:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  20°C bezchmurnie

Siedmiolatki z przedszkoli w Szczecinku nie jeżdżą ulgowo

Siedmiolatki z przedszkola w Szczecinku nie jeżdżą ulgowo

Wraca temat przejazdów dzieci autobusami Komunikacji Miejskiej w Szczecinku. Tym razem problem nie dotyczy poruszanego ostatnio podczas sesji Rady Miasta zagadnienia przejazdów dzieci niepełnosprawnych, ale dzieci, które ukończyły 7 rok życia, ale jeszcze nie chodzą do szkoły. Zdaniem rodziców takich właśnie dzieci "zerówkowych" w tym względzie także należałoby uregulować przepisy. Okazuje się bowiem, że przedszkolaki, które swoje siódme urodziny świętują, zanim staną się pierwszoklasistami, muszą, zgodnie z obowiązującym regulaminem, podróżować autobusem "na całym bilecie".

 

  Na problem zwróciła jedna z mam takiego przedszkolaka – 7-latka. – Do czwartego roku życia mój syn mógł jeździć ze mną autobusem za darmo. Kiedy skończył cztery latka, kasowaliśmy "połówkę". Ale teraz, po ukończeniu 7-lat, nie przysługuje mu żadna ulga. Zgodnie z przepisami, do biletów ulgowych upoważniałaby go legitymacja szkolna. Ale on do szkoły jeszcze nie chodzi. Taki problem dotyczy wielu rodziców.

  Oczywiście rodzice i opiekunowie starają się jakoś sobie w tej sytuacji radzić. Placówki przedszkolne pomagają im w tym, wystawiając np. specjalne zaświadczenia, że dziecko jest podopiecznym konkretnego przedszkola. Okazuje się jednak, że takie wydawane przez przedszkola - doraźne dokumenty, zgodnie z przepisami, nie uprawniają do ulgowych przejazdów. Tłumaczy to Jacek Proć, zastępca dyrektora ds. przewozów w KM w Szczecinku.

  - Korzystanie z przejazdów środkami transportu publicznego w mieście Szczecinek uregulowane jest w Regulaminie Przewozów. Ponadto Uchwała Rady Miasta Szczecinek z dnia 19 grudnia 2012 roku precyzyjnie określa ceny za usługi przewozowe osób środkami miejskiej komunikacji zbiorowej – informuje nas Jacek Proć.

- W paragrafie 3 pkt. d wspomnianej uchwały wskazuje się na 50-cio procentową zniżkę dla dzieci od 4 do 7 lat. Natomiast paragraf 6 pkt. d wskazuje na dokument poświadczający uprawnienia do korzystania z 50% ulgi. Dokonując interpretacji tego zapisu należy stwierdzić, iż zaświadczenie wydane przez właściwą placówkę oświatową w tym przypadku nie będzie dokumentem uprawniającym do korzystania z tej ulgi. W tym też przypadku każdy rodzic poruszający się wraz z dzieckiem autobusem KM powinien posiadać przy sobie dokument, w którym widnieje data urodzin oraz zdjęcie dziecka.  

  Nasza Czytelniczka zastanawia się, czy nie łatwiej by było wzorem innych miast wprowadzić darmowych przejazdów autobusami KM dla dzieci i młodzieży z terenu Szczecinka? – Tyle miast już korzysta z takich rozwiązań. Wtedy nie byłoby problemu, że ktoś zgubił lub zapomniał legitymacji, że potrzebny jest dowód tożsamości, itp.?

  Na razie nie ma jednak takich sygnałów, by Szczecinek w najbliższym czasie uruchomił wspomniane darmowe przejazdy. – Póki co, Komunikacja Miejska w Szczecinku nie dokonywała analizy kosztów i jaki to odniesie skutek finansowy – dodał Jacek Proć. Decyzję w tej sprawie i tak musiałaby podjąć wcześniej Rada Miasta. 

 

Tygodnik Temat, wyd. 7.02.2018

 

..........................................................................................................................................................

Dołącz do największej, najbardziej liczącej się grupy Czytelników w mieście! Wrzuć Temat! Twoja informacja ma wartość, więc wykorzystując ją gramy fair: Prześlij nam informację ze zdjęciem lub filmem, a wykorzystane przez nas materiały nagradzamy bonami zakupowymi! Szczegóły tutaj.

