:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Smażalnia ryb i loża masońska

Smażalnia ryb i loża masońska
 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4

Jeszcze siedemnaście lat temu można było tu zamówić smażoną rybę. Trudno teraz po latach wspominać o serwowanych tam gatunkach, ale z pewnością ze względu na cenę, największym wzięciem cieszyły się ryby morskie. Choć żyjemy na trzęsawiskach w otoczeniu kilkudziesięciu jezior, a nawet w herbie miasta mamy jesiotra – rybę, którą można zobaczyć co najwyżej na zdjęciach z obcych krajów, rybnych dań raczej nie konsumujemy. 


Po pierwsze, ryba jest za droga jak na kieszeń tutejszego przeciętnego śmiertelnika, a po drugie, jak chcesz zjeść, najlepiej jak sam ją złapiesz, bo w lokalach świeżej ryby próżno szukać. Być może właśnie z tego powodu wędkarstwo cieszy się u nas wciąż niesłabnącą popularnością. Jakoś trudno uwierzyć wędkarskim opowieściom, jakoby chodzi im bardziej o kontemplowanie przyrody, niż łowienie. Zdarza się, że „kontemplujących” tylko w jednym miejscu jest tylu, że plączą im się żyłki. Mało tego, liczne śmieci zalegające jeziorne brzegi, świadczą o zupełnie innym podejściu do przyrody, niż próbuje się to niewędkującym wmówić. 
W tamtych czasach był to jedyny lokal, w którym można było zjeść tanią, świeżą rybę. W tej kwestii niewiele się zmieniło do dzisiaj. Jedyny lokal, a i to sezonowy, ulokowany na pomoście przy I LO wiosny jeszcze nie czyni. A owszem, różnego rodzaju dań egzotycznych włoskich (pizza), tureckich (kebab), czy z zupełnie niezrozumiałych powodów jakże popularnego jadła „donaldowego”, mamy po berecik. Ale żeby ryby, którymi żywiono się w Szczecinku od setek lat, to jak na lekarstwo. 
Po tej dawnej, wyjątkowo obskurnej budce ze ścianami obitymi płytami pilśniowymi i wielkim napisem od frontu „Smażalnia ryb”, został jedynie zapuszczony, pusty plac. Jego znakiem szczególnym jest ogrodzenie z leśnej siatki i wielki, reklamowy bilbord. 
Trzeba powiedzieć, że miejsce to ma równie tajemniczą historię, jak jej dawny właściciel oraz organizacja, która tutaj się mieściła. 
Najpewniej wszystko się zaczęło w XIX wieku. To był czas, kiedy jak grzyby po deszczu zaczęły się pojawiać i to na masową skalę, różnego rodzaju organizacje, stowarzyszenia, fundacje, bractwa, konfraternie, kongregacje i bardzo tajemnicze dla postronnych – wolnomularstwo. 
Szczecinecka loża masońska „Hedwig zum Licht” powstała 6 kwietnia 1852 r. To właśnie w tym miejscu, przy skrzyżowaniu Parkstraße (dz. ul. Parkowa) z Stellterstraße (dz. ul. Ordona) w 1879 roku pojawiła się lożowa restauracja.   
Najprawdopodobniej z tego samego okresu pochodzi bardzo okazała, trzykondygnacyjna kamienica. Jej znakiem szczególnym jest płaski dachem i niespotykanie szeroko zdobiony kroksztynami okap. Ściany na poziomie piętra zdobią pilastry, od ul. Parkowej bogate obramowania okienne, a na wysokości parteru bonie.  Architektura domu zdecydowanie się wyróżnia od sąsiedniej zabudowy. Interesujące jest i to, że podobnie ukształtowany dach ma tylko narożna kamienica przy dz. Parkowej i Boh. Warszawy, w której przed wojną znajdowała się jedna z wielu nazistowskich organizacji. 
