:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C pochmurno z przejaśnieniami

Segregujesz śmieci? I co z tego? Wszystkie są pakowane razem

Segregujesz śmieci, i co z tego? Wszystkie są pakowane razem

Nawet dzieci w przedszkolach uczą się już segregować odpady i wrzucać je do właściwych pojemników. Tylko po co? Jak udało nam się ustalić, odpady które wstępnie selekcjonują mieszkańcy Szczecinka, zamiast kolejnej segregacji dokonywanej w bazie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, najprawdopodobniej trafiają do jednego „worka”.

Mieszkańcy Szczecinka za segregowanie odpadów płacą całkiem sporo. Jeśli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny stawka wynosi 14 zł miesięcznie od każdego mieszkańca. Jeśli nie, cena rośnie do  21 zł miesięcznie. 
Przy czteroosobowej rodzinie robi się z tego niemały wydatek. Oczywiście, wszystko to robimy w imię dbałości o stan środowiska. Nawet dzieci w przedszkolach uczą się już segregować odpady i wrzucać je do właściwych pojemników. 
Aby ułatwić segregację, w odróżnieniu od innych miast, w całym Szczecinku zostały zamontowane specjalne, podziemne kosze. Wraz z nimi z ulic zniknęły kolorowe, kuliste pojemniki. 
Mało tego, właściciele posesji w każdej chwili mogą spodziewać się kontroli segregacji śmieci. Może tego dokonać na przykład Straż Miejska. Urząd Miasta ma nawet zakupić drona, który pomoże w ustaleniu, czy śmieciami nie pali się w domowych piecach. 
Posegregowane wcześniej odpady trafiają na sortownię, a tam są podczyszczane i jeszcze raz segregowane. Potem zostają „zbelowane” i sprzedawane za spore pieniądze. 
Tak formalnie powinna przebiegać zbiórka i segregacja w firmie, która obsługuje zbiórkę odpadów.  Dodajmy, że dla zajmującej się tym firmy jest to niemal czysty zysk, przy minimum wkładu. 

U nas tak jednak nie jest 
Jak udało nam się ustalić, odpady które wstępnie selekcjonują mieszkańcy Szczecinka, zamiast kolejnej segregacji dokonywanej w bazie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, najprawdopodobniej trafiają do jednego „worka”. Tam zmieszane i nieposegregowane(!) jadą prosto na wysypisko, które znajduje się w Wardyniu. Co najlepsze, tam z powrotem się je segreguje. A potem zarabia na tym pieniądze.

O sprawie piszemy w dzisiejszym wydaniu Tematu Szczecineckiego,
jedynego tygodnika ze Szczecinka.


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


segregacja śmieci pgk szczecinek pojemniki - komentarze opinie

 • gość 2018-06-28 07:30:09

  Niemożliwe, niemożliwe i jeszcze raz niemożliwe, chyba że...

 • gość 2018-06-28 08:00:42

  pewnie jest dotacja z UE na sortowanie śmieci.

 • gość 2018-06-28 08:09:10

  "czysty zysk, przy minimum wkładu" jasne, jasne...nie licząc setek szczurów interes z pewnością czyściutki...

 • gość 2018-06-28 09:36:55

  W Szczecinku powinna zostać zbudowana duża sortownia która by zarabiała dla miasta a nie jeszcze płacą za wywóz na wysypisko,głupota

 • gość 2018-06-28 10:05:04

  Dlaczego tu można wpisać swój komentarz a już np. w artykule pt. "Eko Krono dzieciom i naturze" gdzie już sam tytuł jest chyba nielogiczny a poszczególne słowa się wykluczają, nie można ?

 • gość 2018-06-28 10:57:04

  "Jajeczny" Radziu rządzi

 • dla red.. - niezalogowany 2018-06-28 12:05:33

  Sprawa jest dziecinnie prosta. Proszę sobie policzyć (być może i szanowna redakcja) ile miasto zbiera pieniędzy z opłaty czyli wysokość stawki x ilość mieszkańców lub deklaracji. Dalej proszę zobaczyć ile bierze za odbiór tych śmieci firma, która wygrała przetarg. Jest niemała różnice. Oczywiście do obsługi deklaracji itp. trzeba było kogoś tam zatrudnić w UM ale różnica dalej jest spora. Niestety są to pieniądze znaczone czyli ze śmieci i muszą na ten cel pójść. Jak jest wyprać? A nic prostszego wystarczy zapłacić różnicę za powtórną segregację w Wardyniu, gdzie... miasto jest udziałowcem. Dalej wystarczy tylko odebrać kasę jako zysk (dywidendę) jako współudziałowiec - czysta. Miasto zarabia na kruki, place, traktory, elektryczne autobusy i inne wodotryski. A najważniejsze pytanie jest - ile mogłoby wynosić stawka za śmieci gdyby nie te caregiela?

 • gość 2018-06-28 12:31:15

  Jak najszybciej trzeba pogonić tą bandę z ratusza ,nawet na opłacie śmieciowej oszukują i zarabiają . O Allachu widzisz i nie grzmisz i pozwalasz im dalej rządzić.

 • gość 2018-06-28 21:46:21

  Co na to prezes Kurczak

 • Gość - niezalogowany 2018-06-29 10:24:02

  Co na to Minister Środowiska ?

Dodajesz jako: Zaloguj się