:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C pochmurno z przejaśnieniami

Rzecznik radzi nie pożyczać

temat.net: archiwum, Rzecznik radzi pożyczać - zdjęcie, fotografia

Większość ludzi woli unikać długów. Jeśli już zdarzy się zaciągnąć pożyczkę, każdy chce jak najszybciej ją spłacić i pod względem finansowym mieć czystą sytuację. Nie zawsze jednak to się udaje. Na rynku funkcjonuje mnóstwo nie do końca uczciwych firm pożyczkowych i parabanków. Kiedy pojawią się niespodziewane wydatki: wyprawka szkolna, wakacje czy święta – zaciągnięty w takich nieuczciwych firmach kredyt może stać się naprawdę poważnym problemem. 

Czy mieszkańcy Szczecinka chętnie korzystają z tzw. chwilówek? Jak nie dać się wyprowadzić w pole przez pożyczkowych naciągaczy? O kwestię nierozważnie wziętych pożyczek zapytaliśmy Powiatowego Rzecznika Konsumentów Tadeusza Bobryka.

- Najczęstszym błędem osób chcących pożyczyć nawet niewielką sumę pieniędzy jest to, że nikt nie zastanawia się nad tym, z jaką firmą pożyczkową ma do czynienia – podkreśla Tadeusz Bobryk. - Każdy myśli tylko o tym, aby w jak najprostszy sposób, bez zbędnych formalności i zaświadczeń, załatwić sobie pieniądze. Refleksja nad tym, czy ja mogę w danej firmie pożyczyć i czy jest to firma wiarygodna, przychodzi zbyt późno – najczęściej wtedy, gdy pojawiają się już pierwsze problemy ze spłatą pożyczonej kwoty. 

Nasz rozmówca zauważa, że ludzie pożyczający pieniądze poza bankiem powoli stają się już coraz bardziej czujni. To jednak ciągle za mało. - Bywa, że odbieram telefony od mieszkańców Szczecinka, którzy pytają mnie o to, czy mogą bezpiecznie wziąć pożyczkę w takiej czy innej firmie – wyjawia rzecznik. - Ja staram się wtedy wytłumaczyć im, jak najłatwiej sprawdzić wiarygodność danej firmy. Wystarczy za pomocą Internetu zapoznać się z tzw. czarną listą Komisji Nadzoru Finansowego. O tym, gdzie najlepiej się nie zapożyczać, informuje także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na stronach KNF widnieją 53 podmioty gospodarcze, które nie są bezpieczne, z kolei na strona UOKiK – 23. 

Czy wspomniane, niegodne zaufania klientów firmy pożyczkowe, znajdujące się na tzw. czarnych listach działają również w Szczecinku? - Oczywiście. Jest ich tutaj pełno. Dlatego zawsze warto uważać i zanim podpisze się umowę, należy wszystko bardzo dokładnie sprawdzić – odpowiada nasz rozmówca.

Ale nieuczciwe firmy pożyczkowe to jednak nie wszystko. Zdaniem Tadeusza Bobryka, sporo kłopotów mogą też sprawić szeroko reklamowane w ostatnim czasie tanie ubezpieczenia na życie. - Tu także radziłbym zachować czujność – radzi rzecznik. - Namnożyło się ostatnio ofert, które zachęcają do wykupienia ubezpieczenia bez informacji o chorobie i bez badań lekarskich. W każdym przypadku trzeba bardzo uważnie przeczytać proponowaną umowę. Bywa, że takie firmy najpierw przekonują, że dane zaświadczenie nie będzie potrzebne, a jak już przychodzi co do czego, same sięgają po historię chorób przebytych przez ubezpieczonego i nie wypłacają takiej kwoty, na jaką ktoś, kto wykupił dane ubezpieczenie, liczył. 

- Dlatego ja ubezpieczania się w takich firmach i brania szybkich pożyczek nie polecam – dodaje T. Bobryk. - Jeśli już ktoś taką „chwilówkę” wziął, to radzę ją bezwzględnie jak najszybciej spłacić.   

Czy mieszkańcom Szczecinka często zdarza się zaciągnąć niefortunną pożyczkę? Okazuje się, że... tak. Nie wszyscy jednak mają odwagę się do tego przyznać i w razie problemów poprosić o pomoc. - Ludzie dzwonią do mnie, kiedy umowa jest już podpisana. Często wychodzi  na jaw, że wiele osób bierze pożyczkę, w ogóle nie patrząc na rzeczywiste koszty jej spłaty. Zdarzyło się też, że ktoś niedokładnie zapoznał się z warunkami lokaty inwestycyjnej. Myśląc, że bez żadnego ryzyka na takiej lokacie zarobi, wpłacił sporą sumę pieniędzy i po pewnym czasie wypłacił... o kilka tysięcy mniej. 

- Najczęściej jednak ludzie się nie przyznają. Kiedy już zdarzy się komuś wplątać w jakąś trefną umowę z pożyczką, wstyd się przyznać przed otoczeniem, że dało się zrobić komuś w konia. Generalnie, sprawy szybkich pożyczek to spory problem, który powraca praktycznie co roku – puentuje rzecznik. (z)  

 

Rzecznik radzi nie pożyczać komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com