:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C całkowite zachmurzenie

Spotykają się dawcy i biorcy. Zainaugurowano XI. Zjazd Dawców Szpiku

W piątek, 16 czerwca, w internacie przy ZS nr 2 w Szczecinku, zainaugurowano XI. Zjazd Dawców Szpiku.

Przy okazji odbył się drugi w historii Bieg Dawców, który wystartował dzień wcześniej w Międzyrzeczu. W Sztafecie Życia - Biegu po Szpik wystartowało łącznie 21 zawodników z trzech województw, a trasa miała długość 228 kilometrów. Na zjeździe w Szczecinku czwórka biegaczy, która dotarła do mety przy Muzeum Regionalnym, została nagrodzona medalami. Byli to Krzysztof Kochan, Sylwester Osiński, Edwin Muszczyk i Cezary Woloński.

W inauguracji, która odbyła się tradycyjnie w internacie Zespołu Szkół nr 2 przy ul. 1 Maja, wzięło udział blisko 250 osób. Wydarzenie otworzyła przewodnicząca Rady Fundacji Przeciwko Leukemii, Monika Sankowska.

- Spotkanie w Szczecinku nie jest przypadkowe - zauważyła przewodnicząca. - To właśnie tutaj rozpoczęło się tworzenie polskich rejestrów dawców. Jest to niezwykła uroczystość w niezwykłym miejscu.

Na sali obecni byli zarówno dawcy, jak i biorcy szpiku kostnego, nie zabrakło lekarzy hematologii. W obsłudze gości pomagali uczniowie z Zespołu Szkół nr 2.

- Jest to idea zorganizowana przez Fundację Przeciwko Leukemii. Jest to idea, która łączy propagowanie dawstwa szpiku ze zdrowym trybem życia. Uczestniczą tutaj i zarejestrowani dawcy i tacy, którzy są już dawcami zrealizowanymi - powiedział Tematowi kierownik Kliniki Hematologii w Katowicach, Mirosław Markiewicz.

W Polsce na nowotwory krwi, zwane białaczką, choruje coraz więcej osób. Najczęstszym typem białaczki u dorosłych jest ostra białaczka szpikowa. Rocznie zapada na nią około 1600 osób. 1300 zachorowań rocznie dotyczy przewlekłej białaczki limfatycznej, 800 to liczba przewlekłej białaczki szpikowej, a 600 – ostrej białaczki limfatycznej. Ta ostatnia jest najpopularniejszą białaczką wśród dzieci. Zapada na nią średnio 200 dzieci w skali roku.

 

Patryk Witczuk

 


dawcy szpiku szczecinek - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się