:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C pochmurno z przejaśnieniami

Sezon z wodą i słońcem

Jak zauważyło wiele osób, w tym roku lato w Szczecinku było bardzo udane. Wspomnienia o wyjątkowo dobrej pogodzie, a także o licznych wydarzeniach, które podczas letnich miesięcy miały miejsce na jeziorze Trzesiecko z pewnością jeszcze długo pozostaną w pamięci szczecinecczan i przyjezdnych. O tegorocznym sezonie wodniackim, o tym co było i co jeszcze przed nami, rozmawiamy z prezesem Szczecineckiej Lokalnej Organizacji Turystycznej – Piotrem Misztakiem. 

Co po zakończonym właśnie Sezonie Wodniackim 2013 może cieszyć najbardziej?

- Jest wiele rzeczy, które cieszą. Najbardziej jestem zadowolony z tego, że przez całe lato na plażach, za które odpowiedzialny jest SzLOT, było bezpiecznie. Nie mieliśmy żadnych utonięć nie tylko w tym roku, ale od momentu kiedy sprawujemy nadzór nad plażami. To swojego rodzaju wyjątek, ponieważ w skali kraju liczba tegorocznych utonięć była rekordowa. O bezpieczeństwo na plażach dbało m.in. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z pewnością cieszy fakt, iż nie tylko mieszkańcy Szczecinka, ale również turyści, wybierają coraz częściej wypoczynek nad jeziorem. 6 lat temu nad Trzesieckiem brakowało plażowiczów, a w tym roku frekwencja okazała się naprawdę wysoka.

To po części zasługa bardzo dobrej pogody.

- Lato w tym roku było bardzo udane. Dzięki temu mogliśmy wydłużyć sezon aż do 1 października. Do pierwszych dni jesieni przedłużyliśmy nawet możliwość wypożyczenia sprzętu – kajaków, rowerków wodnych. W sezonie letnim w ogóle dużo się działo: zarówno na wodzie, jak i w branży turystycznej. Zorganizowaliśmy wiele imprez m.in.: Regaty Smoczych Łodzi o Puchar i tytuł Drużyny Roku Smoki 2013, Puchar Powiatu w Siatkówce Plażowej na Mysiej Wyspie, Projekt Plaża – TVN i największa – Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym w kategorii Open, Junior i Senior. Wszystko oczywiście z ogromną korzyścią dla naszych hotelarzy i całej branży turystycznej. Na Mistrzostwa Europy przyjechali zawodnicy i goście z 11 krajów. Padały rekordy świata w slalomie i jeździe figurowej. Na zakończenie sezonu na jeziorze Trzesiecko swoje umiejętności zaprezentowali żeglarze w Regatach o Memoriał im. Henryka Falkowskiego. Miała też miejsce skromna, ale jubileuszowa uroczystość 50-lecia Żeglarskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego Orlę.

Dokonujemy starań, aby coraz więcej ludzi odwiedzało nasze miasto. Organizowane przez nas imprezy nie są celem, a środkiem do realizacji tego celu. Do naszego regionu zawitało wielu turystów, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, co było szczególnie widoczne w Centrum Informacji Turystycznej.

Czy turystyka sportowa to dobry pomysł dla miasta takiego, jak Szczecinek? 

- Turystyka to generalnie bardzo trudna branża. Osoby decydujące się na nią muszą działać w wielu dziedzinach. Wiele zależy np. od pogody. My w tym roku trafiliśmy na bardzo udane lato, ale wcale tak nie musiało być. Jeżeli chodzi o turystykę sportową sprawdza się ona w wielu miastach, ponieważ może aktywnie rozwijać się przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim, który nie często może okazać się krótki i kapryśny. Jednakże turystyka sportowa kwalifikowana wymaga odpowiedniej bazy. Nie tylko sal gimnastycznych i boisk, ale również odnowy biologicznej czy odpowiedniej opieki zdrowotnej. Szczecinek jest na to przygotowany, co można było zauważyć podczas Mistrzostw Europy, kiedy to zawodnicy potrzebowali szybkiej regeneracji po wysiłku, a nasi fizjoterapeuci potrafili temu sprostać. 

Poza tym w Szczecinku jest wiele możliwości organizacji czasu wolnego m.in. ciekawe wydarzenia kulturalne, kino, atrakcje turystyczne. Jak będzie w przyszłości, wszystko zależy od tego, w którym kierunku pójdą inwestycje w naszym regionie i czy będą one dedykowane zawodowym sportowcom. Miasta, które zainwestowały w turystykę sportową, mają zapewniony całoroczny przychód. Pod tym względem jest to dobry kierunek. Ciężko na niego zapracować, ale myślę, że jesteśmy już bliżej niż dalej. 

SzLOT jest w szczególnej sytuacji, ponieważ jako organizacja nie musi się martwić o nowe, duże inwestycje. 

