:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Ścieżka rowerowa to nie ciąg pieszo - rowerowy. Na co w Szczecinku poszły unijne pieniądze?

Ścieżka rowerowa to nie ciąg pieszo - rowerowy. Na co w Szczecinku poszły unijne pieniądze?
04/11/2018 07:11

Zadanie polegające na wybudowaniu nowych ścieżek rowerowych w Szczecinku może wzbudzać wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, czy wszystkie nowe szlaki to faktycznie ścieżki rowerowe, odpowiadające definicji ścieżki rowerowej i wytycznym regulowanym przez polskie prawo? Jak się bowiem okazuje, niektóre nowe „unijne” szlaki ścieżkami rowerowymi w dosłownym tego słowa znaczeniu wcale nie są. To po prostu ciągi pieszo-rowerowe, po których mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści, przy czym, zgodnie z prawem, na takiej trasie to rowerzyści mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Każdy rowerzysta marzy, by w jego mieście lub najbliższej okolicy powstały ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Nic zatem dziwnego, że wśród szczecineckich cyklistów wielkie nadzieje wzbudziła informacja o tym, że niedługo w Szczecinku powstanie aż trzynaście nowych ścieżek rowerowych. Jak się dowiadujemy, inwestycja warta około 3 mln zł, do realizacji której ratusz otrzymał unijne dofinansowanie, dobiega już końca. Tylko czy rowerzyści doczekali się tego, na co faktycznie liczyli?

Zadanie polegające na wybudowaniu nowych ścieżek rowerowych w Szczecinku może wzbudzać wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, czy wszystkie nowe szlaki to faktycznie ścieżki rowerowe, odpowiadające definicji ścieżki rowerowej i wytycznym regulowanym przez polskie prawo? Jak się bowiem okazuje, niektóre nowe „unijne” szlaki ścieżkami rowerowymi w dosłownym tego słowa znaczeniu wcale nie są. To po prostu ciągi pieszo-rowerowe, po których mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści, przy czym, zgodnie z prawem, na takiej trasie to rowerzyści mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.
Różnica między "ścieżką rowerową" a "ciągiem pieszo - rowerowym" polega również na tym, że po tym drugim nie można nakazać rowerzystom jazdy zamiast poruszania się po ulicy.

Jeśli te "ścieżki" nie spełniają "unijnych" standardów, to co z pieniędzmi?

Parę pytań wywołuje też treść dokumentacji przetargowej związanej z budową miejskich ścieżek rowerowych. Z dokumentów wynika, że kilka odcinków ścieżek rowerowych miało być przeprojektowanych na ciągi pieszo-rowerowe. Są to takie odcinki, jak: odcinek ul. Wojska Polskiego – Emilii Plater, trasa wzdłuż ul. Słupskiej, odcinek na ul. Szczecińskiej od wyjścia z parku, od ul. Staszica do granic miasta, odcinek na ul. Gdańskiej, trasa wzdłuż ul. Pilskiej (przeprojektowanie – do rozważenia), a także trasa wzdłuż Waryńskiego i Strefowej. Co ciekawe, wśród wymienionych ścieżek nie znalazła się chociażby trasa na ul. Koszalińskiej, która także nie jest ścieżką rowerową, a ciągiem pieszo-rowerowym.

W innym dokumencie, zawierającym wyjaśnienia ratusza odnośnie treści zamówienia, zwraca uwagę jedno z zapytań skierowanych przez zdezorientowanego wykonawcę inwestycji do ratusza. Wykonawca próbuje się dowiedzieć, jakie konkretnie trasy ma wykonać: czy rowerowe, czy może pieszo-rowerowe? Jak wskazuje, oba obiekty charakteryzują się odmiennymi funkcjami użytkowymi i parametrami technicznymi. W piśmie czytamy: „W przypadku ciągów pieszo-rowerowych część określonych przez zamawiającego parametrów technicznych (szerokość) nie spełnia minimalnych wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej (…). Przy ścieżce dwukierunkowej minimalna szerokość ciągu pieszo-rowerowego powinna wynosić 3,0 m”. Jak wskazał wykonawca, jeśli miasto chciałoby przeprojektować drogi, powinno przygotować całkiem nową dokumentację.

Jaką odpowiedź otrzymuje wykonawca? Ratusz odpowiedział, że… nie planuje wykonania na wspomnianych ulicach ciągów pieszo-rowerowych. Jak podkreślono w odpowiedzi, przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie tylko dróg rowerowych. Ratusz wskazał, że na tych drogach zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym piesi będą mogli korzystać z nowych dróg dla rowerów, ale będą musieli ustępować pierwszeństwa cyklistom.

