:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Historia, Stary Szczecinek Gmach sądu ulica - zdjęcie, fotografia
  • Fotka nr 0 z 2
  • Fotka nr 1 z 2
Temat Szczecinecki 25/08/2016 13:11

Taka senna atmosfera jak ta na archiwalnym zdjęciu dzisiaj może się zdarzyć co najwyżej na uliczce osiedlowej. Z dzisiejszego punktu widzenia, to było wprost niezwykłe, aby w centrum miasta było tak pusto. Być może dlatego, kiedy w tym miejscu pojawiał się fotograf, na jego widok zbiegała się okoliczna dzieciarnia. Na pocztowych schodach dwie kumoszki dzielą się wrażeniami. Tuż przed nimi opustoszałą jezdnię przemierza pannica w powłóczystej sukni, z przewiązanym w talii paskiem z kokardą. Daleko w tle w "krzywym domu", który w tym roku znikł z powierzchni ziemi, ktoś wchodzi do sklepu. Pochodzące z 1920 roku zdjęcie dokumentuje jeden z wielu powszednich dni małego miasta, liczącego zaledwie 15,5 tys. mieszkańców. Mężczyźni, tak jak to bywało w takie dni, w tym czasie pracowali. Na ulicach można było spotkać najczęściej gospodynie domowe wychodzące akurat po sprawunki. Uliczną perspektywę zamyka majacząca ponad dachami, strzelista wieża Nikolaikirche (kościół św. Mikołaja). 

Przyznać trzeba, że jak na centralną ulicę, ta brukowana polnym kamieniem jezdnia, z ciągnącym się po prawej stronie rynsztokiem, jest mało reprezentacyjna i swym wyglądem może nieco zdumiewać. Tym bardziej, że była to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych dawnego Szczecinka. Nie przypadkowo nosiła nazwę Königstraße – Królewska. Nawet nazwa zobowiązywała. To tędy odbywał się cały ruch tranzytowy przez miasto. Była to droga wylotowa w kierunku Połczyna i Koszalina. Zwarta miejska zabudowa w tamtym czasie kończyła się na wysokości zbrojowni przy dz. ul. Kościuszki. O jej niepoślednim znaczeniu świadczą jedynie chodniki wyłożone dużymi płytami granitowymi. Tego rodzaju chodniki istniały tylko przy najważniejszych ulicach w Szczecinku, do których zaliczały się (dz.) ul. Lipowa, 9 Maja, pl. Wolności, Boh. Warszawy i Kościuszki, zaś z drugiej strony ul. Wyszyńskiego. Do dzisiaj, dziwnym zbiegiem okoliczności, granitowy chodnik zachował się tylko przy ul. Mestwina.

 Istnienie rynsztoku świadczy o braku kanalizacji deszczowej. Przypomnę, że sieć wodociągowa w mieście pojawiła się dopiero w 1912 roku, a kanalizacja nieco później. W tym czasie Königstraße oświetlały jeszcze latarnie gazowe. Z pewnością nie było ich zbyt dużo. Właśnie taka latarnia o cylindrycznym kloszu została utrwalona na zdjęciu. Można ją dostrzec na chodniku po lewej stronie ulicy. Dodam, że pierwszych 21 gazowych latarni w Szczecinku pojawiło się na dworcu kolejowym i jego najbliższych okolicach. Zasilane były z gazowni kolejowej. Na przełomie XIX i XX wieku na ulicach były już 123 latarnie. Dopiero po 1912 roku, kiedy rozpoczęto elektryfikację miasta, zaczęto instalować latarnie elektryczne. Ostatnie latarnie gazowe działały jeszcze przez pewien czas po 1945 roku. Do dzisiaj zachowało się pismo, w którym gazownia zwraca się do dyrekcji o części zamienne. Ponieważ przemysł ich nie produkował, z czasem zrezygnowano z gazowego oświetlenia. Znakiem szczególnym dzisiejszej ul. Boh. Warszawy są również latarnie. Tyle, że ich stylizacja nie ma nic wspólnego z tymi sprzed wieku.  

