:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
powietrze B. dobre
Starosta K. Lis: Polityk powinien ważyć i mierzyć słowa
Temat Szczecinecki 17/12/2018 05:55

O koalicji w powiecie szczecineckim i jej niuansach, różnicach politycznych, spotkaniu z burmistrzem, kompetencjach powiatu, inwestycjach oraz pomysłach na rozwój. Krzysztof Lis: "To, że dzisiaj samodzielnie w Polsce, w administracji centralnej rządzi PiS, to jest tylko i wyłączne zasługą PO. A szczególnie ostatnich czterech lat ich rządów – arogancji, buty, bezczelności i braku szacunku dla ludzi. Tak naprawdę wykreowano elity, które same sobie powiedziały, że są elitami. To jest chyba główny problem tych ludzi."

Rozmowa ze szczecineckim starostą Krzysztofem Lisem.

 

Określił się pan jako człowiek dialogu. Czy w świetle wydarzenia podczas ostatniej sesji, kiedy został pan przez radnego PO w niezwykle brutalny sposób zaatakowany, tego rodzaju postawę trzeba będzie zweryfikować? 
- Uważam się za człowieka dialogu i mówię to uczciwie. Czasem zastanawiałem się, czy nie za bardzo. Czy ta władza jaką ma starosta jest taka, jaka powinna być. Myślę, że przez te moje 18 lat funkcjonowania jako starosta tak było. 
- Wie pan o tym, bo funkcjonowaliśmy w samorządzie powiatowym po przeciwnych stronach. Wtedy mieliśmy koalicję z SLD. Przez ten czas wszystko bardzo się zmieniło. Nigdy nie myślałem, że przez ten czas mogę przejść taką ścieżkę życiową od SLD do PiS. - Zawsze patrzę na człowieka. I w SLD byli ludzie, z którymi warto było współpracować i w Platformie i w PiS. 
- Ocenianie kogoś poprzez partyjny sztandar – ten jest be, a ten z PiS-u, ten z Platformy – to nie moja bajka. Kieruję się innymi kryteriami. Uważam, że warto rozmawiać i nawet w sporze znajdować to, co nas może łączyć. Właśnie przed chwilą był u mnie pan burmistrz Daniel Rak. Powiedzieliśmy sobie, że spróbujmy rozwiązywać i podejmować wspólne przedsięwzięcia dla dobra mieszkańców, bez względu na różniące nas poglądy polityczne. 

Kto wystąpił z propozycją takiego spotkania?
- Propozycja wyszła od burmistrza Raka. Wczoraj poprosił mnie o spotkanie. Powiedziałem OK, możemy rozmawiać. Uczestniczyłem w sesji Rady Miasta i byłem pierwszy, który złożył gratulacje panu burmistrzowi Rakowi z tytułu złożenia ślubowania. 
- Tego nie doznałem, jako osoba powołana na funkcję starosty od pana radnego Jerzego Hardie-Douglasa, który ze mną ani się nie przywitał, ani nie złożył gratulacji. Mimo wszystko, czasem trzeba być ponad. Chciałbym być taką właśnie osobą. Mimo różnic potrafimy się dogadać i jako politycy, i jako ludzie. 

Polityk, nawet lokalny, powinien mówić więcej czy mniej. Panuje pogląd, że jak ktoś mało mówi – przegrywa.
- Polityk powinien ważyć i mierzyć słowa. Zamiast obrażać kogoś, jego dyskredytować należy się szacunek drugiej osobie i za dużo negatywnie nie mówić. 

Politycy ukrywają z reguły swoje myśli...
(Śmiech) - Należę do tych, którzy się starają... Staram się budować to, co jest związane z moim stosunkiem do różnych spraw, znajdować merytoryczne uzasadnienie albo merytorycznie się spierać. Dużo mówię. Ale wszystko po to, aby przekonać moich adwersarzy. Swoje działania i przedsięwzięcia uzasadniam. Przez te 18 lat pewnie na palcach dwóch rąk mógłbym policzyć, kiedy puściły mi nerwy. Były takie sytuacje i powiem szczerze- potem tego żałowałem. 

