:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Ścieżka rowerowa to nie ciąg pieszo - rowerowy. Na co w Szczecinku poszły unijne pieniądze?

Ścieżka rowerowa to nie ciąg pieszo - rowerowy. Na co w Szczecinku poszły unijne pieniądze?
04/11/2018 07:11

Zadanie polegające na wybudowaniu nowych ścieżek rowerowych w Szczecinku może wzbudzać wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, czy wszystkie nowe szlaki to faktycznie ścieżki rowerowe, odpowiadające definicji ścieżki rowerowej i wytycznym regulowanym przez polskie prawo? Jak się bowiem okazuje, niektóre nowe „unijne” szlaki ścieżkami rowerowymi w dosłownym tego słowa znaczeniu wcale nie są. To po prostu ciągi pieszo-rowerowe, po których mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści, przy czym, zgodnie z prawem, na takiej trasie to rowerzyści mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Każdy rowerzysta marzy, by w jego mieście lub najbliższej okolicy powstały ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Nic zatem dziwnego, że wśród szczecineckich cyklistów wielkie nadzieje wzbudziła informacja o tym, że niedługo w Szczecinku powstanie aż trzynaście nowych ścieżek rowerowych. Jak się dowiadujemy, inwestycja warta około 3 mln zł, do realizacji której ratusz otrzymał unijne dofinansowanie, dobiega już końca. Tylko czy rowerzyści doczekali się tego, na co faktycznie liczyli?

Zadanie polegające na wybudowaniu nowych ścieżek rowerowych w Szczecinku może wzbudzać wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, czy wszystkie nowe szlaki to faktycznie ścieżki rowerowe, odpowiadające definicji ścieżki rowerowej i wytycznym regulowanym przez polskie prawo? Jak się bowiem okazuje, niektóre nowe „unijne” szlaki ścieżkami rowerowymi w dosłownym tego słowa znaczeniu wcale nie są. To po prostu ciągi pieszo-rowerowe, po których mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści, przy czym, zgodnie z prawem, na takiej trasie to rowerzyści mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.
Różnica między "ścieżką rowerową" a "ciągiem pieszo - rowerowym" polega również na tym, że po tym drugim nie można nakazać rowerzystom jazdy zamiast poruszania się po ulicy.

Jeśli te "ścieżki" nie spełniają "unijnych" standardów, to co z pieniędzmi?

Parę pytań wywołuje też treść dokumentacji przetargowej związanej z budową miejskich ścieżek rowerowych. Z dokumentów wynika, że kilka odcinków ścieżek rowerowych miało być przeprojektowanych na ciągi pieszo-rowerowe. Są to takie odcinki, jak: odcinek ul. Wojska Polskiego – Emilii Plater, trasa wzdłuż ul. Słupskiej, odcinek na ul. Szczecińskiej od wyjścia z parku, od ul. Staszica do granic miasta, odcinek na ul. Gdańskiej, trasa wzdłuż ul. Pilskiej (przeprojektowanie – do rozważenia), a także trasa wzdłuż Waryńskiego i Strefowej. Co ciekawe, wśród wymienionych ścieżek nie znalazła się chociażby trasa na ul. Koszalińskiej, która także nie jest ścieżką rowerową, a ciągiem pieszo-rowerowym.

W innym dokumencie, zawierającym wyjaśnienia ratusza odnośnie treści zamówienia, zwraca uwagę jedno z zapytań skierowanych przez zdezorientowanego wykonawcę inwestycji do ratusza. Wykonawca próbuje się dowiedzieć, jakie konkretnie trasy ma wykonać: czy rowerowe, czy może pieszo-rowerowe? Jak wskazuje, oba obiekty charakteryzują się odmiennymi funkcjami użytkowymi i parametrami technicznymi. W piśmie czytamy: „W przypadku ciągów pieszo-rowerowych część określonych przez zamawiającego parametrów technicznych (szerokość) nie spełnia minimalnych wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej (…). Przy ścieżce dwukierunkowej minimalna szerokość ciągu pieszo-rowerowego powinna wynosić 3,0 m”. Jak wskazał wykonawca, jeśli miasto chciałoby przeprojektować drogi, powinno przygotować całkiem nową dokumentację.

Jaką odpowiedź otrzymuje wykonawca? Ratusz odpowiedział, że… nie planuje wykonania na wspomnianych ulicach ciągów pieszo-rowerowych. Jak podkreślono w odpowiedzi, przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie tylko dróg rowerowych. Ratusz wskazał, że na tych drogach zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym piesi będą mogli korzystać z nowych dróg dla rowerów, ale będą musieli ustępować pierwszeństwa cyklistom.