Z pewnością jednym z najstarszych obiektów zachowanych do dzisiaj bez zmian i w doskonałym stanie jest gmach sądu. Projekt budowalny gmachu sądowego został zatwierdzony przez władze budowlane we wrześniu 1899 roku. Budynek zaprojektowano- w jakże w tamtym czasie modnym- gotyku. Jego strzelista sylwetka i potężna sylwetka na tle ówczesnej, co najwyżej dwukondygnacyjnej zabudowy, miała przede wszystkim podkreślać prestiż i powagę władzy sądowniczej. Tę pompatyczność niweluje jednak wnętrze budynku. Pomieszczenia są bardzo kameralne. Na szczególną uwagę zasługuje pięknie zakomponowana klatka schodowa. W polskich już czasach, do 1950 r. znajdował się tutaj Sąd Grodzki przekształcony potem na Sąd Powiatowy, a następnie Rejonowy – po nowym podziale administracyjnym w 1975 r. Trzy lata temu gmach został wpisany do rejestru zabytków, co tym bardziej podkreśla jego wartość architektoniczną.  

Czterdzieści lat wcześniej niż gmach sądu wybudowano więzienie. Był to budynek z czerwonej cegły  z łukowo przesklepionymi oknami.  Jego wygląd zmienił się bardzo mocno i to niekorzystnie w wyniku przeprowadzonej w latach 90 ubiegłego wieku przebudowy.

Za to widoczny na pierwszym planie parterowy dom przetrwał do lat 70. Mimo swojego małego gabarytu miał dość bogaty wystrój o czym świadczą obramowania okien, sterczyny na szczycie i boniowanie. Jego elewacja od ulicy miała symetryczny układ podkreślony przez piętrową bogato zdobioną facjatę. Główne wejście znajdowało się poza osią budynku – znak, że po jego lewej stronie znajdowało się dość obszerne mieszkanie, a po prawej bardzo małe. Dom został rozebrany, ponieważ po pierwsze był parterowy, a pod drugie -  wiekowy. W tamtym czasie tego rodzaju domy – jakże liczne jeszcze w latach 60. -  nie miały żadnych szans na przetrwanie. Najprawdopodobniej w okresie międzywojennym znajdowało się tu służbowe mieszkanie prezesa tutejszego sądu. Po rozbiórce domu plac utwardzony żużlem służył jako parking. Wszystko się zmieniło zimą z 2012 r. na 2013 r. 21 stycznia 2013 roku został wmurowany kamień węgielny. Wewnątrz metalowej kapsuły znalazł się także egzemplarz Tematu Szczecineckiego. 

Rozpoczęcie budowy zimą, a więc w okresie, kiedy nie powinno się prac fundamentowych prowadzić, wpłynęło być może na cały przebieg inwestycji. Zgodnie z projektem nowy pięciokondygnacyjny gmach sądowy miał, poprzez przeszklony łącznik na poziomie pierwszego piętra, stanowić wspólną funkcję z częścią istniejącą. Budowa już w czerwcu 2013 roku została wstrzymana. Przyczyną był głęboki wykop stale zalewany wodami gruntowymi, a także osiadanie fundamentów powodujące pęknięcia ścian  przyległej do wykopu kamienicy. Budynek pochodzi z lat 20. W ostatnim okresie w jego murach znajdował się Zespół Doskonalenia Zawodowego. Pęknięcia ścian powiększały się niemal z miesiąca na miesiąc. Aby uratować kamienicę postanowiono na wszystkich kondygnacjach wykonać metalowe ściągi. Dopiero wówczas przystąpiono do prac budowlanych. W sierpniu 2014 r. budynek gotowy był w stanie surowym, którego uroczyste oddanie do użytku miało miejsce 30 maja 2016 roku a koszty budowy wyniosły ok. 10 mln zł.   

W ulicznej eklektycznej pierzei pojawiła się "ciężka", ponura oraz zwalista sylwetka wyłożona czerwonymi płytkami ceramicznymi. Gabaryty godne sądu, ale czy godne architektonicznego i urbanistycznego kontekstu – a to już bardzo dyskusyjna kwestia. (jg)

Reklama

Stary Szczecinek. Gmach sądu i ulica komentarze opinie

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"