:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Historia, Slajd skrzyżowania - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Temat Szczecinecki 08/10/2016 18:04

Jak widać, dawniej też było w tym miejscu całkiem ładnie. Mowa o skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej (wtedy gen. Świerczewskiego) z ul. Słowiańską i Sikorskiego. Widoczek ów został utrwalony na kolorowym slajdzie. W tamtym czasie, a było w 1976 r., najnowsze technologie barwnej fotografii były nam niedostępne. Korzystaliśmy wtedy z materiałów polskich lub enerdowskiej firmy ORWO. Ta ostatnia cieszyła się wprawdzie dobrą renomą, ale kupić film ORWO łatwo nie było. 

To były czasy „rozruchu” obwodnicy. Przypomnę, że jej budowa została podzielona na kilka etapów i trwała kilka lat. Jako pierwszy (początki w 1968 r.) powstał odcinek pomiędzy ul. 28 Lutego i ul. Armii Krajowej. Następnym odcinkiem była dzisiejsza ul. Cieślaka, a wtedy ul. Różana. W trzecim etapie ok. 1974-1975 roku wybudowano ul. Narutowicza, ale tylko do skrzyżowania z ul. Koszalińską. Wtedy w kierunku Koszalina jechało się jeszcze starą trasą poprzez wiadukt prowadzący dzisiaj jedynie na Bugno. 

Nie licząc oddanej w 2012 roku do użytku obwodnicy Trzesieki, była to jak do tej pory, największa inwestycja drogowa w mieście.

Ruch na ówczesnej obwodnicy, oceniając to w dzisiejszych kategoriach, był raczej niewielki. Owszem, latem zdarzało się widzieć kawalkady małych i dużych fiatów, trabantów i skód, a nawet wartburgów, ale o tym, że na ul. Słowiańskiej mogą być z tego powodu korki, co to, to nie. Na trasie było tylko jedno rondo – to przy cmentarzu. Jak widać na zdjęciu, skrzyżowanie w kształcie łezki z szerokimi dojazdami oraz wysepką wykonano z rozmachem. Za to jakość prac, ujmując to najłagodniej, była mało zadawalająca. Krawężników łukowych wtedy nie produkowano. Łuk układano więc z przyciętych prostych krawężników, łącząc wyszczerbione spoiny betonem. A jeśli na trasie trafiła się studzienka kanalizacyjna... to wchodziła na jezdnię, co doskonale dokumentuje stare zdjęcie. Tak naprawdę efektowny jest jedynie piękny i zadbany klomb. 

Przez czterdzieści lat lipy znacznie podrosły. Te niegdysiejsze, miały jeszcze typowe dla tego gatunku kształty. Nikomu się nie śniło, żeby je podcinać na wzór włoskiego kopru, jak to dzisiaj stało się nagminnym procederem. W okresie kwitnienia nad ulicą unosił się czarujący zapach. Czuć go było szczególnie podczas pogodnych letnich wieczorów. 

Owszem, dymiły parowozy, a i Zakłady Płyt Wiórowych czasem dawały się we znaki, ale gdzie im było do dzisiejszych, które nie dość że smrodzą, to jeszcze hałasują dniem i nocą. Do późnej nocy na przyległym trawniku zamienionym w wilki plac zabaw, dzieci polowały na chrabąszcze. Były ich chmary – mowa o owadach. Chrabąszcze, podobnie jak wszędobylskie wróble i kołujące tuż nad ziemią przed deszczem jaskółki po prostu znikły. Najlepszą zabawą było brodzenie w ciepłej wodzie po letniej burzy. W tamtym czasie brukowany ok. 40 metrowy odcinek ul. Słowiańskiej stale zalewała woda deszczowa. To był nasz basen...

Jakoś tak na początku lat 70. postanowiono trawnik przed blokami „uporządkować”. Stało się to którejś... niedzieli. Tutejszy komitet powiatowy PZPR ogłosił właśnie niedzielę dniem czynu partyjnego. Na miejsce z łopatami i grabiami zjawił się partyjny aktyw w liczbie kilkudziesięciu osób i... trawnik zasypano ziemią, a na niej posiano trawę. Trawa nie chciała na tym rosnąć i zamiast niej pięknie rozkrzewiły dorodne chwasty. Innym razem, też w ramach czynu, przydomowe ogródki obramowano pomalowanymi na pstrokate kolory betonowymi płytami. 

Dziwne było, że właściwie przez ten czas nikomu do głowy nie przyszło, aby remontować poniemieckie bloki. Z roku na rok były coraz bardziej szare. Tutejsi nazywali je blokami, choć dla współczesnych może być to trochę mylące. Cztery dwuklatkowe domy ze stromymi dachami, pod którymi kryły się wielkie strychy, powstały ok. 1935-1936 r. Zbudowano je równocześnie z kompleksem koszarowym dla artylerii przy ul. Słowiańskiej, a wtedy Deutschestrasse. Takie same bliźniacze budynki, w tym samym czasie, stanęły także przy ul. Kosińskiego, Myśliwskiej i Krętej. Bloki ustawiono w łuku. Łukiem też biegła jezdnia wytyczając przed oknami szeroki pas zieleni z podwójnym rzędem lip. 

Od strony północnej wzdłuż domów biegł szeroki pas zieleni urządzonej. To tutaj znajdowała się m.in. obramowana betonowa duża piaskownica i ziemny taras z kamiennymi schodami. W trzech budynkach były mieszkania trzypokojowe, w jednym dwupokojowe. Trzeba dodać, że jak na ówczesne czasy miały bardzo wysoki standard. Każde z dużą kuchnią, spiżarnią i łazienką wyposażoną w przepływowy piec gazowy do ciepłej wody. Przy każdym wejściu od strony ulicy stały pergole z wijącymi się pnączami. W każdym bloku w piwnicy była nawet pralnia z wielkim emalowanym kotłem do gotowania bielizny i paleniskiem na węgiel oraz dużą, betonową kadzią.

Po zdobyciu miasta budynki trafiły najpierw w ręce Rosjan. Jak na ówczesne stosunki szybko przekazano je Polakom, tym samym mocno ograniczając do tej pory niedostępną zonę. Udostępniono mieszkańcom do tej pory zamkniętą ul. Artyleryjską (większość domów została w rękach rosyjskich aż do 1992 r.) i Słowiańską. Tylko przez co najmniej 20 lat, wzdłuż ul. Słowiańskiej pozostał jedynie tor ćwiczeń ciągnący się od skrzyżowania z dz. Armii Krajowej do ul. Pomorskiej. 

Na szczycie ostatniego bloku, na wysokości poddasza (na zdjęciu) przez kilka dziesięcioleci wydać było zamurowaną wyrwę w murze po pocisku artyleryjskim. Ostatni ślad wojenny znikł dopiero niedawno podczas ocieplania elewacji. 

Co, oprócz wspomnień z dzieciństwa, pozostało z tamtych lat? Część starych lip, niewielki kawałek dawnego trawnika, a w miejscu ogrodów rząd garaży przycupniętych wzdłuż ogrodzenia opuszczonej od roku "budowlanki". 

Jerzy Gasiul

 

 

 

 

Reklama

Slajd ze skrzyżowania komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"