:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C całkowite zachmurzenie

Stary Chwalim jest naprawdę stary

Stary Chwalim to wieś położona na drodze pomiędzy Barwicami i Grzmiącą. Najstarsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z 1364 roku. Odnotowano wówczas, że wieś nazywa się Vallyn. Jej nazwa wywodzi się ponoć od staropolskiego imienia Wolimir, co oznacza „ten który woli pokój”. Niemiecka nazwa wsi brzmiała - Alt Valm. 12 listopada 1946 r. wsi nadano nazwę Stary Chwalim. Osada od XVI do XVIII w. należała do rodu von Glasenapp i von Wedig, a od XVIII w. do rodziny von Zastrow. 

Znaczna część zabudowy powstała na przełomie XIX i XX wieku. Najstarszym obiektem jest pochodzący z XVIII w., szachulcowy (wypełnienie stanowi cegła) kościół pw. św. Judy Tadeusza. 

W 1998 r. w wyniku celowego podpalenia świątynia doszczętnie spłonęła. Dzięki olbrzymiemu wysiłkowi tutejszej parafii została w 2006 r. gruntownie odbudowana. Wprawdzie podniesiono ją ze zgliszcz w takim kształcie jak do tej pory, ale miast białego tynku w ścianach szachulcowych jako wypełnienie zastosowano czerwoną cegłę ceramiczną. 

Na dawnym przykościelnym cmentarzu można podziwiać dąb szypułkowy o obwodzie 420 cm oraz lipy drobnolistne o obwodach 320 i 340 cm. 

W turystycznych przewodnikach wspomina się o niezwykłej tutejszej pamiątce, jaką jest (był?)kamienny krzyż pokutny z XVIII w. przy drodze do nieczynnej już stacji kolejowej. 

Tutejszy dwór, który po przebudowie zatracił swój pierwotny charakter, pochodzi z końca XIX wieku. Obok rozciąga się jednohektarowy park naturalistyczny. 

Jeszcze do niedawna od strony północnej przebiegała tędy linia kolejowa łącząca Barwice z Grzmiącą. Licząca 14 km trasa została oddana do użytku 15 października 1903 roku. Ostatni pociąg przejechał tędy w 1999 roku. Prezentowane przez nas zdjęcia pochodzą z okresu międzywojennego.          (jg)

Stary Chwalim jest naprawdę stary komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com