Jesteśmy świadkami, jak „wielka” polityka wkracza do samorządów. Okazuje się, że najważniejsza jest partyjna etykieta – przynależność, a nawet chęć współpracy z tymi, których uważa się za ludzi tego niegodnych. Przykładem jest zdarzenie z pierwszej sesji, kiedy przedstawiono pana jako zwolennika PiS. Co znaczy przynależność partyjna podczas, gdy w samorządzie trzeba uczciwie i mądrze zarządzać finansami. 
- Tak samo to postrzegam. 

Ale tak nie jest. 
- Ubolewam, że tak nie jest. Myślę, że i PO – jak ich zwał, tak zwał - Koalicji Obywatelskiej czy PiS, zależało na tym, żeby się wzajemnie atakować, a wszyscy inni z boku są niepotrzebni. To jest tragizm naszej demokracji, że tego rodzaju działania z parlamentu przeniosły się na poziom samorządów. Już nawet w gminach ludzie zaczynają w taki sposób postępować - ty jesteś z PiS-u, a ty z PO. Powiem inaczej. To, że dzisiaj samodzielnie w Polsce, w administracji centralnej rządzi PiS, to jest tylko i wyłączne zasługą PO. A szczególnie ostatnich czterech lat ich rządów – arogancji, buty, bezczelności i braku szacunku dla ludzi. Tak naprawdę wykreowano elity, które same sobie powiedziały, że są elitami. To jest chyba główny problem tych ludzi. To wszystko zostało przeniesione na dół. Proszę zauważyć, co się stało u nas na miejscu. - Totalny atak na mnie, na Porozumienie Samorządowe, nawet za to, że śmieliśmy wystawić pana Wiesława Suchowiejkę jako kandydata na burmistrza... 

Tym bardziej dziwne, że pan Wiesław Suchowiejko był przecież posłem z ramienia PO. Jego niedawni przyjaciele i zwolennicy teraz bezpardonowo go atakowali. 
- Wychodzę z założenia, że to społeczeństwo ma wybrać. Jeśli byłby tylko jeden kandydat- to jakże można mówić o wyborach? Kiedy jest ich pięciu - można każdego ocenić. Wybrano pana Raka na burmistrza i to trzeba uszanować. Nie można o kimś powiedzieć, że nie ma prawa kandydować. 
- Z takim podejściem mieliśmy do czynienia z Koalicji Obywatelskiej pana Jerzego Hardie-Douglasa – to ja, to tylko my, my wiemy najlepiej. Uważamy, że mamy najlepsze rozwiązania dla Szczecinka i  powiatu. Tak nie jest do końca, pomimo takiej, a nie innej wygranej. 

Podczas sesji padło zdanie, że „już nie będzie tak miło”. Wypowiedział je, jakby nie było, członek szczecineckiej elity. Tego rodzaju wyrażenia bardziej pasowałyby do posła Leppera, który nie przebierał w słowach, ale przecież był to człowiek prosty. 
- To prawda. Nie wiem, czy to jest ostrzeżenie. Zapomina się o tym, że w powiecie szczecineckim współrządziło PO z Porozumieniem Samorządowym. Teraz słyszę - to co złe to Lis i Porozumienie. A to co dobre - to my. Spółka PKS Szczecinek trudności – to sprawa Lisa. Ale to, że w programie PO sprzed 12 lat była konieczność komunalizacji PKS i połączenia jej w konsorcjum z Komunikacją Miejską - to nie my. O tym już się zapomniało. 
- Zobaczę, jaka będzie narracja. Przecież nie da się od tego tak odciąć, że oto od wczoraj rządzi tylko PZ i PiS, a przez te ostatnie 12 lat nic się nie zdarzyło. Decyzje z tamtego czasu mają wpływ na to, co dzisiaj jest podejmowane. Jeżeli pan Jerzy Hardie-Douglas będzie chciał powiedzieć, że było źle, to przecież w Zarządzie Powiatu przez cztery lata zasiadał Jakub Hardie-Douglas. O ile dobrze pamiętam - przez te cztery lata, być może był raz przeciw, a dwa razy się wstrzymał. Zarząd jest ciałem kolegialnym. Krytykując Porozumienie Samorządowe i wcześniejsze decyzje, będzie musiał powiedzieć, że przedstawiciel PO, jego syn był członkiem zarządu i robił to źle. 

