:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?

Ścieżka rowerowa to nie ciąg pieszo - rowerowy. Na co w Szczecinku poszły unijne pieniądze?

Ścieżka rowerowa to nie ciąg pieszo - rowerowy. Na co w Szczecinku poszły unijne pieniądze?
Temat Szczecinecki 04/11/2018 07:11

Zadanie polegające na wybudowaniu nowych ścieżek rowerowych w Szczecinku może wzbudzać wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, czy wszystkie nowe szlaki to faktycznie ścieżki rowerowe, odpowiadające definicji ścieżki rowerowej i wytycznym regulowanym przez polskie prawo? Jak się bowiem okazuje, niektóre nowe „unijne” szlaki ścieżkami rowerowymi w dosłownym tego słowa znaczeniu wcale nie są. To po prostu ciągi pieszo-rowerowe, po których mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści, przy czym, zgodnie z prawem, na takiej trasie to rowerzyści mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.

Każdy rowerzysta marzy, by w jego mieście lub najbliższej okolicy powstały ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia. Nic zatem dziwnego, że wśród szczecineckich cyklistów wielkie nadzieje wzbudziła informacja o tym, że niedługo w Szczecinku powstanie aż trzynaście nowych ścieżek rowerowych. Jak się dowiadujemy, inwestycja warta około 3 mln zł, do realizacji której ratusz otrzymał unijne dofinansowanie, dobiega już końca. Tylko czy rowerzyści doczekali się tego, na co faktycznie liczyli?

Zadanie polegające na wybudowaniu nowych ścieżek rowerowych w Szczecinku może wzbudzać wiele pytań. Jednym z najważniejszych jest to, czy wszystkie nowe szlaki to faktycznie ścieżki rowerowe, odpowiadające definicji ścieżki rowerowej i wytycznym regulowanym przez polskie prawo? Jak się bowiem okazuje, niektóre nowe „unijne” szlaki ścieżkami rowerowymi w dosłownym tego słowa znaczeniu wcale nie są. To po prostu ciągi pieszo-rowerowe, po których mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści, przy czym, zgodnie z prawem, na takiej trasie to rowerzyści mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym.
Różnica między "ścieżką rowerową" a "ciągiem pieszo - rowerowym" polega również na tym, że po tym drugim nie można nakazać rowerzystom jazdy zamiast poruszania się po ulicy.

Jeśli te "ścieżki" nie spełniają "unijnych" standardów, to co z pieniędzmi?

Parę pytań wywołuje też treść dokumentacji przetargowej związanej z budową miejskich ścieżek rowerowych. Z dokumentów wynika, że kilka odcinków ścieżek rowerowych miało być przeprojektowanych na ciągi pieszo-rowerowe. Są to takie odcinki, jak: odcinek ul. Wojska Polskiego – Emilii Plater, trasa wzdłuż ul. Słupskiej, odcinek na ul. Szczecińskiej od wyjścia z parku, od ul. Staszica do granic miasta, odcinek na ul. Gdańskiej, trasa wzdłuż ul. Pilskiej (przeprojektowanie – do rozważenia), a także trasa wzdłuż Waryńskiego i Strefowej. Co ciekawe, wśród wymienionych ścieżek nie znalazła się chociażby trasa na ul. Koszalińskiej, która także nie jest ścieżką rowerową, a ciągiem pieszo-rowerowym.

W innym dokumencie, zawierającym wyjaśnienia ratusza odnośnie treści zamówienia, zwraca uwagę jedno z zapytań skierowanych przez zdezorientowanego wykonawcę inwestycji do ratusza. Wykonawca próbuje się dowiedzieć, jakie konkretnie trasy ma wykonać: czy rowerowe, czy może pieszo-rowerowe? Jak wskazuje, oba obiekty charakteryzują się odmiennymi funkcjami użytkowymi i parametrami technicznymi. W piśmie czytamy: „W przypadku ciągów pieszo-rowerowych część określonych przez zamawiającego parametrów technicznych (szerokość) nie spełnia minimalnych wymagań określonych w Rozporządzeniu Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej (…). Przy ścieżce dwukierunkowej minimalna szerokość ciągu pieszo-rowerowego powinna wynosić 3,0 m”. Jak wskazał wykonawca, jeśli miasto chciałoby przeprojektować drogi, powinno przygotować całkiem nową dokumentację.

