:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Rzecznik Praw Obywatelskich w Szczecinku. Mieszkańcy pytają o budżet i mowę nienawiści

Odwiedzający różne miasta kraju Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, 19 kwietnia wraz ze swoimi współpracownikami dotarł także do Szczecinka. Celem spotkania było poinformowanie społeczeństwa o tym, czym zajmuje się RPO, z jakimi problemami można się do niego zgłaszać i jakich rozwiązań należy oczekiwać; rzecznik próbował się także dowiedzieć, z borykają się mieszkańcy tych terenów. Jak można się było spodziewać poruszanych kwestii nie brakowało. Najpierw z rzecznikiem spotkała się szczecinecka młodzież, która nie obawiała się zadawać trudnych pytań. Jednym z nich było m.in. to, ile Adam Bodnar zarabia. A zaraz potem przyszła kolej na mieszkańców Szczecinka. Choć w spotkaniu otwartym z RPO uczestniczyła nieliczna grupa szczecinecczan, omówiono naprawdę wiele problemów. Od spraw rolniczych zaczynając, a na niepełnosprawnych dzieciach kończąc.

 

- To był bardzo ciekawy wyjazd. W Szczecinku można znaleźć związki pomiędzy tym, co dzieje się w Warszawie, a tym, co dzieje się tutaj – tak spotkanie z mieszkańcami Szczecinka podsumował Adam Bodnar. RPO zwrócił uwagę m.in. na poważny problem tutejszych uczniów. Chodzi o dojazd do szkół, który nie w każdym przypadku jest zapewniony tak jak trzeba. 

- W jednym liceum, które znajduje się nieopodal Szczecinka, dzieci muszą na pieszo iść kilka kilometrów, żeby się do tej szkoły dostać, ponieważ nie ma żadnego transportu publicznego – podkreślił Adam Bodnar. - To jest, myślę, rzeczywistość wielu dzieciaków na tych terenach, które są bardzo rozległe. Jeśli już na tym etapie nie zapewniamy równego dostępu do szkoły, którym jest chociażby ten dojazd, to jak te dzieciaki potem mogą myśleć o sukcesie edukacyjnym? Polska nam się rozjeżdża pod względem standardów edukacyjnych. 

Stały problem omawiany podczas spotkań z RPO to także wsparcie dla dzieci z niepełnosprawnościami. Chodzi nie tylko o kwestie socjalne i dostęp do świadczeń. Rodzie sygnalizują, że w momencie, gdy niepełnosprawne dziecko osiągnie pełnoletność, często nie mają gdzie dorosłych dzieci powierzyć, choćby na kilka godzin. 

A z jakimi jeszcze problemami zgłaszali się do rzecznika mieszkańcy Szczecinka? Poruszano chociażby nowelizację prawa łowieckiego, które nakłada na sołtysów dodatkowe obowiązki, a także problem z wyrządzaniem szkód rolnych przez chronione ptactwo. Była m.in. też mowa o emeryturach i ZUS-ie, internetowej (i nie tylko) mowie nienawiści, zakazywaniu marszów ONR-owców, czy obowiązku porządkowania terenu przyległego do posesji wspólnot mieszkaniowych. 

Jednym z ciekawszych pytań było to, dotyczące budżetu obywatelskiego. Zdaniem Adama Bodnara, mieszkańcy Szczecinka powinni mieć prawo do takiego budżetu, powinni również o ten budżet zawalczyć. Jak zaznaczył, może to być ważny punkt w zbliżających się wyborach samorządowych. 

- Jak jeździmy po Polsce i widzimy, iż w wielu miastach budżety obywatelskie funkcjonują bardzo dobrze – odpowiedział rzecznik. - To jedna z lepszych form zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego do dyskutowania i decydowania o własnych sprawach. To nie jest tylko kwestia przeznaczenia określonych środków publicznych na cele wybrane przez mieszkańców, ale także kwestia zaangażowania obywateli do współdecydowania. W tej dyskusji obywatele się jednoczą, tworzą mniej lub bardziej formalne grupy.

