:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  24°C całkowite zachmurzenie

Rzecznik Praw Obywatelskich w Szczecinku. Mieszkańcy pytają o budżet i mowę nienawiści

Odwiedzający różne miasta kraju Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, 19 kwietnia wraz ze swoimi współpracownikami dotarł także do Szczecinka. Celem spotkania było poinformowanie społeczeństwa o tym, czym zajmuje się RPO, z jakimi problemami można się do niego zgłaszać i jakich rozwiązań należy oczekiwać; rzecznik próbował się także dowiedzieć, z borykają się mieszkańcy tych terenów. Jak można się było spodziewać poruszanych kwestii nie brakowało. Najpierw z rzecznikiem spotkała się szczecinecka młodzież, która nie obawiała się zadawać trudnych pytań. Jednym z nich było m.in. to, ile Adam Bodnar zarabia. A zaraz potem przyszła kolej na mieszkańców Szczecinka. Choć w spotkaniu otwartym z RPO uczestniczyła nieliczna grupa szczecinecczan, omówiono naprawdę wiele problemów. Od spraw rolniczych zaczynając, a na niepełnosprawnych dzieciach kończąc.

 

- To był bardzo ciekawy wyjazd. W Szczecinku można znaleźć związki pomiędzy tym, co dzieje się w Warszawie, a tym, co dzieje się tutaj – tak spotkanie z mieszkańcami Szczecinka podsumował Adam Bodnar. RPO zwrócił uwagę m.in. na poważny problem tutejszych uczniów. Chodzi o dojazd do szkół, który nie w każdym przypadku jest zapewniony tak jak trzeba. 

- W jednym liceum, które znajduje się nieopodal Szczecinka, dzieci muszą na pieszo iść kilka kilometrów, żeby się do tej szkoły dostać, ponieważ nie ma żadnego transportu publicznego – podkreślił Adam Bodnar. - To jest, myślę, rzeczywistość wielu dzieciaków na tych terenach, które są bardzo rozległe. Jeśli już na tym etapie nie zapewniamy równego dostępu do szkoły, którym jest chociażby ten dojazd, to jak te dzieciaki potem mogą myśleć o sukcesie edukacyjnym? Polska nam się rozjeżdża pod względem standardów edukacyjnych. 

Stały problem omawiany podczas spotkań z RPO to także wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Chodzi nie tylko o kwestie socjalne i dostęp do świadczeń. Rodzie sygnalizują, że w momencie, gdy niepełnosprawne dziecko osiągnie pełnoletność, często nie mają gdzie dorosłych dzieci powierzyć, choćby na kilka godzin. 

A z jakimi jeszcze problemami zgłaszali się do rzecznika mieszkańcy Szczecinka? Poruszano chociażby nowelizację prawa łowieckiego, które nakłada na sołtysów dodatkowe obowiązki, a także problem z wyrządzaniem szkód rolnych przez chronione ptactwo. Była m.in. też mowa o emeryturach i ZUS-ie, internetowej (i nie tylko) mowie nienawiści, zakazywaniu marszów ONR-owców, czy obowiązku porządkowania terenu przyległego do posesji wspólnot mieszkaniowych. 

Jednym z ciekawszych pytań było to, dotyczące budżetu obywatelskiego. Zdaniem Adama Bodnara, mieszkańcy Szczecinka powinni mieć prawo do takiego budżetu, powinni również o ten budżet zawalczyć. Jak zaznaczył, może to być ważny punkt w zbliżających się wyborach samorządowych. 

- Jak jeździmy po Polsce i widzimy, iż w wielu miastach budżety obywatelskie funkcjonują bardzo dobrze – odpowiedział rzecznik. - To jedna z lepszych form zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego do dyskutowania i decydowania o własnych sprawach. To nie jest tylko kwestia przeznaczenia określonych środków publicznych na cele wybrane przez mieszkańców, ale także kwestia zaangażowania obywateli do współdecydowania. W tej dyskusji obywatele się jednoczą, tworzą mniej lub bardziej formalne grupy.

