 • Monitoring i poszukiwania padłych dzików leśnicy prowadzą stale na zarządzanych przez siebie terenach, skutecznie przyczyniając się do wykrywania ognisk zagrożenia i ograniczania rozprzestrzeniania się ASF - podkreśla Marek Stasiuk.

Nowe warunki wręcz premiują strzelanie do loch

- mówi nam dyrektor RDLP w Szczecinku, Andrzej Modrzejewski. - Ale jeśli nie zacznie się strzelać, to nie ma możliwości zredukowania populacji dzików. Do ciężarnych nikt nie strzela, ale do loch, które prowadzą młode warchlaki. Do tej pory żaden myśliwy tego nie robił.  Teraz strzelają.

Co istotne, masowych polowań na dziki nie popierają niektórzy myśliwi. W Szczecinku Koło Łowieckie Ponowa odwołało polowania w ciągu trzech najbliższych tygodni, natomiast Koło Łowieckie Darzbór w opublikowanym na Facebooku poście zapowiada protest myśliwych przeciwko zmuszaniu ich do eksterminacji dzików. Myśliwi apelują także do Mateusza Morawieckiego:

Czujemy się zobowiązani do zaapelowania do Pana Premiera o uchronienie kraju od fatalnych konsekwencji gospodarczych

i środowiskowych w związku z decyzją Ministerstwa Środowiska o tzw. depopulacji (skoordynowanym odstrzale redukcyjnym, zmierzającym do maksymalnego obniżenia liczebności populacji) dzika w skali całego obszaru Polski, jako elementu walki z ASF - czytamy w jednym z postów KŁ Darzbór.

Sytuacja dotycząca polowań na dziki jest dynamiczna. W środę, 9.01 wieczorem pod Sejmem odbyła się demonstracja w obronie zwierząt. Swoją konferencję prasową na ten temat zorganizował także minister środowiska, Henryk Kowalczyk. Jak poinformował, zapowiadane polowania wielkoobszarowe będą ograniczone jedynie do kilku powiatów. Ma to na celu stworzenie strefy buforowej między terenem, gdzie występuje ASF, a tym, gdzie tej choroby nie ma. Minister zapewnił też, że pojawiająca się w mediach liczba 200 tys. dzików, które mają zostać odstrzelone w styczniu, jest "zupełnie nieprawdziwa".

Na czwartek, 10.01 prezydent Andrzej Duda zwołał spotkanie w sprawie dzików z ministrem środowiska i rolnictwa.

Reklama

dziki depopulacja asf polowania ministerstwo rzeź - komentarze opinie

 • gość 2019-01-10 06:46:04

  ASF przykrywka …. ile na tym zarobicie

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 08:24:00

  Lochy już prowadzą młode albo wkrótce będą się prosić. Żaden normalny myśliwy do tego ręki nie przyłoży.

 • gość 2019-01-10 08:31:43

  Warto powiedzieć, że autorką która podpisała się pod odstrzałem dzika, jest znana ekolog, leśnik, wiceminister Golińska. To dopiero kompetentna babka (sic)

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 08:56:50

  PiS z pełnym zaangażowaniem pracuje nad utratą władzy. Nigdy już na was nie zagłosuję.

 • gość 2019-01-10 09:24:30

  "Warto powiedzieć, że autorką która podpisała się pod odstrzałem dzika, jest znana ekolog, leśnik, wiceminister Golińska. " Gdyby żył jej Ojciec, to dałby Jej do wiwatu.

 • gość 2019-01-10 11:37:01

  Pani Małgosiu zawiodłem sie na Pani.

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 11:44:23

  A potem będzie wycie ze wilki bliżej ludzi pidchodza. A przecież ich zwierzynę się wybija ...