W zarządzie były przecież dwie osoby z PO. 
- W zarządzie funkcjonował też Marek Kotschy. Był wicestarostą z ramienia PO. To, że w ostatnim roku zweryfikował swoje postępowanie, to trzeba by jego zapytać oraz dlaczego zdyskontował swoją funkcję w strukturach PO. 

Jak wyborcom i ludziom niezorientowanym pan się wytłumaczy z opinii wystawionej przez PO, że PiS jest antysamorządową partią? I że właśnie z takim ugrupowaniem wchodzi pan w koalicję. 
- Tego rodzaju narracja w mojej opinii upowszechniana jest w naszym województwie i w Szczecinku. Proszę zauważyć, że w Polsce PiS w tych wyborach zdobyło więcej mandatów w samorządach niż w poprzednich. Kiedyś rządziło w jednym województwie - dzisiaj w sześciu czy siedmiu. Czy to oznacza, że pół Polski jest głupia, bo drugie pół mówi, że to partia antysamorządowa? 

Nie ma w tym żadnej logiki, być antysamorządowcem w samorządzie. 
- No właśnie. Ci ludzie poszli tam w imieniu mieszkańców po to, żeby też działać dla dobra miasta i gminy. 

Jakie zmiany nastąpią wraz ze zmianą koalicjanta? 
- Budżet został już przygotowany i podlegać będzie określonym procedurom. Oczywiście, mogę się spodziewać, że przedstawiacie Platformy - w osobie byłego burmistrza - będą mówić, że zawarte wcześniej porozumienia o wzajemnym finasowaniu pewnych instytucji są złe. Przykładowo, za mało na SAPiK - bo o tym już słyszałem. Tymczasem na SAPiK przeznaczamy 620 tys. zł, dajemy 243 tys. na promocję, 70 tys. na utrzymanie dwóch etatów, a 30 tys. na biblioteki. Za mało? No dobrze. W takim razie może zweryfikujmy, czy te sumy przeznaczone są wyłącznie na mieszkańców Szczecinka. Oczywiście można powiedzieć, że Szczecinek to 50 proc mieszkańców powiatu – uznaję, że to są porządne pieniądze. - Przewidzieliśmy również w budżecie 1 mln zł dopłaty do szpitala, bo jest pewien deficyt środków finansowych. Może być tak, że na koniec roku straty będą sięgać 4 mln zł. 

Czy w związku z tym prezes szpitala może stracić posadę? 
Dzisiaj żadnych rewolucyjnych zmian kadrowych nie podejmuję. 