Jak to wytłumaczyć? Podjęliśmy próbę uzyskania informacji na ten temat w Urzędzie Miasta w Szczecinku. Jednak kierownik Wydziału Inwestycyjnego Tomasz Kołosowski, odmówił udzielenia odpowiedzi, twierdząc, że mu… przeszkadzamy.

To ile z obiecanych mieszkańcom 13 ścieżek rowerowych jest nimi faktycznie?

Czy powstałe w Szczecinku ciągi pieszo-rowerowe są zgodne z wytycznymi regulowanymi przez rozporządzenia? I jak można wytłumaczyć rozbieżności, które pojawiły się w dokumentacji przetargowej?

- pytania, zgodnie z sugestią, skierowaliśmy do miejskiego rzecznika. Czekamy na odpowiedź.

Reklama

ścieżka rowerowa ciąg pieszo rowerowy pierwszeństwo budowa szlak piesi - komentarze opinie

 • Leśny ptak nocny - niezalogowany 2018-11-04 08:11:20

  Spokojnie... możns powiedzieć... będzie jeszcze jedna.. Dookoła jeziora. Zaczną od oświetlenia lasu. Potem czekać tylko na asfalt. Nic bardziej głupiego.

 • Piotr - niezalogowany 2018-11-04 08:56:40

  Typowa bylejakość obecnych władz. A potem kasę trzeba będzie zwrócić. I kto za to zapłaci? Nie urzędnicy tylko mieszkańcy.

 • gość 2018-11-04 10:09:08

  Straszne niechlujstwo, ale to typowe zachowanie dla rządzących miastem. Widać to także w parku przy odnawianiu i zakupie nowych koszy na śmieci. Od lat montuje się kosze z drewnianych szczebelków, których żywotność jest niezmiernie krótka. W wielu punktach parku straszy, to co kiedyś było wspomnianym koszem na śmieci. Niestety rządzący nadal montują te nietrwałe kosze. Nowe możemy zobaczyć wzdłuż ścieżki rowerowej do Trzesieki. Tak w Szczecinku dba się o publiczny grosz.

 • gość 2018-11-04 10:39:18

  Łysy chce wybetonować brzeg jeziora Trzesiecko w Lesie Klasztornym.

 • gość 2018-11-04 11:35:03

  To co mam do napisania w tej sprawie - napiszę po 21:00

 • Gość - niezalogowany 2018-11-04 11:42:40

  Arogancja urzędników zaczyna być już chyba normą w tym mieście.... A co do tych ścieżek. Jako osoba piesza jestem zaszokowany tym ile chodnikow zostało zmienionych w ciągi pieszo - rowerowe. Wcale nie jest bezpieczniej i lepiej.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-04 15:40:16

  Racja wszystko jest bez sensu lepiej nic nie robić będzie lepiej.

 • gość 2018-11-04 17:03:56

  Miasto wcześniej ogłosiło przetarg na wykonanie projektu tych ścieżek rowerowych. Z tego co wiem, tamten projektant też miał wątpliwości, które polegały na rozbieżności umowy z oczekiwaniami Inwestora. Umowa na ścieżki, oczekiwania na wspólne ciągi pieszo- rowerowe 2,5 m wykonane z polbruku. Skończyło się tak, że Miasto rozwiązało umowę i ogłosiło przetarg bez BIPu na Program Funkcjonalno Użytkowy, a po jego wykonaniu ogłosili przetarg na projektuj wybuduj.

 • gość 2018-11-05 13:46:18

  Czekamy z niecierpliwością gość 2018-11-04 11:35:03

 • stefanek - niezalogowany 2018-11-06 09:51:59

  Spogladając na zdjęcie tej ścieszki to fatalne wykonanie i zaprojektowanie.Winno być o góry w pionie : asfalt potem obżerze i pobocze (trawa). Dziecko jadąc rowerkiem przewraca się w kontakcie z obrzeżem.Woda ,liście itp nie spływa.W okresie zimy ciągnik odśnieżając ścieszkę łamie obrzeża.Fuszerka i marnotrastwo naszych pieniędzy!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Oprawa halogenowa led gu10

Sufitowa oprawa halogenowa Oprawa sufitowa do żarówek led, dzięki którym w bardzo łatwy, prosty i szybki sposób stworzymy eleganckie oświetlenie w..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników ogólnobudowlanych. Praca w Szczecinku, dobre warunki płacowe. Wypłata zawsze na czas! Kontakt 798 777 058


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"