:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C bezchmurnie

Sprowadzają Behemotha na Szczecinek

Muzyka, Sprowadzają Behemotha Szczecinek - zdjęcie, fotografia

Zespół Behemoth wystąpi w tym roku na festiwalu Materiafest. Pomimo kilkuset protestów, które wpłynęły do organizatora, dyrekcja Samorządowej Agencji Promocji i Kultury, szczecineckiego odpowiednika ośrodka kultury w innych miastach, pozostała niewzruszona. Z tej okazji festiwal Materiafest odbędzie się nie pod wieżą Bismarcka, a - tak jak planowano z okazji pojawienia się gwiazdy - na placu koncertowym na osiedlu Zachód. Co ciekawe, wiadomość o tym, że koncert Behemotha Szczecinku się odbędzie, jest skwapliwie ukrywana przed opinią publiczną. 

Sprawa koncertu niezwykle kontrowersyjnego, słynącego z dopracowanego brzmienia, obrazoburczych tekstów wprost propagujących satanizm oraz diabolicznego, scenicznego wizerunku zespołu, wyszła na jaw w sierpniu 2016 i od razu wzbudziła olbrzymie, jak na Szczecinek, kontrowersje. Wynikały one nie tylko powodu wizerunku zespołu, ale i dlatego, że organizatorem występu na miejscu ma zostać właśnie Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. Ta sama samorządowa agencja, która - jak każda w małym mieście, funkcjonująca pod nazwą “ośrodka kultury”- przeprowadza turnieje taneczne dla dzieci, zabawy mikołajkowe, ale też prowadzi mnóstwo sekcji dla dzieci i młodzieży oraz prowadzi biblioteki, organizuje stojące na możliwie wysokim, dostępnym miastu powiatowemu poziomie występy i koncerty, stara się o prawidłowy dobór repertuaru kinowego. I o ile w przypadku filmów dobiera się po prostu z reguły tytuły kasowe i o różnej jakości, to w przypadku innych wydarzeń zwykle obowiązują standardy przystojące propagatorom kultury, finansowanym z podatków. I chyba o to chodziło organizatorom protestu, którzy oprócz aspektu religijnego, podkreślali właśnie, ich zdaniem, niewłaściwą rolę ośrodka kultury przy organizacji takiego koncertu.

10 stycznia w Koszalinie odbyło się coroczne spotkanie ponad 100 samorządowców z biskupami. Wśród zaproszonych gości był burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas.  - Nie zgadzam się, aby Kościół miał być cenzorem i mówić nam, jakie zespoły mogą występować w Szczecinku, a jakie nie mogą - odpowiedział pytany między innymi o zgodę na koncert zespołu Behemoth - czytamy na stronie Gościa Niedzielnego w Koszalinie (koszalin.gosc.pl).

Na pytanie, czy skoro teksty zespołu Behemoth, jawnie szydzące z wiary i ludzi wierzących, w sposób bluźnierczy przekręcające słowa modlitw, nie są po prostu wyrazem innego zdania na rzeczywistość, ale jawnym brakiem szacunku do wiary, dlatego koncert tego zespołu nie powinien być finansowany przez miasto, burmistrz odpowiada: - Ci którzy czują się urażeni, nie powinni na tego typu koncerty chodzić - pisze Gość Niedzielny.

Behemoth: Amen

Zdrowaś Maryjo, hańby pełna

Pan cudzołożył z tobą

Przeklętaś ty między ludźmi

I opętana

 

W sierpniu i wrześniu do SAPiK wpłynęły setki petycji, podpisanych przez mieszkańców Szczecinka.

“Stanowczo protestuję przeciwko umożliwieniu i finansowaniu przez SAPiK w Szczecinku planowanego koncertu zespołu Behemoth w Szczecinku - czytamy w liście protestacyjnym. - "Odczytujemy to jako włączenie się SAPiK Szczecinek w kampanię promocji satanizmu w Polsce i naszym mieście”. (...) “Koncerty Behemotha są znane z demonicznej atmosfery, satanistycznego i bluźnierczego przekazu". “Szydzą z Najświętszej Maryi Panny, czczonej przez miliony katolików w Polsce i na całym świecie.”

Dyrekcja Samorządowej Agencji Promocji i Kultury nie wzięła jednak pod uwagę złożonych petycji, kierując się poczuciem “wyrazu artystycznego”. - To są normalne koncerty ostrej muzyki death metalowej. Czy są nawiązania do satanizmu? Chyba raczej nie - mówił w TV Gawex wicedyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury, Łukasz Koczan. - Jest to raczej wyraz artystyczny.

Behemoth: Alas, the lord is upon me

Lordzie aniołów, Kurwo zbawienia

Podrzyj niebo, jak rozkładasz nogi, Rzygnij na moją głowę

Wszelkie nieszczęścia i obelgi znane ludzkości

............................................................................................................................

Rzeczywiście, sztuka - jakkolwiek pojmowana - nie znosi granic i ma prawo skandalizować, a rozdział Kościoła i państwa musi istnieć. Ale czy to znaczy, że w Szczecinku ośrodek kultury planuje sprowadzić i pokazywać na przykład film Jacka Markiewicza, na którym artysta pieści i ociera sie genitaliami o figurę ukrzyżowanego Chrystusa, wyświetlany już z hukiem w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim (przyjdą tłumy), albo prace Martina Kippenbergera, który przedstawia ukrzyżowane żaby? Chyba nie. A przecież to tylko “wyraz artystyczny”, więc... 

Maciej Gasiul

 

fragmenty tekstów: tekstowo.pl

foto: Behemoth, Marcin Kaniak, Facebook

Sprowadzają Behemotha na Szczecinek komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com