:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 12°C
powietrze B. dobre
Słuszna głupota
Jerzy Gasiul 06/04/2019 16:25

W bardzo dawnych czasach, większość mieszkańców naszej leśnej polany uważała, że samorządowa demokracja polega na uwzględnianiu woli większości, oraz na aktywnym uczestnictwie w podejmowaniu ważnych dla nich decyzji. Ta aktywność przejawiała się nie tylko poprzez swoich przedstawicieli (radnych), ale także umożliwiała zabierania głosu na sesjach przez samych mieszkańców w ramach tzw. wolnej trybuny. Dzisiaj po wolnej trybunie został w sali obrad jedynie zakurzony mebel z wyrzezanym w drewnie gryfem oraz wspomnienia starszych mieszkańców.  Jakoś tak wraz ze wzrostem pobieranych przez radnych diet, stopniowo zmniejszało się zainteresowanie tym, co było ważne jeśli nie większości, to znaczącej części lokalnej społeczności. Wtedy też tryumfy zaczął odnosić autorytaryzm oparty na specyficznych cechach osobowościowych burmistrza. Owe cechy sprawiły, że wprawdzie dla zwolenników stał się niemalże wyrocznią, to dla tych nielicznych mających inne zdanie bezwzględnym egzekutorem. 


Ponieważ tradycja to rzecz święta, od tamtej pory to co postanowi burmistrz, można jedynie przegłosować. Oczywiście najlepiej przez aklamację. Ponieważ ustawodawca akurat takiej procedury nie przewidział, dlatego też nadal obowiązuje podnoszenie rąk. Jakkolwiek dyskusja, a nie daj Boże kontestowanie czy podważanie, jest natychmiast w ostrych słowach napiętnowane. 
Obecny burmistrz, który jest tylko wiernym cieniem partyjnego lidera, niestety nie posiada umiejętności wysławiania się bez urzędowego bełkotu. Dlatego, aby oznajmić swoją decyzję, musi się opierać się na komunikatorach w postaci kablówkowych „Programów samorządowych”. Dokładniej montuje się jeden program, który potem odtwarzany jest w dowolnym miejscu i czasie. 
Rzecz jasna nadawcy nie narzekają, bo mają gotowy materiał za całkiem przyzwoite wynagrodzenie. W taki właśnie sposób, za pośrednictwem stojaka do kamery oraz dziennikarza trzymającego w jednym ręku mikrofon, a w drugim kartkę ze zredagowanymi przez rzecznika pytaniami – władza komunikuje się z tubylcami. 
Z punktu widzenia władzy jest to bardzo słuszna koncepcja. Pytania muszą być zatwierdzane przez odpowiadającego, aby w ten sposób ustrzec go przed niepotrzebnym stresem. Ponadto, jak to bywa w dobrym towarzystwie znającym savoir vivre, ekipa nagrywająca, „ma obowiązek przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, aby swym pojmowaniem sprawy nie speszyć” odpowiadającego. 
Właśnie w ten sposób tutejsza społeczność otrzymała ostatnimi dniami komunikat o mających niechybnie nastąpić znaczących podwyżkach za wywóz śmieci. Ponoć w naszym przypadku, największy wpływ ma na to wzrost stawek za składowanie, tzw. opłata marszałkowska oraz jakoby wzrost cen paliw i energii. Dotychczasowe stawki, choć wcale niemałe, biorą w łeb. O ile wzrosną i w jaki sposób je wyliczono, tego tubylcy z komunikatu się nie dowiedzieli. 
W zamian uraczono ich całkiem nieziemskim pomysłem, aby stawki powiązać z opłatą za wodę. Dlaczego za wodę, tego nie wie nikt, no może poza pomysłodawcą. Jednym słowem czyścioszki, co to codziennie lubią się myć, a nawet kąpać, zapłacą... za śmieci więcej. Najwyraźniej burmistrz z dwoma swoimi zastępcami przeoczył zastosowanie współczynnika zwiększającego od tych osób, których zarówno masa ciała jak i jego gabaryty, odbiegają od ustalonej przez dietetyków normy. Jeśli przykładowo, na cierpiącego na suchoty wystarczy do obmycia miska wody, to dla grubasa wanna za mało. 
I gdzie tu równe traktowanie obywatela, gdzie demokracja równość wszystkich płci i ras? A już przerąbane będą mieli właściciele różnych przydomowych ogródków. Dla nich upalne i suche lato będzie równoważne z sięgnięciem po kredyt bankowy. I na nic dodatkowe wodomierze, chyba że każdy sobie pompę sprokuruje albo choćby studnię. Jakby tak podliczyć wszystkich tych z ogródkami, to tylko oni mogliby sfinansować koszty wywozu nawet z niejednego osiedla. 
Czy w tej sytuacji każdy tubylec będzie zmuszony do okazania urzędowi, oprócz metryki urodzenia także rachunki za wodę? A co ze wspólnotami mieszkaniowymi, czy spółdzielniami mieszkaniowymi gdzie system rozliczeń jest zupełnie inny? Do tej pory różnego rodzaju kwity, co najwyżej trzeba było uwzględnić podczas rozliczania się ze skarbówką. Jeszcze nie ma toru na Rynkowej Górce, a władza już urządza alpejskie kombinacje. Głupota tych – albo tego, którzy na taki pomysł wpadł? 
Wiem, że nawet nie wypada tak mówić o wybranych w wolnych i demokratycznych wyborach! Dlatego też, mając na uwadze „dalszy dynamiczny rozwój naszego miasta”, jedynym rozsądnym wyjściem wydaje się pozostawienie dotychczasowych stawek jedynie zwolennikom. Niedobory powinny być zrekompensowane przez przeciwników. Po pierwsze, gwałtownie wzrosłoby społeczne poparcie, a po drugie, malkontenci zostaliby nie tylko zmarginalizowani, ale co najważniejsze – ukarani. 
Mając na względzie powszechne niezadowolenie i zupełnie niepotrzebną dyskusję, wokół genialnego pomysłu burmistrza, utwierdza mnie to w przekonaniu o słuszności właśnie takiej decyzji. 

