:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  11°C rozproszone chmury

Ruch ściśle wydzielany. Mniej aut na deptaku

Interwencje, ściśle wydzielany Mniej deptaku - zdjęcie, fotografia

Szczecinecki deptak, jak mówi zwyczajowa, mało odkrywcza nazwa, służy do chodzenia. I choć ta sama nazwa na to nie wskazuje, służy także do jeżdżenia rowerem. Prawdziwym kłopotem na tym ciągu komunikacyjnym jest za to ilość aut kurierskich, dostawczych i należących do firm ochroniarskich. Przez ostatnie lata z trudem się do nich przyzwyczailiśmy, choć nie zawsze było łatwo, a scysje między pieszymi a kierowcami dostawczaków i ochroniarzami nie należały do rzadkości. Ulice dojazdowe do deptaka - ulic Bartoszewskiego i Bohaterów Warszawy, kończą się zawsze znakiem drogowym B1 “Zakaz ruchu w obu kierunkach”. Dostawcy korzystali jednak z wyjątków i otrzymywali od Urzędu Miasta pisemne pozwolenia na wjazd. Od ubiegłego roku deptak jest remontowany i następują zmiany, które być może spodobają się pieszym, ale na pewno nie kierowcom. Liczba zezwoleń na poruszanie się autem po deptaku ma być ograniczona do minimum. Cel? Zakończenie trwającej latami samowolki kierowców, niestosujących się do znaków drogowych i posiadanych zezwoleń, lub często w ogóle ich nie posiadających.

- W tym roku niejako z automatu nie dajemy nikomu prawa wjazdu na ul. Bartoszewskiego (9 Maja) ani na Boh. Warszawy - mówi Tematowi Anna Mista, dyrektor Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta w Szczecinku. -Piszemy od razu do wnioskodawców o uszczegółowienie wniosków. Jasne, że jeśli do dostarczenia jest coś większego, pozwolenie jest do uzyskania. Ale chodzi o ograniczenie do minimum liczby aut z zezwoleniami. Każdy musi wykazać potrzebę, która będzie indywidualnie rozpatrywana. Na ul. Boh. Warszawy jest większy kłopot z dojazdem do sklepów od tyłu, dlatego tam zezwolenia wydawane są częściej. Ale wyłącznie na określony odcinek - mówi Anna Mista.

Od 16 stycznia na deptaku można też zauważyć wzmożoną aktywność straży miejskiej, która kontroluje poruszające się po ulicach Bartoszewskiego i Bohaterów Warszawy pojazdy.

- My egzekwujemy prawo - mówi komendant Straży Miejskiej w Szczecinku, Grzegorz Grondys. - W nowym roku część zezwoleń już wygasła, zakazy ruchu nadal stoją. I robimy to na całym deptaku. Sprawdzamy, czy pojazd porusza się trasą zgodną z pozwoleniem, które ma z ratusza. I czy w ogóle je ma.

Czy nie ma innych sposobów na dostawę towarów do sklepów, niż wjazd samochodem na ciąg komunikacyjny z masą pieszych? Są, ale bardzo trudno wykonalne. W angielskim mieście Bath utworzono na przykład specjalne centrum przeładunkowe, w którym auta kurierów mające dostarczać rzeczy do centrum miasta przepakowują towar na tylko jeden, elektryczny pojazd. Nieco futurystyczny pomysł pochodził z włoskiej Perugii, w której specjalnie wydrążonymi pod centrum miasta tunelami miał poruszać się wagonik i zatrzymywać z towarem dosłownie pod sklepami. Do realizacji nie doszło. Jakie rozwiązanie jest potrzebne w Szczecinku?

Ruch ściśle wydzielany. Mniej aut na deptaku komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się