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 12:14:26

  Jestem za ale nie taka ilość

 • gość 2019-01-10 12:26:01

  Nie znam się ale niemieccy ekolodzy zalecają właśnie odstrzał

 • gość 2019-01-10 12:51:42

  Wybijając dziki usuwacie naturalne pożywienie dla wilków. Dopiero teraz okaże się jak te drapieżniki z głodu zaczną podchodzić do gospodarstw rolników. I będzie lament. No to kolejne posunięcie rządu pisiorów -wybić wilki! Drzewa wycięte, dziki wybite, wilki na wymarciu, stadniny koni pozamykane. Za to Jarosław na kocie dumnie wjedzie do sejmu. BANDA GŁUPCÓW!!! A nazywają siebie chrześcijanami!!! O ZGROZO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 • baca - niezalogowany 2019-01-10 13:24:49

  "należy intensyfikować odstrzał (...) loch zanim przystąpią do porodu" - Takie rzeczy mogą powstać tylko w chorym umyśle. To nie nadaje się na polemikę, ale na terapię. I na sąd za co najmniej działanie na szkodę państwa.

 • gość 2019-01-10 13:55:17

  GOŚĆ z godz 12:51 - trafiłeś w punkt ! Dodam jeszcze że 40 żubrów jest do odstrzału ... , wspomnę też , o czym zapewne wiedzą leśnicy i ekolodzy ( a o czym pewne *****!!! z rządu pojęcia nie mają ) że dziki są sanitariuszami lasów (zjadają padlinę , robactwo wszelakie , przekopują ziemię ) . A dobra zmiana zaczęła się od wyrębu puszczy białowieskiej ....

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 13:58:54

  Choć jestem myśliwym do tego ręki nie przyłożę. W ślubowaniu myśliwego jest o etyce łowieckiej, a ta czysta jest na drugim biegunie etyki.

 • gość 2019-01-10 14:12:43

  "dziki są sanitariuszami" zjadają padlinę - lisy też, jednak dzik jest silniejszy. więcej dzików = mniej lisów robactwo wszelakie - te pożyteczne gatunki również przekopują ziemię - chyba komuś umknęła rola ściółki w ekosystemie leśnym

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 17:49:57

  Na zachodzie wybijają dziki na wschodzie to samo A w Polsce nie bo ludzie żyją w ciemnocie i lepiej wykończyć polską produkcję wieprzowiny.jak rolnikowi prośne lochy zabijali (małe prośiaki po śmierci lochy jeszcze się ruszały w środku )to dobrze było.Gdzie byli obrońcy zwierząt gdzie się pytam?to świnia czy dzik przyniósł ASF.z czego mają żyć ludzie jak im ostatni dochód zabili mimo że większości przypadków świnie były zdrowe.Swoja głupotą przyczynicie się do upadku polskiej produkcji wieprzowiny i będziecie jeść zachodnią padline nie wieprzowine.

 • gość 2019-01-10 18:47:51

  Ha jak wybija dziki to po nich wilki . Nasza posłanka już jest niewiarygodna.

 • gość 2019-01-10 18:51:45

  Ha jak wybija dziki to po nich wilki . Nasza posłanka już jest niewiarygodna.

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 22:07:20

  jak zabijali zdrowe świnie i prosiaki bo w okolicy wykryto asf to nikt z tym nie miał problemów utylizowali zdrowe świnie rolnicy ponosili koszta w setkach tysięcy i często kończyli z rolnictwem to gdzie byli Ci wielcy ekolodzy ? Wykończą rolników i zrobi się miejsce dla zachodu na padlinę i syf well done Polsko ;)

 • JaF - niezalogowany 2019-01-11 07:42:02

  Trza wybijać dziki bo przenoszą ASF. Sam nieraz widziałem jak dziki, a zwłaszcza odyńce odwiedzają chlewnie. Taki krewki i pełen wigoru odyniec to jednej nocy potrafi i dwie trzy chlewnie obskoczyć robiąc przy tym 40-50km. Nasi rządzący się znają. A tak serio jest to czysta paranoja. Głównym wektorem przenoszenia ASF są ludzie. Bioasekuracja. To takie magiczne słowo. Niestety większość rolników chyba uważa, że te słowo to takie zachodnie przekleństwo, coś jak angielskie "fuck". Na koniec dodam, że jestem myśliwym i nigdy nie będę strzelać do zaproszonych lub wodzących loch. Niech to robi minister Kowalczyk, Ardanowski, ŁK Jenoch, szef związku rarmerów Izdebski. Od nas myśliwych niech się odczepią.

 • gość 2019-01-11 07:58:48

  Nie mogliby zamiast dzików, tak rzez przypadek wybić wilków?