 

ilustracja: Temat / Capri23auto z Pixabay
                                                                
Reklama

ratusz program telewizja burmistrz samorząd demokracja - komentarze opinie

 • TUR - niezalogowany 2019-04-06 19:51:36

  Niezwykle cenny i trafny felieton. Po raz pierwszy w "śmieciowej" dyskusji pojawia się problem "różnego użycia wody" przez suchotnika i grubasa. I w tej kwestii panu DR, aktualnie Burmistrzowi, wytyk robię i to mocny. Bacznie się Panu przyglądam i od roku widzę, że się Panu przytyło i to zauważalnie. A co będzie jak się Panu JESZCZE PRZYTYJE? To podkreślam dużymi literami, bo patrząc na polityków z pierwszych stron gazet, np. minister Brudziński. Takie ci było chuchro, a tu nagle sadełko, druga broda zaraz, nie wspominając o ministrze Waszczykowskim czy samym skromnym Zwykłym Pośle. Panie Burmistrzu: Nie tędy droga. Nie należy z nich brać przykładu a i samemu nie wypada tworzyć mechanizmów pełnych niedorzeczności, jakby opisanych u Franza Kawki albo Antoniego Czechowa.
  Z wyrazami szacunku..
  TUR, czyli Tubylec od urodzenia.

 • gość 2019-04-06 21:52:40

  Opłata za wywóz nieczystości winna być płacona za m3. Tak jak to było przed nastaniem jaśnie panującego jupitera.

 • gość 2019-04-07 06:23:02

  Przydałoby się więcej takich artykułów. Miło się czytał.Ubawiło mnie porównanie mycia suchego i grubego . Ile gruby musi wytworzyć śmieci aby się najeść.Może lepiej opłaty za śmieci powiązać z masą ciała .Grubi zapłacą więcej ,chudzi mniej..Wyższa opłata za śmieci zmotywuje ich do zrzucenia nadwagi , co wyjdzie im na zdrowie a przy okazji zmniejszą się kolejki do lekarzy .

 • gość 2019-04-07 08:25:00

  Świetny felieton, Panie Jerzy, jak zwykle w punkt. Autorytaryzm byłego burmistrza w ostatnich dwóch latach kadencji osiągnął niebotyczne szczyty. Uwierzył w swoją boskość i nieomylność, utwierdzany w tym przez swoich wyznawców. jak sekta. Nowy władna to tylko mizerna kopia, mały i mściwy człowieczek, który będzie realizował program u wizję swojego guru.....Czekam na wyrok, już niedługo.

 • gość 2019-04-07 10:17:02

  Tusza Brudzińskiego to mały pikuś. Towarzysz Wałęsa ten to się spasł jak tucznik.

 • gość 2019-04-07 11:54:36

  Świetny artykuł, ironia jak najbardziej zasadna. Na tak szalony pomysł może wpaść tylko człowiek inteligentny inaczej.

 • Dr. Dick - niezalogowany 2019-04-07 15:05:16

  Chociaż absolutnie nie czuję się wywołany do tablicy, to jednak autorytatywnie stwierdzę, że wolę już czytać wpisy na lewackim pejsbuku, niż powyższe

 • gość 2019-04-07 20:10:19

  Durnie poszli na wybory i sobie wybrali i durnie maja co chcieli

 • Gość - niezalogowany 2019-04-08 07:10:29

  Ja proponuję fotokomurki na muszle toaletowe. Za śmieci będzie się płacić od ilości zrobionych kup.

 • gość 2019-04-08 10:53:00

  PANIE J.GASIUL FAJNIE NAPISANE ZFABULA INTELIGENTNIE NALEZY SIE NAGRODA PULICERA TO JEST DZIENNIKARSTWO

 • gość 2019-04-08 10:57:19

  autor znowu się czepia PiS i programów w TVP

 • gość 2019-04-08 21:27:48

  Burmistrz płacąc strajkującym nauczycielom za strajkowanie musi te pieniądze mieć więc dlatego tak wysoka podwyżka . normalka

 • gość 2019-04-10 19:38:27

  Do
  Gość 2019-04-07 20:10:19
  Durnie poszli na wybory i sobie wybrali i durnie maja co chcieli

  A ci co nie poszli, to mądrzejsi?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Wynajmę sklep w Mosinie

Wynajmę sklep w Mosinie 71m2 od 1.01.2010


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


SERWIS OKIEN PCV -okres

OFERUJEMY SERWIS OKIEN PCV -regulacja okien -naprawa okuć -wymiana uszczelek -wymiana szyb -likwidacja przedmuchów -wymiana klamek


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"