Jak to wytłumaczyć? Podjęliśmy próbę uzyskania informacji na ten temat w Urzędzie Miasta w Szczecinku. Jednak kierownik Wydziału Inwestycyjnego Tomasz Kołosowski, odmówił udzielenia odpowiedzi, twierdząc, że mu… przeszkadzamy.

To ile z obiecanych mieszkańcom 13 ścieżek rowerowych jest nimi faktycznie?

Czy powstałe w Szczecinku ciągi pieszo-rowerowe są zgodne z wytycznymi regulowanymi przez rozporządzenia? I jak można wytłumaczyć rozbieżności, które pojawiły się w dokumentacji przetargowej?

- pytania, zgodnie z sugestią, skierowaliśmy do miejskiego rzecznika. Czekamy na odpowiedź.

Reklama

ścieżka rowerowa ciąg pieszo rowerowy pierwszeństwo budowa szlak piesi - komentarze opinie

 • Leśny ptak nocny - niezalogowany 2018-11-04 08:11:20

  Spokojnie... możns powiedzieć... będzie jeszcze jedna.. Dookoła jeziora. Zaczną od oświetlenia lasu. Potem czekać tylko na asfalt. Nic bardziej głupiego.

 • Piotr - niezalogowany 2018-11-04 08:56:40

  Typowa bylejakość obecnych władz. A potem kasę trzeba będzie zwrócić. I kto za to zapłaci? Nie urzędnicy tylko mieszkańcy.

 • gość 2018-11-04 10:09:08

  Straszne niechlujstwo, ale to typowe zachowanie dla rządzących miastem. Widać to także w parku przy odnawianiu i zakupie nowych koszy na śmieci. Od lat montuje się kosze z drewnianych szczebelków, których żywotność jest niezmiernie krótka. W wielu punktach parku straszy, to co kiedyś było wspomnianym koszem na śmieci. Niestety rządzący nadal montują te nietrwałe kosze. Nowe możemy zobaczyć wzdłuż ścieżki rowerowej do Trzesieki. Tak w Szczecinku dba się o publiczny grosz.

 • gość 2018-11-04 10:39:18

  Łysy chce wybetonować brzeg jeziora Trzesiecko w Lesie Klasztornym.

 • gość 2018-11-04 11:35:03

  To co mam do napisania w tej sprawie - napiszę po 21:00

 • Gość - niezalogowany 2018-11-04 11:42:40

  Arogancja urzędników zaczyna być już chyba normą w tym mieście.... A co do tych ścieżek. Jako osoba piesza jestem zaszokowany tym ile chodnikow zostało zmienionych w ciągi pieszo - rowerowe. Wcale nie jest bezpieczniej i lepiej.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-04 15:40:16

  Racja wszystko jest bez sensu lepiej nic nie robić będzie lepiej.

 • gość 2018-11-04 17:03:56

  Miasto wcześniej ogłosiło przetarg na wykonanie projektu tych ścieżek rowerowych. Z tego co wiem, tamten projektant też miał wątpliwości, które polegały na rozbieżności umowy z oczekiwaniami Inwestora. Umowa na ścieżki, oczekiwania na wspólne ciągi pieszo- rowerowe 2,5 m wykonane z polbruku. Skończyło się tak, że Miasto rozwiązało umowę i ogłosiło przetarg bez BIPu na Program Funkcjonalno Użytkowy, a po jego wykonaniu ogłosili przetarg na projektuj wybuduj.

 • gość 2018-11-05 13:46:18

  Czekamy z niecierpliwością gość 2018-11-04 11:35:03

 • stefanek - niezalogowany 2018-11-06 09:51:59

  Spogladając na zdjęcie tej ścieszki to fatalne wykonanie i zaprojektowanie.Winno być o góry w pionie : asfalt potem obżerze i pobocze (trawa). Dziecko jadąc rowerkiem przewraca się w kontakcie z obrzeżem.Woda ,liście itp nie spływa.W okresie zimy ciągnik odśnieżając ścieszkę łamie obrzeża.Fuszerka i marnotrastwo naszych pieniędzy!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę pracowników

Przyjmę pracowników budowlanych na stanowisko: -murarz -dekarz -pomocnik Zajmujemy się stawianiem domów SSO Oferujemy ciągłość pracy...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

SPRZATANIE POMIESZCZEŃ

SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH PRACA PO GODZ. 18:00 TEL. 6042868


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Polerowanie/renowacja

Polerowanie/renowacja reflektorów samochodowych - wszystkie auta, bez demontażu lamp. Czas trwania: ok. 1 godziny za sztukę, cena 40 zł za sztukę...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"