Jednym z przykładów ciekawej inicjatywy mieszkańców, jaki podał Adam Bodnar, była inicjatywa częstochowian, którzy wybudowali karmniki dla ptaków, a przy nich ustawili kamery wideo, które transmitowały wszystko on-line. Projekt wymyślony przez 8-letnią dziewczynkę był hitem w Częstochowie. – To niesamowicie połączyło wspólnotę – zaznaczył rzecznik.

- Jeśli więc państwo nie mają budżetu obywatelskiego, to zachęcam z prawa, jakie daje nam Konstytucja RP i ustawa o petycjach. Jako obywatele mamy prawo, by coś postulować, możemy złożyć petycję, która ma naprawić naszą rzeczywistość. Można by było w tym trybie złożyć petycję do władz miejskich z prośbą o ustanowienie budżetu obywatelskiego. 

- Można też jeszcze inaczej. Ponieważ zbliżają się wybory samorządowe można to postawić jako punkt. Można zapytać, którzy z kandydatów opowiadają się za budżetem obywatelskim i jak to będzie wyglądało, jakie będą procedury i jak obywatele będą konsultowani w tym zakresie. Skoro nie ma prawnego obowiązku, trzeba jakoś przekonać władze miasta. Ale ponieważ zbliżają się wybory, to być może to jest właśnie ten moment, aby wywołać dyskusję na ten temat – dodał Adam Bodnar. 


rzecnzik praw obywatelskich budżet adam bodnar szczecinek wizyta mieszkańcy - komentarze opinie

 • K. Berezowski 2018-04-20 08:13:59

  Pytanie o budżet obywatelski pochodziło od Szczecinecczanie.org - ruchu miejskiego, który podejmuje działania w kierunku zaistnienia budżetu partycypacyjnego w Szczecinku. Był nawet projekt złożony do Rady Miasta.

 • Maciej Lechowicz 2018-04-20 08:18:42

  Szczecinecczanie! Popieramy pomysł budżetu obywatelskie. Czy chcielibyście żebyśmy pociągnęli ten temat dalej? Czy podpisalibyście petycję o wprowadzenie takiego rozwiązania?

 • gość 2018-04-20 10:35:44

  Chcemy normalnego budżetu obywatelskiego jak w Gdańsku, Szczecinie czy Poznaniu. Ludzie chcą działać!

 • ul. Polna - niezalogowany 2018-04-20 11:04:16

  Jak byłam na spotkaniu na zamku z Ossowskim z WatchDog Polska to też namawiał mieszkańców na budżet obywatelski. Tylko prawdziwy, nie udawany!!! https://szczecinek.com/artykul/czy-na-ul-warcislawa/391492

 • Erin Brockovich 2018-04-20 11:12:09

  Panie Macieju, jak tylko zmieni się jesienią władza w Szczecinku to wszystkie takie petycje będą zbędne. Oczywistym jest, że to mieszkańcy powinni decydować na co są wydawane pieniądze z ich podatków.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-20 13:31:25

  Razem dla Szczecinka dwukrotnie wnioskowało o Budżet Obywatelski w Szczecinku.Niestety szczecineccy radni z po dwukrotnie byli przeciw.Wezmę to pod uwagę w najbliższych wyborach.

 • gość 2018-04-20 13:37:54

  Na jesień znów na 4 lata budżet trafi do zamrażarki, ktokolwiek wygra. Ja jestem za.

 • gość 2018-04-20 14:55:42

  Erin Brockovich - myślałem że kolega mniej naiwny, że sądzi że jak tylko zmieni się jesienią władza w Szczecinku to wszystkie takie petycje będą zbędne. Sądzę, że ta nowa władza, jaka by nie była to opcja, to nadal w pewnych sprawach będzie miła lepszą "wizję", niż większość mieszkańców. Miejmy chociaż nadzieję, iż nie będzie problemu z budżetem obywatelskim. pozdrawiam "przedmówcę"

 • gość 2018-04-20 19:08:30

  najważniejsze w budżecie obywatelskim byłoby, żeby był naprawdę. A nie tylko na papierze zrobiony pod Rady Osiedli albo inny twór. Ludzie mają decydować. Kropka

Dodajesz jako: Zaloguj się