W 1890 roku właścicielem restauracji z wielkim, letnim ogrodem był tutejszy przemysłowiec Paul Bourdos. Do niego i jego następców należał m.in. „Preußischer Hof” – hotel przy dzisiejszym deptaku, do niedawna siedziba domu kultury. To za jego przyczyną powstał niewielki, sztucznie usypany w 1916 r. kopiec przy dzisiejszym Stadionie Miejskim. Na szczycie ustawiony został niewielki, drewniany pomost - wieżyczka, z którego rozciągał się widok na jez. Trzesiecko. 
Na naszych łamach prezentujemy dwie archiwalne kartki pocztowe. Jedna z nich z napisem „Logen Garten” przedstawia wnętrze letniego ogrodu restauracyjnego. Kartka została wysłana 21 września 1900 roku. Na pierwszym planie widać umocniony polnymi kamieniami klomb z kilkunastoma kwiatami w donicach. W tle widnieje przeszkolony, drewnianej konstrukcji taras z wysokimi schodami. 
Taras rozciąga się poza obrys budynku. W poziome terenu widać rozstawione, rozkładane krzesła i stoły. Cały placyk pogrążony jest w cieniu wysokich drzew.
A jak restauracyjny ogród wyglądał od strony ulicy widzimy na drugim zdjęciu, pochodzącym już z lat dwudziestych. Główne wejście ulokowane dokładnie było przy skrzyżowaniu ulic i miało kształt drewnianej, bardzo dekoracyjnie wykonanej bramy. Od ulicy ogród otaczał wysoki płot sztachetowy. 
Jego kameralne położenie z pewnością idealnie korespondowało zarówno z siedzibą, a przede wszystkim z tajemniczą organizacją, jaką była miejscowa loża masońska. Należali do niej przedstawiciele miejscowej elity - ludzie zazwyczaj bogaci a więc lekarze, aptekarze, urzędnicy, kupcy, nauczyciele, rzemieślnicy, rentierzy, prawnicy, a także właściciele ziemscy i przemysłowcy. 
Adepci byli szczegółowo weryfikowani, a członków obowiązywały rytualne praktyki. System wtajemniczeń dzielił się aż na 33 stopni. Pierwsze trzy stopnie, to tzw. loże symboliczne zwane błękitnymi. Kolor nawiązywał do nieba lub kosmosu. Następne stopnie od 4 do 18, to loże kapitularne, od 19 do 30 to tzw. rady. Cztery ostanie to loże administracyjne. Bracia – tak się wzajemnie tytułowali – pochodzili lub mieszkali w tej samej okolicy. Jednym z podstawowych obowiązków, za poniechanie którego skreślano z listy członków, było nie tylko zachowanie tajemnicy, ale przede wszystkim płacenie wysokich składek członkowskich oraz składek na ubogich. Awans na wyższy stopień był niemożliwy bez przeprowadzenia oceny wydanej przez członków loży.
Sądząc po siedzibach lóż w innych miastach (nie dotarłem do dokumentów miejscowej loży), także i ta w Szczecinku musiała być bogato wyposażona. Na parterze, z wejściem od strony dz. ul. Ordona znajdowała się restauracja, a raczej sala bankietowa z bufetem, a dalej być może garderoba oraz izba rozmyślań. 
Zwyczajowo pomieszczenie to miało czarne ściany, a jej najważniejszym meblem była trumna ze szkieletem. Na piętrze musiało być ulokowane najważniejsze pomieszczenie, czyli miejsce na spotkania obrzędowe, zwane świątynią. Podstawowym wyposażeniem owej świątyni był, ustawiony od wschodniej strony na podwyższeniu, tron mistrza katedry. Przy tronie leżała Biblia, cyrkiel, młotek i szpada.
Najprawdopodobniej, tak jak inne siostrzane loże, równiez szczecinecka została zlikwidowana po dojściu do władzy Hitlera. 
Po wojnie to właśnie tutaj ulokowano posterunek milicji, a potem przez dziesięciolecia Zakład odzieżowy „Pomorzanka”. W późniejszych latach budynek został na trwale oszpecony poprzez dobudowanie, od jego wschodniej strony, dużego skrzydła. Od kilkunastu lat w siedzibie dawnej loży masońskiej mieści się sklep meblowy. 
                                                     