Ma pan z tego powodu jakieś naciski ze strony koalicjanta?
- Nie. Kiedy podejmowaliśmy rozmowy z Komitetem Obywatelskim, to ich głównym tematem były sprawy personalne i ewentualnie rzeczy, które należałoby zrobić. Pan Jerzy Hardie-Douglas zarzuca mi kłamstwo. Nie będę ujawniał tematyki rozmów, bo byłoby to z mojej strony nieprzyzwoitością. 
- Były burmistrz w swoich oświadczeniach mówi nieprawdę – chodzi o treść naszych rozmów. Koniec i kropka. Nie uważam, żeby przez cały czas podbijać ten balonik, bo będzie to pretekst do ciągłej dyskusji. 
- Jeżeli chodzi o PiS - zapytałem panią poseł, co możemy wspólnie zrobić, jakie są obszary wspólnego działania. W jakiś sposób wspólnie, przy pomocy administracji rządowej wejść w różnego rodzaju przedsięwzięcia, jak choćby w przypadku Grzmiącej, gdzie na bazie istniejącej biogazowani rozszerzyć jej działalność polegającą na przeróbce przeterminowanej żywności, produkując z tego biogaz i energię elektryczną. Jest na to szansa. Spotkałem się już z inwestorem, a pani poseł rozmawiała w Ministerstwie Środowiska. Inna sprawa, jak w Grzmiącej w Parsęcie rozpocząć hodowlę pstrąga. Jest nowa firma, która chce to robić. Jak im pomóc? W przypadku Barwic jak pomóc w wykorzystaniu tutejszych zasobów leśnych i znaleźć podmiot zainteresowany obróbką i przeróbką drewna. Nie mówię tu o Kronospanie, a o innej firmie. 

A jakie są w tej kwestii pana kompetencje?
- Chodzi o to, by przy wykorzystaniu rządowych inicjatyw wejść w takie działania, które mogą nam dać wartość dogadaną. Dzisiaj, trzeba to powiedzieć, mamy ogromny deficyt gospodarczy jeśli chodzi miejsca pracy w Grzmiącej. O wspólnych działaniach rozmawialiśmy z panią wiceminister. Chcielibyśmy na bazie obiektów po stadninie ogierów w Białym Borze razem z naszą szkołą powołać szkołę mistrzostwa sportowego. W ten sposób mogła by powstać szkoła jeździecka. Jej organem prowadzącym mógłby być minister sportu. 
Jerzy Hardie-Douglas zarzucił mi w kampanii wyborczej, że nie wykupiłem stada ogierów i nie rozpocząłem działalności. To absurd. Nie mogę wejść w kompetencję burmistrza i jemu cokolwiek narzucać. Uważam, że należy znaleźć obszary do współpracy i współdziałania. Trzeba się do tego włączyć wspólnie. Takim przykładem jest choćby Lokalna Grupa Działania, której byłem inicjatorem. Są tam wszyscy byli wójtowie i burmistrzowie poza miastem Szczecinkiem, bo to dotyczy jedynie miast poniżej 20 tys. mieszkańców. Szukamy tam różnych fajnych rozwiązań nie narzucając sobie czegokolwiek. To jest obszar wspólnego działania – należy to budować przy pomocy parlamentarzystów - dzisiaj z PiS. 

Najbardziej zaskoczyło uczestników ostatniej sesji wydarzenie, na którym doszło do wyboru starosty. Wręczył pan dopiero co otrzymane kwiaty- radnej, która tuż przed sesją oświadczyła, że opuszcza ugrupowanie Krzysztofa Lisa. Mało tego, kandydowała z ramienia klubu PO na starostę. Gest, którego raczej się nie spotyka. 
- Wiele osób po tym moim geście powiedziało: Postawiłeś się ponad. To był gest wynikający z mojego sposobu bycia, mojego wychowania. Tego rodzaju zachowanie wyniosłem z domu rodzinnego. Ta osoba wywodzi się z naszego ugrupowania. Była w nim wiele lat. Ja z tym się czuję dobrze, a jak ona - to jej problem. 

W kampanii wyborczej padło hasło „więcej miasta w powiecie” – w domyśle chodzi o Szczecinek. A co z innymi miastami w naszym powiecie? 
- Też do końca tego nie rozumiałem. Z jednej strony jakby więcej Szczecinka w powiecie. Jak rozumiem chodziło też i o to, że część kompetencji gminnych mogłyby być przeniesione do miasta. Uważam, że jest to próba wejścia w kompetencje powiatu. Że ten powiat tak naprawdę jest niepotrzebny. Niech będzie płatnikiem i być może w ten sposób zasili budżet miasta Szczecinka, a miasto będzie mogło wydawać środki na różnego rodzaju swoje przedsięwzięcia, niekoniecznie powszechnie akceptowane i niezbędne – przykładem stok narciarski. 

