:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C słabe opady deszczu

Siedzący tryb życia a poduszki ortopedyczne

Bóle dolnego odcinka kręgosłupa, to dziś jedna z cywilizacyjnych dolegliwości. Na tego typu urazu skarży się ok. 80% społeczeństwa. Kiedyś bolące plecy były domeną ludzi starszych. Aktualnie w gabinetach lekarskich pojawiają się pacjenci nawet przed 25 rokiem życia. Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej w wolnym czasie, te same czynności ruchowe wykonywane każdego dnia – to główne powody aktualnych problemów z kręgosłupem.

Praca biurowa powoduje, że nasze mięśnie i szkielet ulegają przeciążeniu. Siedzimy pochyleni. Zwiększa się m.in. ryzyko mikrourazów kręgosłupa, czy zmian zwyrodnieniowych stawów. Im bardziej zgięty tułów, tym krążki międzykręgowe kręgosłupa narażone są na większy nacisk.

Lordoza to naturalna krzywizna kręgosłupa lędźwiowego. Dzięki niej nasze plecy ochraniane są od wstrząsów i zmniejsza się napięcie, które źle wpływa na stawy kręgosłupa Długotrwałe siedzenie spłyca lordozę, osłabia mięśnie, w wyniku czego zaczynamy odczuwać ból

Profilaktyka – w pracy i domu

Jeśli możesz, stosuj poduszki ortopedyczne do siedzenia. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku problemów z kręgosłupem.

Bardzo ważny jest fotel z którego korzystamy w biurze. Powinien on być z regulacją oparcia, siedziska i położenie podłokietników.

Zadbaj, aby Twoja sylwetka w czasie siedzenia była wyprostowana. Nieugięte plecy odciążają bowiem nasz kręgosłup. W czasie pracy zmieniaj pozycje jak najczęściej. Krótko mówiąc – Twoje mięśnie, mimo siedzenia powinny znajdować się w ciągłym ruchu. Warto w tej kwestii skorzystać z poduszek ortopedycznych sensomotorycznych. Tego typu poduszki aktywizują pracę kręgosłupa m.in. podczas pracy przy komputerze. Dzięki ich właściwością nasze ciało balansuje, a ruchy miednicy i kręgosłupa stają się dynamiczne. Wówczas mięśnie nie ulegają zastygnięciu.

Mając problem z lordozą warto sięgnąć po korektor zapewniający prawidłowe podparcie odcinka lędźwiowego w pracy i domu.

Jeśli chodzi o zawodowych kierowców to dla nich na rynku pojawiła się nakładka na fotel samochodowy. Przeznaczona dla osób, które za kółkiem spędzają nawet do kilkunastu godzin dziennie. Długie podróże to zwiększone ryzyko drgań mechanicznych. Tego typu nakładki mają otwory na guzy kulszowe, które zmniejszają wstrząsy kręgosłupa nanoszone przez miednicę. Odpowiednie wsparcie nie jest w stanie całkowicie wyeliminować skutków zawodu kierowcy. Zapewnia jednak niezbędne wsparcie.

Rób przerwy w pracy

Spacery, rozciągania, skłony, skręty – opcji jest wiele. Zyska na tym nie tylko nasz szkielet i mięśnie, ale i układ krążenia. Taka, choć 15 minutowa aktywność fizyczna, powinna towarzyszyć nam na co dzień.

Wypoczywaj aktywnie

Połącz aktywność fizyczną z rekreacją. Propozycją może być spacer, rower, pływanie, czy nordic walking. Poprawi się nie tylko Twoja kondycja, ale i ogólne samopoczucie. Warto też poprzez aktywność fizyczną nie dopuszczać do problemów z nadwagą (także u dzieci).

Jeżeli jednak masz już problem z kręgosłupem to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Ten przede wszystkim zaleci fizjoterapię. Środki przeciwbólowe którymi próbujemy się ratować niestety po krótkim czasie zaczynają niszczyć nasz układ pokarmowy.

O sam kręgosłup natomiast warto dbać nie tylko ze względu na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

 

artykuł partnera serwisu

Siedzący tryb życia a poduszki ortopedyczne komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com