:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  25°C lekkie zachmurzenie

Serwisy obiadowe- porcelana czy ceramika?

Porady, Serwisy obiadowe porcelana ceramika - zdjęcie, fotografia

Serwisy obiadowe to niezbędny element każdej zastawy stołowej. W domach zazwyczaj występują w dwóch wersjach: codziennej i przeznaczonej na specjalne okazje. Za najchętniej wybierane uchodzą zestawy naczyń wykonane z porcelany. Czy jest to dobry wybór i które materiały wyróżniają się największą funkcjonalnością?

Serwisy obiadowe z porcelany

Porcelana kojarzy się przede wszystkim z elegancją i klasyką, dlatego nigdy nie wychodzi z mody. Jej największą zaletę stanowi fakt, że jest bardzo wytrzymała, a przy tym cechuje się wysoką odpornością na wilgoć. Zawdzięcza to wysokiej temperaturze wypalania kwarcu oraz gliny. Współczesne naczynia porcelanowe znacznie różnią się od tradycyjnych. Okrągłe talerze coraz częściej zastępowane są finezyjnymi kształtami. Modne są zwłaszcza geometryczne formy. Widoczny jest również ukłon w stronę minimalizmu. Liczne wzory ustępują miejsca prostocie, a duże znaczenie zaczyna odgrywać kolor. Coraz częściej można spotkać się z talerzami brązowymi, czerwonymi, a nawet czarnymi. Wydaje się jednak, że nadal na ważne okazje najlepsza będzie biel. Czy porcelana ma jakieś wady? Zaliczyć można do nich jej kruchość, dlatego trzeba się z nią delikatnie obchodzić.

Naczynia z ceramiki - porcelit i fajans

Porcelit, jak również fajans zalicza się do rodzaju naczyń ceramicznych. Bardzo często znaleźć można je w sklepach, ponieważ cechują się niską ceną. Z tego też względu cieszą się dużym zainteresowaniem. Niestety, tego rodzaju materiały są znacznie mniej trwałe aniżeli porcelana. Nie będa więc odporne na zarysowania. Dlaczego tak się dzieje? Porcelit wytwarzany jest z surowców gorszej jakości, co wpływa na jego właściwości. Mimo że z pozoru może przypominać porcelanę, to posiada bardziej beżowy kolor, ponieważ niemożliwe jest uzyskanie czystej bieli. Jeżeli więc zależy nam na wysokiej jakości naczyń to znacznie lepiej zdecydować się na porcelanę, gdy główną rolę odgrywa zaś cena, to naczynia ceramiczne będą wówczas dobrym wyborem.

Jakie elementy powinny znaleźć się w zastawie stołowej?

Warto być dobrze przygotowanym na odwiedziny gości, dlatego zaopatrzyć należy się w ozdobne serwisy obiadowo kawowe, przykładowe z nich można znaleźć na https://bokono.pl/pl/c/Serwisy-obiadowo-kawowe/151 Jakie elementy muszą zawierać? Podstawa to małe talerzyki na ciasto oraz filiżanki do kawy lub herbaty. Podczas uroczystych obiadów przydadzą się za to specjalne zestawy naczyń zawierające m.in. duży, płaski talerz, talerz głęboki, oraz mniejszy talerzyk. Niektóre serwisy zawierają także dzbanek, cukierniczkę, a nawet półmiski i salaterki. Ich samodzielne skompletowanie może zabrać dużo czasu, będzie przy tym także bardziej kosztowne, dlatego wybór gotowego zestawu okaże się dobrym pomysłem.

Seriwsy obiadowe powinny wyróżniać się wysoką estetyką. Właśnie z tego względu warto wybrać porcelanę. Świetnie prezentują się zwłaszcza serwisy nowoczesne, dostępne w geometrycznych kształtach i minimalistycznym wzornictwie.

 

 

artykuł partnera serwisu