Jakie kompetencje miałby powiat?
- O to trzeba byłoby zapytać byłego pana burmistrza. To jest proste. Przykładowo, powiat nie musiałby prowadzić pewnych zadań związanych z utrzymaniem dróg. Mogłoby to robić PGK. Z tego tytułu powiat byłby tylko płatnikiem. PGK utrzymywałby ulice i drogi w Barwicach, Bornem Sulinowie a więc więcej miasta w powiecie. Tak to rozumiem. 

Bez żadnej kontroli ze strony starosty?
- Żadnego nadzoru to raz. Sądzę, że płacilibyśmy dwa razy tyle, co dzisiaj. Miałem takie informacje od byłego pana burmistrza, że stadion lekkoatletyczny na Świątkach powinien być prowadzony przez OSiR. Wcześniej był zarzut, że nie powstał w Szczecinku... 

Przecież jest w Szczecinku...
- Dlatego powiedziałem, że jest w Szczecinku. Ale wychodziło na to, że dla byłego burmistrza Świątki to nie Szczecinek – to taka przylepka. Spotkałem się z zarzutami, że za mało zrobiono inwestycji w gminach i że starosta zawalił drogi. Przecież w drogi w Szczecinku zainwestowaliśmy ogromne pieniądze. 
- Przyjęliśmy pewien priorytet w tej sprawie o co zresztą naciskał i nalegał, wchodząc we wspólną realizację były burmistrz. Później powiedział, że starosta zawalił coś w gminach. Nie zawalił, bo robiliśmy drogi w Szczecinku W naszym programie Porozumienia Samorządowego w każdej gminie zrealizujemy jedno - dwa zadania inwestycyjne. 

Jakie najważniejsze inwestycje planowane są w przyszłym roku?
- Ulica Trzesiecka została już spłacona i rozliczona - kosztowała - 7,1, mln zł, Koszalińska - 1,4 mln w pierwszym zadaniu było 3 mln dofinasowania z budżetu wojewody i 372 tys. W przyszłym planujemy przebudowę drogi w gminie Biały Bór w Drzonowie – za 5,4 mln zł, przebudowę odcinka drogi współfinansowanej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – 2,4 mln, przebudowę drogi Omulna - Żółtnica – za ok. 6 mln zł (dofinasowanie RPO – 3.0 mln). 
- Mamy złożony wniosek na przebudowę drogi w Sępolnie Wlk. Za 4,2 mln zł (dofinasowanie z od wojewody - 2,1 mln). Przyjęliśmy założenia dotyczące remontu sali gimnastycznej oraz boiska w ZS nr2 przy ul. 1 Maja, remont boiska i sali gimnastycznej w Białym Borze. W tym przypadku złożony został wniosek do Ministerstwa Sportu. Uważam, że trzeba zabiegać o dofinasowanie z różnych źródeł, a nie budować, bez możliwości dofinasowania z Ministerstwa Sportu- z własnych pieniędzy, tak jak zrobiło to miasto budując salę gimnastyczną przy ul. Kopernika. 
- Robimy wiele innych, drobnych inwestycji w tym m.in. poprawę warunków- rozbudowę internatu w ZS nr 1 KEN. Mamy 300 tys. na dokumentację nowej hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych. Chcemy w 2019 r. przygotować dokumentację. Wystąpimy o dofinasowanie 50 proc. wartości inwestycji przez Ministerstwo Sportu. 

Wystarczy pieniędzy w budżecie? 
- Zakładamy wzięcie kredytu w wysokości 1,8 mln. Na wydatki mamy zaplanowane 17 mln zł. Przy 6,8 mln kredytu, to nie jest wielki kredyt. Powiat ma oczywiście zobowiązania z wcześniej zaciągniętych kredytów i obligacji na ok. 42 proc. 

