:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Sala obrad imienia Macichowskiego: IPN się nie zgadza na patrona. Będzie zmiana

Sala obrad imienia Macichowskiego: IPN się nie zgadza na patrona. Będzie zmiana
Temat Szczecinecki 12/09/2018 13:34

Znany z wielu inicjatyw wzmacniających i chroniących lokalną historię mieszkaniec Szczecinka Dariusz Trawiński, tym razem postanowił zabrać się za patrona sali obrad Rady Powiatu Szczecineckiego. Jej patronem jest Józef Macichowski, pierwszy parlamentarzysta ze Szczecinka z czasów PRL. Był posłem na Sejm RP II, III, IV I V kadencji. Był też członkiem PZPR. Uchwałę, dzięki której nazwano salę obrad jego imieniem, podjęto 29.04.2004 roku.

 

- Zadziwiające jest uzasadnienie projektu uchwały, w którym życiorys pana Macichowskiego potraktowano wybiórczo - podkreśla Dariusz Trawiński. - Pominięto zajmowanie przez pana Macichowskiego prominentnych stanowisk w ustroju totalitarnym, o którym również projektodawcy "zapomnieli", a może dla nich PRL był wolnym krajem?

Podczas głosowania wszyscy radni byli za. Nieobecni byli panowie radni  Antoni Rauch i Waldemar Subocz.

Opinia IPN w tej kwestii jest jednoznaczna. "W świetle przytoczonych faktów historycznych nie ulega kwestii, że osoba Józefa Macichowskiego stanowi symbol komunizmu" w rozumieniu art. 1 ustawy z dn. 1.04.2016 o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Reklama

józef macichowski dariusz trawiński ipn ustawa zmiana nazwy - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 14:04:59

  Brawo panie Darku.Precz z komuną!

 • gość 2018-09-12 14:12:55

  Totalny idiotyzm . Tak rozumujac zburzmy wszystkie domy/bo fabryki dawno sprzedano lub zlikwidowano/ mieszkalne wybudowane w tym okresie bo symbolizuja komunizm. Nawiasem w Polsce nigdy komunizmu nie było ale do debili to nie dotrze.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 15:07:45

  Darku, jesteś the best. Precz z komuną i byłym Związkiem Socjalistycznej Młodzieży Polskiej w I LO

 • gość 2018-09-12 15:56:53

  ..osoba Józefa Macichowskiego stanowi symbol komunizmu" .. TOTALNA BZDURA. Będąc bardzo młodym człowiekiem, miałem możliwość poznać Pana Macichowskiego. Tak szacownego człowieka w Szczecinku długo nie było. Człowieka, który przy wysokiej funkcji publicznej, szanował wszystkich niezależnie od wykształcenia, wyznania, zawodu czy urzędu, zachował godność człowieka, a nie ześwinił się, jak wielu innych, dziś sięgających co najwyżej urzędu radnego na poziomie gminnym (niezależnie czy gminy, miasta, powiatu i wyżej).

 • gość 2018-09-12 15:59:04

  Talibowie zniszczyli pomniki Historii mające po kilka tysięcy lat... dlatego, że były im "niepolitczne".

 • gość 2018-09-12 17:04:37

  Darek rulezz

 • gość 2018-09-12 17:53:47

  Prawda jest taka, że wszyscy radni w tamtym okresie to "komuchy" , albo byli zaczadzeni .

 • Gość - niezalogowany 2018-09-12 21:02:04

  Zmieniona będzie ul. Dworcowa. Był taki działacz komunistyczny w ZSRR o nazwisku Dworcow

 • Niech nas nie.. - niezalogowany 2018-09-12 21:14:23

  .
  IPN to GURU, to oaza wszelkiej dobroci i mądrości... Czyżby??
  Jak im będzie po drodze, to nawet Dzierżyńskiego będą kazali nosić w lektyce. Pismem jakiegoś "historyka", który nawet chyba nie zna drogi do Szczecinka, będą wyznaczać kto porządny a kto łajdak.

  I na zakończenie cytat z przed dwóch dni: "...Mamy prawo do tego, aby się sami rządzić..." (A.Duda).. i niech IPN się nie wychyla...

 • Darek Trawiński - niezalogowany 2018-09-13 07:02:49

  Przeciwnikom dekomunizacji polecam zapoznać się z życiorysem pierwszego dyrektora DLPOB w Szczecinku, zapomnianego Pana Władysława Karola Chwalibogowskiego-Nałęcza, który w grudniu 1946 musiał uciekać ze Szczecinka przed NKWD. Lasy Państwowe mogą się szczycić wieloma patriotami. Warto rozpowszechniać o nich wiedzę, a nie o sowieckich sługusach. Pan Macichowski brał udział w odsłonięciu pomnika okupacyjnej Armii Czerwonej.
  O pomniku w temacie szczecineckim:
  https://www.google.pl/amp/s/szczecinek.com/mobile/actions/news/210858
  Wiedza o mordach i gwałtach sowieckich była wówczas powszechnie znana.
  Poniżej link do życiorysu pierwszego, szczecineckiego dyrektora Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego:
  http://e-wietor.pl/chwalibogowski-nalecz-wladyslaw-karol-2/

 • Gość - niezalogowany 2018-09-13 07:33:23

  Precz z komuną. Brawo młodzi, nieukąszeni Heglem! Ilu prawych szczecinecczan nie dało się złamać systemowi! Wielu emigrowało. Warto Ich uhonorować, przypomnieć.