Jerzy Gasiul 

Reklama

Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek

smażalnia ryb loża masońska ordona jeziorna - komentarze opinie

 • gość 2017-09-17 12:30:51

  Panie Jerzy, BRAVO, to Pan powinien być dyrektorem MUZEUM a nie jakiś tam agent donosiciel Żorżyka i Gawrona ! Pozdrawiam i tak trzymać na chwałę prawdziwej wartości naszego MIASTA!

 • Gość - niezalogowany 2017-09-17 21:12:53

  Super smażalnia szkoda że jej już tam niema

 • Gość z konkurencji - niezalogowany 2017-09-18 21:50:46

  Ta działka jest Mec. Winnic... może stworzy dla syna Smażalnie Rybna....

 • gość 2017-09-19 15:04:54

  Jak najdalej stad.

 • gość 2017-09-20 05:44:57

  Teraz czas na Lionsów:)

 • gość 2017-11-04 09:49:42

  Z tymi Masonami to tak już nie przesadzajmy- najpierw "historia" Cerkwii, potem "historia" Synagogi, a teraz "historia" tej ich loży Masońskiej!!!

Dodajesz jako: |

Ogłoszenia PREMIUM

AVON - zamawiaj u konsultanki

Zapraszam do zapoznania się z ofertą w moim sklepie internetowym AVON. Mam nadzieję, że zainteresuję Cię nowościami i odnajdziesz u mnie same..


Zobacz ogłoszenie

Pranie i czyszczenie tapicerki

Oferuję profesjonalne : -odkurzanie,pranie i czyszczenie tapicerki samochodowej,podłogi,bagażnika oraz podsufitki -czyszczenie oraz konserwacja..


Zobacz ogłoszenie

Praca dla kucharza

Poszukujemy osoby na stanowisko kucharz.Praca dla osoby do 30 roku życia. ( pizzeria)Cały etat.Telefon kontaktowy 500304214.


Zobacz ogłoszenie

KIEROWCA KAT. C+E

Zatrudnimy kierowcę KAT. C+ E TEL. 668696903


Zobacz ogłoszenie

Pożyczki Kredyty Chwilówki

Ponad 140 różnych produktów finansowych dla każdego, kilkadziesiąt na wyłączność Pożyczki Online stają się bardziej popularne od kredytów..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY GOTÓWKOWE

Kredyty gotówkowe i konsolidacyjne. Dla osób z każdym dochodem. Szeroka oferta produktów bankowych i pozabankowych. Zapraszamy Szczecinek ul...


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie 73m2 w Szczecinku z

SPRZEDAM MIESZKANIE w SZCZECINKU, znajdujące się w dwurodzinnej kamienicy (około połowa własności kamienicy i gruntu), lub ZAMIENIĘ NA 2-3 POKOJOWE..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Poszukujemy Opiekunki dla Pana

Zatrudnimy opiekunkę osób starszych- praca w Anglii, wyjazd pod koniec lipca. Poniżej opis kontraktu: Pan Albert pochodzi z okolic Nottingham i jest..


Zobacz ogłoszenie

Pranie

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Dropshipping czyli sposób na

Profesjonalne usługi dropshippingowe CO TO JEST DROPSHIPPING? Dropshipping jest logistycznym modelem prowadzenia sprzedaży internetowej opartym na..


Zobacz ogłoszenie

PRYWATNIE ! KUPIE AUTO DO 15

PRYWATNIE !! KUPIE AUTO TYLKO Z RĄK PRYWATNYCH ( HANDLARZOM DZIĘKUJE ! ) DO 15 000 ZŁ ! AUTO MUSI BYĆ MINIMUM 10 LETNIE STARSZE MNIE NIE INTERESUJĄ..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 605 936 510 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Zatrudnię pracowników budowlanych pensja 13-18 zł /h


Zobacz ogłoszenie

Toyota Avensis D4D 2.0Diesel

Mam do sprzedania Toyotę Avensis II 2003 r z silnikiem 2.0 diesel o mocy 116 KM. Samochód zarejestrowany w kraju, regularnie serwisowany i..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

Pilne

Szukam solidnego murarza z doswiadczeniem posiadajacego prawo jazdy i auto do pracy w niemczech.Stawka wyjsciowa 12euro/h gwarantowane..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA MONTER SPRZĘTU ELEKTROINSTALACYJNEGO PRACOWNIK MAGAZYNOWY..


Zobacz ogłoszenie

Kamień kostka brukowa /

Sprzedam kostkę kamienną II gatunku (typowo na ogrodzenia), duża ilość, cena netto za tonę


Zobacz ogłoszenie

Billboardy do wynajęcia.

Posiadam do wynajęcia 32 tablice reklamowe w miejscach charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu. Pełna oferta dostępna na www.zareklamowani.tv


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ* TEL.794 388 383. SKUPUJEMY...ABSOLUTNIE WSZYSTKIE AUTA: ładne,droższe,tańsze,starsze,nowsze,zniszczone,bez..


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferuję profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych, samochodów i innych pojazdów. Czyścimy i konserwujemy również..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię KIEROWCĘ C+E - transport międzynarodowy. Stała trasa.Tylko Niemcy. Bardzo dobre warunki - pracy i płacy.


Zobacz ogłoszenie

Wynajmę firmie! Mieszkanie dla

POSIADAM DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE DLA PRACOWNIKÓW W SZCZECINKU .MIESZKANIE NA PIERWSZYM PIĘTRZE W KAMIENNICY, NIEDALEKO BASEN, DWORZEC PKP. W..


Zobacz ogłoszenie
Reklama25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"