- Mamy to szczęście, że możemy korzystać z inwestycji miasta i powiatu. Niedługo będziemy mieli zmodernizowaną plażę miejską z nowymi pomostami. Niedawno został oddany, odrestaurowany zamek jako nowe miejsce do pokazywania w Szczecinku. W Szczecinku dużo się dzieję pod względem inwestycji i kiedy np. ponownie odwiedzi nas ekipa Projektu Plaża, będzie zauważalne, że miasto nadal się rozwija. To wszystko sprawia, że turyści czują się docenieni i przekazują pozytywne opinie o Szczecinku, co przekłada się na doskonałą promocję miasta. Nie wspominając o ilości ekip telewizyjnych, które gościły w naszym mieście na zaproszenie SzLOT-u: Eska TV z Jankesem, 4Fun TV ,TVN24 oraz TVN24 „Wstajesz i wiesz” z Adamem Kasprzykiem i Arturem Siódmakiem, TVP 1 z Jarosławem Boberkiem w Programie „Szlakiem Gwiazd”. Były też gwiazdy TVN Meteo. Tomasz Zubilewicz, który chętnie odpowiedział na pomysł napisania przewodnika o Szczecinku oczami Warszawiaka. My jako mieszkańcy Szczecinka nie dostrzegamy pewnych rzeczy, którymi przyjezdni są zachwyceni, dlatego taka książka będzie z pewnością ciekawą promocją miasta.  

Po tegorocznym sezonie majątek SzLOT-u także się powiększył.

- Nieznacznie, ale jednak. Są nowe kajaki – i turystyczne, i wędkarskie, nowa przyczepa, która może je przetransportować, są też nowe rowerki wodne. Będziemy szukać możliwości, aby tego sprzętu było w przyszłości jeszcze więcej. Mamy również nowe rowery w wypożyczalni. Na terenie miasta pojawiły się już 2 punkty bezobsługowe. Mimo że wprowadzamy pewną modernizację, chcielibyśmy, aby nasza wypożyczalnia „ręczna” nadal funkcjonowała. O tym wszystkim będziemy jeszcze mówić w przyszłym roku. Na razie jesteśmy w fazie testowania. Nasze testy będziemy kontynuować wiosną. W przyszłym sezonie letnim wszystko musi działać bardzo dobrze. 

Przed nami najważniejsza dla SzLOT-u inwestycja: przebudowa przystani i budowa centrum edukacyjno-ekologicznego. Obecna siedziba SzLOT-u to również miejsce zajęć Academii Nautica. Gdzie w czasie prac będzie działać Academia?

- Budowa Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej to inwestycja Powiatu Szczecineckiego, która powstała w wyniku zabiegu wielu osób m.in. starosty Krzysztofa Lisa, burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa, radnego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Adama Wyszomirskiego. Sam też, nie ukrywam, miałem w tym swój wkład. Nawiązując do Academii Nautica, najwięcej dzieci i młodzieży uczęszcza na zajęcia do niej w okresie wodniackim. Wtedy w użyciu są żaglówki, rowery wodne, kajaki. Wiele dzieci korzysta też z wyciągu do nart wodnych. Wszystko oczywiście nieodpłatnie. Mieszkańcy to widzą i doceniają. W tym sezonie z oferty Academii skorzystało blisko 120 dzieci. Przed nami zajęcia jesienno-zimowe i bogata oferta spotkań na basenie, ściance wspinaczkowej, w kinie, siłowni, salach gimnastycznych. Od kilku już lat przygotowujemy się systematycznie do modernizacji siedziby Academii Nautica. Większa liczba zajęć zorganizowana jest w tym okresie poza jej placówką, tak więc działania Academii podczas przebudowy nie będą zakłócone.

A co z nową siedzibą SzLOT-u, a także z miejscem na żaglówki?

- Na czas realizacja inwestycji biuro SzLOT będzie mieściło się w sąsiedztwie Polo Marketu. 

Po tym okresie SzLOT wróci na przystań. Takie są zapewnienia. Modernizacja obiektów przy ul. Mickiewicza stworzy godne warunki dla dzieci uczęszczających do Academii Nautica. 

Jeśli chodzi działanie przystani, część sprzętu będzie dostępna na plaży miejskiej przy wyciągu. Tam też będą realizowane zajęcia w okresie letnim dla dzieci z Academii np. z żeglarstwa.

A co potem? Przystań dalej będzie funkcjonować w takiej formie, jak dotychczas?

- Są zapewnienia, że cały sprzęt SzLOT-u i Academii Nautica powróci na swoje miejsce. Czy przystań będzie mieć taki kształt jak teraz, ciężko powiedzieć. Na pewno chciałbym, aby przy nowym centrum swoje stałe miejsce mieli wszyscy związani z wodą, członkowie WOPR i płetwonurkowie. Ale czy będzie tu przystań komercyjna, na razie nie wiadomo. Jestem natomiast zdania, że rezygnowanie z przychodów z magazynowania łódek obniży wpływy SzLOT-u, nie mając tym samym uzasadnienia ekonomicznego.  (red)

foto: SZLOT

 

Sezon z wodą i słońcem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com