 • gość 2019-01-11 09:42:11

  "Dziękujemy" leśniczce p Golińskiej odwdzięczymy się na wyborach :(

 • gość 2019-01-11 10:48:34

  "Gość - niezalogowany 2019-01-10 13:58:54 Choć jestem myśliwym do tego ręki nie przyłożę. W ślubowaniu myśliwego jest o etyce łowieckiej, a ta czysta jest na drugim biegunie etyki." No sorry, myśliwy, ale masz do zrealizowania plan łowiecki. Taki jak co roku. Masz zachować się tak jak co roku. Macie pozyskać mniejszą ilość w sezonie 18/19 niż w poprzednim. Ręki nie przyłożysz? Trudno, będzie jeden Zenek więcej. Ale za nierealizowanie rocznych planów koło odpowie...

 • gościu - niezalogowany 2019-01-11 11:18:31

  Ad gość 2019-01-11 10:48:34 - ja to rozumiem inaczej - co innego polownie na lochy prowadzące co jest pewenie u podstawy nie przykładania ręki przez kolegę po strzelbie, a co innego realizowanie planu łowieckiego w zeszłorocznej młodzieży, co jak pewnie GOŚĆ z 10:48 wie. Są zalecenia NRŁ i tak : Zaleca się oszczędzanie mocnych przelatków, które np. w roku nasiennym dębów i buków mogą późną jesienią osiągnąć masę tuszy 60 – 70 kg. Konieczne jest wprowadzenie zasady oszczędzania wycinków, które nie mogą jeszcze prezentować prawie żadnych wartości trofeowych. W trudnych warunkach środowiska i presji wilka dopuszcza się inną strukturę odstrzału wynikającą z rzeczywistej struktury wiekowej dzików. W rejonach o wzmożonym przyroście populacji, pozyskanie warchlaków i przelatków traktować łącznie, tj. do 80% puli odstrzałowej. Zatem co innego strzał do lochy ( do czego i ja reki nie przyłożę) a co innego marcowe przelatki. Kapujesz czy Zenkostwo oczy zalewa?

 • gość 2019-01-11 12:27:15

  jedna locha (w ciąży), czy "siedem" przelatków... przekładając na ludzki: faktycznie - bardziej etyczne jest zastrzelenie kilkoro dzieci niż jednej kobiety w ciąży ;P

 • gość 2019-01-11 19:59:35

  Co ma woj zachodniopomorskie z wybijaniem dzików na wschodzie. Tu nie mieli wybijać. Tu jest w ogóle zagłębie dzików w Polsce - najwięcej. Skąd takie w ogóle chore pomysły - wszyscy się bulwersują i wściekają, a minister kompletnie się nie zna na ekosystemach i ochronie srodowiska - skąd PIS bierze tylu kołków na te stołki. Szok.

 • Tata - niezalogowany 2019-01-12 07:52:05

  A ja się cieszę, będzie kiełbasa z dziczka...;)

 • Gość - niezalogowany 2019-01-12 11:10:27

  wszyscy sie napinacie bo wybija dziki.... az sie smiac chce. zrobili tak czesi i niemcy i nie maja problemu asf glownym medium roznoszacym asf sa dziki wiedza o tym inspektoraty weterynaryjne mysliwi i politycy ale zwykly kowalski to tepak i wierzy w te berednie pseudomysliwych i pseudoekologow zycze wszystkim zeby w polsce poglowie swin spadlo do zera za sprawa asf a wtedy bedziecie wpierdalac ruska i niemiecka wieprzowine po 35zl za kg

 • gość 2019-01-12 13:40:05

  G...burza robiona przez pełowczyków bo nie mają pomysłów jak uciec z tonącego Tytanica jakim jest eurokołchoz. Jak przyjadą inżynierowie z Afryki to ich nasz burmistrz przygarnie. Ma warunki lokalowe i wielkie serce hahaha

 • gość 2019-01-12 19:05:51

  strzelac,strzelac i jeszcze raz strzelac.Nalezy takze przeprowadzic wielki odstrzal wilkow,namnozylo sie tego dziadostwa ponad wszelka miare. STRZELAC !!!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"