:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Strzelanie do dzików. Celują nie myśliwi, tylko media?
Temat Szczecinecki 10/01/2019 15:06

Wielki odstrzał dzików, do którego miałoby dojść w najbliższych tygodniach, rozgrzewa emocje Polaków, w tym także mieszkańców Szczecinka. Po medialnej burzy wokół planowanej „rzezi dzików” głos w sprawie zabiera Ministerstwo Środowiska. Jak zaznacza Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Małgorzata Golińska nie jest prawdą, aby ktokolwiek w resorcie wydał polecenie, by w styczniu odstrzelić 210 tys. dzików. Nasza rozmówczyni podkreśliła także, że nikt nie wydał decyzji, by doprowadzić do całkowitej redukcji gatunku.


Zdaniem Małgorzaty Golińskiej statystyki GUS-u z ostatnich lat dotyczące odstrzału dzika w Polsce stanowią dowód na to, że we wcześniejszych latach mieliśmy do czynienia z odstrzałem dzików na znacznie większą skalę.


- W ciągu ostatnich lat strzelano więcej niż 200 tys. dzików. Mieliśmy takie lata, w których plan zakładał odstrzał nawet 300 tys. dzików!

– mówi „Tematowi”” Małgorzata Golińska.


- Nie wiem, kto wypuścił informację dotyczącą tego, że Ministerstwo Środowiska wydało jakiekolwiek zarządzenie nakazujące odstrzał 210 tys. dzików w styczniu 2019.

Nie ma takiego polecenia i nigdy nie było! To zbitka planów łowieckich w skali całego roku, z której ktoś zrobił plan dodatkowy obowiązujący w ciągu najbliższego miesiąca. To nieprawda i jest to zresztą niewykonalne. Nie ma możliwości zlikwidowania gatunku dzika w Polsce, choć lobby rolnicze by tego chciało. Nie chcę już w tym momencie wchodzić w to, jak bardzo dzik jest potrzebny w środowisku...


Na pytanie o to, czy społeczeństwo dało się w jakiś sposób zmanipulować, Małgorzata Golińska odpowiada: – Tak.

– Wystarczy przejrzeć nagłówki w mediach z ubiegłego roku, które pojawiały się dokładnie w tym samym okresie. Także brzmiały alarmująco. Jest to po prostu czas, kiedy myśliwi mogą przeprowadzić polowania.

Nasza rozmówczyni odniosła się także do cytowanego przez wiele mediów dokumentu, w którym miałaby wydać polecenie dotyczące „maksymalnego obniżenia liczebności populacji”. W piśmie miałaby także paść sugestia mówiąca o tym, że Małgorzata Golińska nakazuje myśliwym właśnie teraz odstrzał ciężarnych loch.

- Na działania zmierzające do walki z ASF, mające na celu ograniczenie liczebności gatunku zwrócił uwagę ostatni raport NIK. Kolejna sprawa dotyczy kwestii etycznych. Zgodnie z biologią dzika, luty, marzec, kwiecień - to miesiące, w których nie wolno strzelać do loch – tłumaczy wiceminister. – Wszystko dlatego, że w listopadzie czy grudniu trwa huczka (ruja) u dzików i wiosną mogą mieć już młode.

Wspomniane pismo zostało wystosowane zaraz po tym, jak ze strony myśliwych pojawiły się prośby dotyczące wykonania planu łowieckiego na 2018 rok.

Myśliwi zwrócili się do ministerstwa z obawą, że plan może nie zostać wykonany i że ich przełożeni do marca 2019 roku mogą wydać im polecenia, by zintensyfikować działania. Stąd wydany przeze mnie dokument, który reguluje tę kwestię. Nie wyobrażam sobie strzelania do prośnych lub prowadzących młode loch. Nie wiem, dlaczego dokument interpretowany jest w inny sposób, skoro jest tam wyraźnie mowa o tym, że można strzelać do loch zanim przystąpią do rozrodu.

 


Czy jest inna metoda walki z ASF oprócz planowanych corocznych odstrzałów dzika? Małgorzata Golińska tłumaczy, że na terenie kraju walka z ASF prowadzona jest na różne sposoby. 