Jednym z przykładów ciekawej inicjatywy mieszkańców, jaki podał Adam Bodnar, była inicjatywa częstochowian, którzy wybudowali karmniki dla ptaków, a przy nich ustawili kamery wideo, które transmitowały wszystko on-line. Projekt wymyślony przez 8-letnią dziewczynkę był hitem w Częstochowie. – To niesamowicie połączyło wspólnotę – zaznaczył rzecznik.

- Jeśli więc państwo nie mają budżetu obywatelskiego, to zachęcam z prawa, jakie daje nam Konstytucja RP i ustawa o petycjach. Jako obywatele mamy prawo, by coś postulować, możemy złożyć petycję, która ma naprawić naszą rzeczywistość. Można by było w tym trybie złożyć petycję do władz miejskich z prośbą o ustanowienie budżetu obywatelskiego. 

- Można też jeszcze inaczej. Ponieważ zbliżają się wybory samorządowe można to postawić jako punkt. Można zapytać, którzy z kandydatów opowiadają się za budżetem obywatelskim i jak to będzie wyglądało, jakie będą procedury i jak obywatele będą konsultowani w tym zakresie. Skoro nie ma prawnego obowiązku, trzeba jakoś przekonać władze miasta. Ale ponieważ zbliżają się wybory, to być może to jest właśnie ten moment, aby wywołać dyskusję na ten temat – dodał Adam Bodnar. 

Reklama

rzecnzik praw obywatelskich budżet adam bodnar szczecinek wizyta mieszkańcy - komentarze opinie

 • K. Berezowski 2018-04-20 08:13:59

  Pytanie o budżet obywatelski pochodziło od Szczecinecczanie.org - ruchu miejskiego, który podejmuje działania w kierunku zaistnienia budżetu partycypacyjnego w Szczecinku. Był nawet projekt złożony do Rady Miasta.

 • Maciej Lechowicz 2018-04-20 08:18:42

  Szczecinecczanie! Popieramy pomysł budżetu obywatelskie. Czy chcielibyście żebyśmy pociągnęli ten temat dalej? Czy podpisalibyście petycję o wprowadzenie takiego rozwiązania?

 • gość 2018-04-20 10:35:44

  Chcemy normalnego budżetu obywatelskiego jak w Gdańsku, Szczecinie czy Poznaniu. Ludzie chcą działać!

 • ul. Polna - niezalogowany 2018-04-20 11:04:16

  Jak byłam na spotkaniu na zamku z Ossowskim z WatchDog Polska to też namawiał mieszkańców na budżet obywatelski. Tylko prawdziwy, nie udawany!!! https://szczecinek.com/artykul/czy-na-ul-warcislawa/391492

 • Erin Brockovich 2018-04-20 11:12:09

  Panie Macieju, jak tylko zmieni się jesienią władza w Szczecinku to wszystkie takie petycje będą zbędne. Oczywistym jest, że to mieszkańcy powinni decydować na co są wydawane pieniądze z ich podatków.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-20 13:31:25

  Razem dla Szczecinka dwukrotnie wnioskowało o Budżet Obywatelski w Szczecinku.Niestety szczecineccy radni z po dwukrotnie byli przeciw.Wezmę to pod uwagę w najbliższych wyborach.

 • gość 2018-04-20 13:37:54

  Na jesień znów na 4 lata budżet trafi do zamrażarki, ktokolwiek wygra. Ja jestem za.

 • gość 2018-04-20 14:55:42

  Erin Brockovich - myślałem że kolega mniej naiwny, że sądzi że jak tylko zmieni się jesienią władza w Szczecinku to wszystkie takie petycje będą zbędne. Sądzę, że ta nowa władza, jaka by nie była to opcja, to nadal w pewnych sprawach będzie miła lepszą "wizję", niż większość mieszkańców. Miejmy chociaż nadzieję, iż nie będzie problemu z budżetem obywatelskim. pozdrawiam "przedmówcę"

 • gość 2018-04-20 19:08:30

  najważniejsze w budżecie obywatelskim byłoby, żeby był naprawdę. A nie tylko na papierze zrobiony pod Rady Osiedli albo inny twór. Ludzie mają decydować. Kropka

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"