 • gość 2018-09-13 07:58:41

  No komuszki i inne T.W. (panie tomaszu to do pana) czas PO was posprzątać.

 • gość 2018-09-13 08:37:06

  Można było żyć w komunistycznych czasach i nie być komunistą, sprzedawczykiem czy łajdakiem.
  Można żyć w demokracji i być plugawą świnią. Dowodów jest dużo. Wystarczy włączyć TVP.info.

 • prezes szrot-u - niezalogowany 2018-09-13 12:04:02

  Znakomita inicjatywa oddolna!

 • Gość - niezalogowany 2018-09-13 14:00:17

  Byli również nauczyciele (nieliczni), którzy zasługują na pamięć. W I LO ś.p. prof. Klisz, uczył historii w "wieczorówce. "Zesłanie" za przekazywanie prawdy na lekcjach historii. (Ponure lata 70 - te). Szlachetna postać.

 • gość 2018-09-13 14:25:29

  Brawo! Tak trzymać, usuwać wszystko, co gloryfikuje komunizm i jego działaczy.

 • Ktos zdurniał.. - niezalogowany 2018-09-14 08:01:41

  IPN popisał się kolejny raz. Całkiem blisko - w Mirosławcu stoi pomnik - dwa grunwaldzkie miecze. Wg IPN to przejaw komunizmu i nakazuje rozbiórkę. Tu szczegóły: https://www.asta24.pl/2018/09/12/miecze-rozbiorki-ipn-uznal-ze-propagowanie-komuny/
  Przysłowie mówi, że nadgorliwość gorsza od faszyzmu.

 • gość 2018-09-14 22:35:06

  Wysoko postawieni w hierarchi PRL (prokuratorzy, sędziowie, agenci) są dziś czołowymi politykami lub urzędnikami rządzącej partii, która usuwa z historii ludzi, którzy służyli swoim "małym ojczyznom" jak umieli i mogli. Proponuję spalić zdjęcia rodziców lub dziadków, bo statystycznie rzecz biorąc też podpadają pod tę "ustawę".

 • gość 2018-09-15 13:22:15

  Osobiście proponuję aby pan historyk zakupił ( za pozwoleniem prezasa zbawcy ) pług i zaorał szczecinek a pózniej resztę kraju. Przecież to komuna. Pan HISTORYK nież się wyprowadzi z mieszkanka bo to komuniści wybudowali. Proponuję las , grzyby i ściółkę leśną na wszelkie dolegliwości społeczne . To pomoże - szczególnie grzybki .

 • gość 2018-09-15 15:59:20

  Od kiedy to komuniści cokolwiek zbudowali??? Sory, zapomniałem o TW Bolku.

 • Gość - niezalogowany 2019-04-06 18:44:07

  To w takim razie szkółkę leśną której był inicjatorem P. Macichowski i która nosi jego imię też pozbawiać patrona. Był to człowiek walczący aktywnie w kampanii wrześniowej, który dla naszej ojczyzny gnił w oflagu szwabskim przez kilka lat. A jeśli też dobrze poszperać to bez jego wiedzy o gospodarce leśnej i w końcu polityki nie powstałoby na ziemiach koszalińskich a w szczególności w Szczecinku wiele obiektów o znaczeniu rozwojowym, dla was właśnie dzieci tamtych czasów !. Można wymieniać długo jego pożyteczne osiągnięcia które przyćmiewają należność do jedynej partii tamtych lat. Rozumiem że niektórzy woleliby Michnikowszczyznę(niepodlegającą dyskusji) na naszych ziemiach która była zbrodnicza. Lecz P. Jozef miał tę przewagę że był od nich inteligentniejszy i potrafił to wykorzystać nie krzywdząc przy tym współmieszkańców.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet KOTŁOSPAW,

Hryszkiewicz Najlepsze Kotły oferuje: Kotły na Pellet KOTŁOSPAW z palnikiem KIPI Kostrzewa, Pellux, Defro, HKS Lazar Zapewniamy montaż oraz obsługę..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów, tapczanów,

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Tynkarz

Potrzebny tynkarz z doświadczeniem . Proszę o kontakt osób poważnych i konkretnych. Praca na terenie kraju i zagranicą


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY okienne (89 zł/szt), DRZWI moskitierowe (449 zł/szt), Rolety termiczne i zaciemniające. PRODUCENT ze Szczecinka - Najniższe ceny i szybki..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię mechanika

Warsztat samochodowy poszukuje kandydatów na stanowisko mechanika samochodowego. Opis stanowiska: -Naprawa samochodów osobowych oraz dostawczych...


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę biura, hale, teren

Oferta na wynajem pomieszczeń biurowych, hal, terenu (placu składowego o pow. od 500 do 1500 mkw. w sąsiedztwie budynku). Biura nowo wyremontowane,..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"