To całkiem sporo...
- Oczywiście, ale jeśli popatrzymy na wskaźnik, to możemy to zrobić do 60 proc. Na razie jest jeszcze bezpieczne, choć przyznam mamy dosyć duże zobowiązania. 

                   

Rozmawiał:  Jerzy Gasiul 

 

rozmowa ukazała się w 924 wydaniu Tematu Szczecineckiego
jedynego tygodnika ze Szczecinka
Reklama

krzysztof list starosta wywiad powiat szczecinecki pomysły inwestycje - komentarze opinie

 • gość 2018-12-17 22:52:28

  szczecinek: cena mieszkań w relacji do zarobków 2/5, zarobki i rynek pracy 2/5, przyroda 2/5 (z czystym jeziorem i powietrzem byłoby 4/5), powietrze 0/5, znajomi 2/5 (80% wyjechała), demografia 1/5 (młodzi uciekają), pomosty i rzeźby 4/5, komunikacja i drogi 4/5 (za wolno, za dużo aut i mało płynny ruch, ocena idzie mocno w górę porównaniu do dużych miast gdzie jest armageddon), imprezy i miejsca do wyjścia 3/5 - tragedii nie ma i szału też, Zdrowie i szpital - nie wypowiem się bo nie mam pojęcia. Wniosek - politycy przez ostatnie 20 lat w Szczecinku - możecie sobie średnią wyciągnąć bo takie są mniej więcej efekty waszej pracy.

 • gość 2018-12-18 09:05:09

  Zawsze uważałem że Lis trzyma się tylko stołka, ale po tym co zrobił wielki szacun postawić się tak mściwemu człowiekowi jak Douglas to trzeba nie lada odwagi.

 • gość 2018-12-19 13:14:27

  To prawda ja też uważam ze pan Starosta nie trzyma sie stołka On po prostu tylko wykorzystuje właściwy kierunek wiatru, a żeglarzem jest znakomitym jak dotąd.

 • gość 2018-12-20 18:29:51

  Z tym wychowaniem Panie Lis to nie tak do końca jest dobrze, używanie zaimka "ona" w przypadku Pani która ma imię i nazwisko, nijak się ma do dobrego wychowania, bardziej pasuję mi do obecnego Pana "sposobu bycia"

 • gość 2019-01-04 20:15:24

  Każda koalicja dobra dla zachowania stołka .Postawił się JHd,tak? tylko kiedy.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta: tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Prywatna sesja z Wróżką w

Tarot Numerologia - Uczucia praca finanse zdrowie. Oczyszczanie energetyczne - klątwy, uroki, podłączenia energetyczne. Synchronizacja czakr i..


Dam pracę przy wykonywaniu

Poszukujemy pracownika do pomocy przy układaniu podłóg żywicznych. Jeśli jesteś młody, pracowity, masz zdolności manualne i szybko się uczysz to..


mieszkanie do wynajecia

Kawalerka w Skotnikach ( 5km od Szczecinka ) po kapitalnym remoncie. Kuchnia i przedpokój w zabudowie , ogrzewanie gazowe , na parterze , cieple i..


REGULACJA OKIEN PCV -okres

REGULACJA OKIEN PCV - regulacja zacinających się okien - likwidacja przedmuchów - czyszczenie i konserwacja okuć - wymiana klamek


AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Kierowca Kat. B z

Witam szukam pracy na stanowisku kierowcy, mam doświadczenie w jeździe po Polsce jak i za zachodnią granicą. Jestem osobą młodą ale ambitną, w razie..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


ROLETY i MOSKITIERY na wymiar

ROLETY dzień noc, zaciemniające, termiczne, dachowe MOSKITIERY okienne, balkonowe Plisy/Żaluzje/Rolety zewnętrzne Produkcja na miejscu ->Sprzedaż..


KREDYTY, POŻYCZKI

Kredyty gotówkowe, pożyczki i chwilówki - szeroki wybór ofert bankowych i pozabankowych - na oświadczenie - akceptacja wszystkich dochodów - wysokie..


Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"