Jaką odpowiedź otrzymuje wykonawca? Ratusz odpowiedział, że… nie planuje wykonania na wspomnianych ulicach ciągów pieszo-rowerowych. Jak podkreślono w odpowiedzi, przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie tylko dróg rowerowych. Ratusz wskazał, że na tych drogach zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym piesi będą mogli korzystać z nowych dróg dla rowerów, ale będą musieli ustępować pierwszeństwa cyklistom.

Jak to wytłumaczyć? Podjęliśmy próbę uzyskania informacji na ten temat w Urzędzie Miasta w Szczecinku. Jednak kierownik Wydziału Inwestycyjnego Tomasz Kołosowski, odmówił udzielenia odpowiedzi, twierdząc, że mu… przeszkadzamy.

To ile z obiecanych mieszkańcom 13 ścieżek rowerowych jest nimi faktycznie?

Czy powstałe w Szczecinku ciągi pieszo-rowerowe są zgodne z wytycznymi regulowanymi przez rozporządzenia? I jak można wytłumaczyć rozbieżności, które pojawiły się w dokumentacji przetargowej?

- pytania, zgodnie z sugestią, skierowaliśmy do miejskiego rzecznika. Czekamy na odpowiedź.

Reklama

ścieżka rowerowa ciąg pieszo rowerowy pierwszeństwo budowa szlak piesi - komentarze opinie

 • Leśny ptak nocny - niezalogowany 2018-11-04 08:11:20

  Spokojnie... możns powiedzieć... będzie jeszcze jedna.. Dookoła jeziora. Zaczną od oświetlenia lasu. Potem czekać tylko na asfalt. Nic bardziej głupiego.

 • Piotr - niezalogowany 2018-11-04 08:56:40

  Typowa bylejakość obecnych władz. A potem kasę trzeba będzie zwrócić. I kto za to zapłaci? Nie urzędnicy tylko mieszkańcy.

 • gość 2018-11-04 10:09:08

  Straszne niechlujstwo, ale to typowe zachowanie dla rządzących miastem. Widać to także w parku przy odnawianiu i zakupie nowych koszy na śmieci. Od lat montuje się kosze z drewnianych szczebelków, których żywotność jest niezmiernie krótka. W wielu punktach parku straszy, to co kiedyś było wspomnianym koszem na śmieci. Niestety rządzący nadal montują te nietrwałe kosze. Nowe możemy zobaczyć wzdłuż ścieżki rowerowej do Trzesieki. Tak w Szczecinku dba się o publiczny grosz.

 • gość 2018-11-04 10:39:18

  Łysy chce wybetonować brzeg jeziora Trzesiecko w Lesie Klasztornym.

 • gość 2018-11-04 11:35:03

  To co mam do napisania w tej sprawie - napiszę po 21:00

 • Gość - niezalogowany 2018-11-04 11:42:40

  Arogancja urzędników zaczyna być już chyba normą w tym mieście.... A co do tych ścieżek. Jako osoba piesza jestem zaszokowany tym ile chodnikow zostało zmienionych w ciągi pieszo - rowerowe. Wcale nie jest bezpieczniej i lepiej.

 • Gość - niezalogowany 2018-11-04 15:40:16

  Racja wszystko jest bez sensu lepiej nic nie robić będzie lepiej.

 • gość 2018-11-04 17:03:56

  Miasto wcześniej ogłosiło przetarg na wykonanie projektu tych ścieżek rowerowych. Z tego co wiem, tamten projektant też miał wątpliwości, które polegały na rozbieżności umowy z oczekiwaniami Inwestora. Umowa na ścieżki, oczekiwania na wspólne ciągi pieszo- rowerowe 2,5 m wykonane z polbruku. Skończyło się tak, że Miasto rozwiązało umowę i ogłosiło przetarg bez BIPu na Program Funkcjonalno Użytkowy, a po jego wykonaniu ogłosili przetarg na projektuj wybuduj.

 • gość 2018-11-05 13:46:18

  Czekamy z niecierpliwością gość 2018-11-04 11:35:03

 • stefanek - niezalogowany 2018-11-06 09:51:59

  Spogladając na zdjęcie tej ścieszki to fatalne wykonanie i zaprojektowanie.Winno być o góry w pionie : asfalt potem obżerze i pobocze (trawa). Dziecko jadąc rowerkiem przewraca się w kontakcie z obrzeżem.Woda ,liście itp nie spływa.W okresie zimy ciągnik odśnieżając ścieszkę łamie obrzeża.Fuszerka i marnotrastwo naszych pieniędzy!

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"