Jak to zrobić? Najszybciej przez Facebooka @temat.szczecinek : 
https://www.facebook.com/temat.szczecinek/

lub mailem: [email protected]

..........................................................................................................................................................

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


bilety 7 lat dziecko ulgowy autobus szczecinek kasowanie przedszkole pierwsza klasa - komentarze opinie

 • gość 2018-02-12 09:19:43

  Proszę mi powiedzieć jaki to dokument ze zdjęciem ma stwierdzać tożsamość dziecka które nie chodzi jeszcze do szkoły. Mam czterolatkowi wyrabiać dowód , a może paszport mimo że nie będzie mu potrzebny. Zawsze gdy jadę z moim pięcioletnim dzieckiem komunikacją miejską mam duszę na ramieniu bo kupuję mu bilet ulgowy , a nie jestem w stanie udokumentować jego wieku. Może KM zacznie wydawać dzieciom legitymacje takie jak do biletów miesięcznych tylko z datą urodzenia.

 • Jantoni - niezalogowany 2018-02-12 10:51:42

  "Póki co, Komunikacja Miejska w Szczecinku nie dokonywała analizy kosztów i jaki to odniesie skutek finansowy ".... Tu nie ma co zastanawiać się nad analizą, tylko czas naprawić te uchybienie Radnych. A jeżeli tak bardzo chce się policzyć jakie będą skutki, to dane do algorytmu należy przyjąć następujące: liczba dzieci objęta problemem - określam 500; liczba prawdopodobnych przejazdów tych dzieci w miesiącu - określam na 4 (świadomie bardzo nisko, bo liczba samochodów osobowych w mieście robi swoje i widzę w autobusach ile takich dzieci podróżuje); Czas trwania problemu - 6 miesięcy, bo taki średniorocznie należy rozumieć czas po ukończeniu 7 lat życia do czasy rozpoczęcia nauki szkolnej; cena biletu ulgowego - 1,50 zł (bo zdrowy rozsądek nakazuje takie dziecko przyrównać do ucznia szkolnego z uprawnieniem do ulgi). Jak to pomnożyć to wychodzi 18.000 zł (ROCZNIE!!). To podejrzewam, że tyle, co MIESIĘCZNE wynagrodzenie brutto trzech dyrektorów. I o czym rozmawiamy??

 • Gość - niezalogowany 2018-02-12 16:21:54

  Przeca żryć cosik muszą

 • gość 2018-02-13 08:30:36

  Odpowiedz dla Jantoniego -----nie trzech dyrektorów tylko dwóch w KM

 • gość 2018-02-13 13:39:39

  MASZ KIEPSKIE INFORMACJE: JEDNAK TRZECH - NACZELNY; TECHNICZNY I OD PRZEWOZÓW

 • Gość - niezalogowany 2018-02-13 14:26:48

  Dowód wyrobić można bezpłatnie, koszt to zdjęcia. Swojemu dziecku wyrobiłam w wieku 3_lat i nie mam żadnych problemów w KM.

 • gość 2018-02-13 16:14:02

  Tylko po co jak do 4 lat jeździ za darmo i tylko na potrzeby KM??? hmmm

 • gość 2018-02-14 19:09:56

  Hmm, czyli w Szczecinku dzieci, żeby móc jeździć autobusem na połówkach muszą mieć wyrobiony dowód albo najlepiej paszport. Takie durnowate przepisy tylko tutaj. A jak taki przedszkolak nie będzie miał dokumentu ze zdjęciem to co? Dostanie mandat??? Przecież widać że to nie dorosły. ABSURD. A gdzie są radni??? I dlaczego jeszcze NIKT tego nie uporządkował????

 • Gość - niezalogowany 2018-02-19 19:54:22

  Burmistrz ma ważniejsze sprawy na głowie niż sprostowanie jednego zapisu w uchwałe,, czy wogule zajęcie się problemami mieszkancow. Krono hotelu nie może wybudować, ludziska że Szczecinka czepiaja się o jakieś durne filtry to są dopiero problemy, a puszczają Bąki to im nie przeszkadza. PS. A co nie widac że to jest dziecko. A jak zapomni nawet legitymacji to co mandat mu dadzą żenujące. To tylko w Polsce może tak być. Hotel europejski miał powstać a prawo miejscowe z Białorusi.

Dodajesz jako: Zaloguj się