:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C pochmurno z przejaśnieniami

Sprawa Hansa Krügera

temat.net: archiwum, Sprawa Hansa Krügera - zdjęcie, fotografia

Równo pięćdziesiąt lat temu w Bonn wybuchł polityczny skandal wokół ministra federalnego ds. wypędzonych  pochodzącego ze Szczecinka - polityka CDU.

Spośród pochodzących z niemieckiego Szczecinka polityków autorzy piszący o naszym mieście wymieniają przede wszystkim Lothara Buchera (1817-1892), bliskiego współpracownika Ottona von Bismarcka. Słusznie zresztą, gdyż spośród urodzonych tu Niemców jest to postać najwybitniejsza. (…) Tymczasem inny urodzony tu niemiecki polityk, Hans Krüger, po II wojnie światowej minister federalny i przewodniczący Związku Wypędzonych, jest chyba kompletnie nieznany w naszym mieście. Dobrze był za to znany swego czasu w Chojnicach…

Twierdzono, że sędzia Krüger był postrachem polskich mieszkańców. Przedstawiano zeznania o panującym w Chojnicach terrorze, o warunkach panujących w więzieniu, o wysyłaniu przez Krügera ludzi do obozu koncentracyjnego, wreszcie o zbrodniach popełnianych w dolinie, znajdującej się na północnych obrzeżach Chojnic. W dolinie tej, zwanej odtąd przez miejscowych Doliną Śmierci, zginąć miało podczas okupacji do 2 tys. ludzi, zamordowanych przez hitlerowców. Dziś polscy historycy uznają jednak tę liczbę za znacznie zawyżoną. 

Tymczasem w 1965 r. w NRD ukazała się specjalna „Brunatna księga” z informacjami o 1,8 tys. zachodnioniemieckich politykach, dyplomatach, wojskowych, urzędnikach, prawnikach, policjantach, obciążonych w okresie nazistowskim. Fragment poświęcony Krügerowi, omyłkowo określanemu jako doktor, zatytułowano „Dr Hans Krüger. krwawy sędzia Hitlera”.

Cały tekst prof. Stanisława Żerki „Sprawa Hansa Krügera” znajdziecie Państwo w dzisiejszym wydaniu tygodnika Temat Szczecinecki 

Sprawa Hansa Krügera komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com