- Afrykański pomór świń nie jest niebezpieczny dla ogółu zwierząt, ale jest niebezpieczny dla świń – podkreśla wiceminister. – To dziki są tzw. „przechowywaczami” wirusa, a wektorem są różne czynniki, w tym człowiek. Aby podjąć walkę z ASF podjęto próby ograniczenia populacji dzika już w 2015 roku. Wtedy dotyczyło to woj. podlaskiego. Wprowadzono też nakaz bioasekuracji myśliwych i rolników. Wdrożono działania mające na celu poszukiwania martwych dzików. W miarę upływu czasu zatrzymano rozprzestrzenianie się wirusa. W połowie tego roku mieliśmy informację o ustąpieniu wirusa. Komisja Europejska zdjęła nawet z kilkudziesięciu gmin obostrzenia. Ale ASF spowodował likwidację wielu hodowli świń. Mamy też zakaz eksportu do wielu państw. Uderza to w naszą gospodarkę, a straty sięgają miliardów zł. 

- Niestety w listopadzie pojawiły się nowe ogniska ASF. Główny Lekarz Weterynarii wskazał, że powinniśmy zintensyfikować działania na granicy wschodniej z częścią Polski, która nie jest zapowietrzona. Ważne by były to działania skoordynowane w czasie, w sąsiednich powiatach w tym samym momencie. Na tym polegają te wielkoobszarowe polowania, by zatrzymać rozpowszechnianie się wirusa. 


- Nie wiem, czy uda nam się zatrzymać walkę z ASF.

Niemcy i Czesi już działają profilaktycznie. W Niemczech wirusa nie ma, ale Niemcy obawiają się, że jak ASF przekroczy Wisłę, to już nic tej choroby nie zatrzyma. Podobne obawy wyrażają polscy rolnicy. Jak przekonują, jeśli wirus przekroczy linię Wisły, wówczas nic nie będzie w stanie powstrzymać rozprzestrzeniania się tej choroby choćby w Wielkopolsce, gdzie znajduje się mnóstwo hodowli świń. My ciągle próbujemy, ale napotykamy na różne przeszkody. O ile na Białorusi jakoś się z ASF walczy, tak na Ukrainie już nie. I nie ma żadnych narzędzi, aby to wymóc – dodaje M. Golińska.
 

Reklama

dziki strzelanie media emocje ministerstwo środowiska - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 15:43:11

  Strzelać do prośnych loch to kto kazał? Łże i tyle

 • gość 2019-01-10 16:05:53

  Za tą całą dezinformację ktoś powinien odpowiedzieć! Inna sprawa, że PiS chyba musi zmienić taktykę informacyjną w mediach. Jak to teraz wygląda? Ludzie na ulice wyszli, a tu się okazuje, że dzików do odstrzału jest tyle co poprzednio a nawet mniej.... Szkoda, że wcześniej nikt nic nie tłumaczył!

 • Gość - niezalogowany 2019-01-10 17:43:59

  Wasza wiarygodność po ustawach o IPN, 447, wolnym dniu 12.11, wyczynach ambasador Izraela i USA, imporcie islamskich emigrantów jest żadna. Sprowadziliście Polskę do poziomu republiki San Escobar. O relacjach z Ukrainą i Litwą szkoda pisać.

 • gość 2019-01-10 17:47:23

  Pani Minister społeczeństwo trzeba uświadamiać i edukować, bo walka z plotami opozycji to strata czasu. Są tacy, co po zeszłorocznych newsach zaczęli sześciu króli obchodzić....

 • gość 2019-01-10 17:53:21

  lepiej do prośnych loch, czy do warchlaków?

 • gość 2019-01-10 19:22:53

  Burmistrz Tomek widząc do Córka robi.... w grobie się przewraca

 • gość 2019-01-10 20:20:21

  Jak to jest ? Pani minister nie zna przepisów ? Nie wolno strzelać do loch w lutym, marcu, kwietniu? Była już Pani ministrem, kiedy zniesiono ochronę gatunkową........... ______W polskim prawie łowieckim dzik nie jest objęty ochroną sezonową. Od 03 sierpnia 2017 Minister Środowiska zniósł całkowicie okres ochronny (również na lochy) umożliwiając polowania na dziki (wszystkie) przez cały rok, wywołując oburzenie myśliwych i grup broniących praw zwierząt. Polowania zbiorowe na dziki można prowadzić w terminie od 1 października do 15 stycznia (rozporządzenie Ministra Środowiska)_____

 • gajowy - niezalogowany 2019-01-11 09:35:50

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2372902572785047&id=1034466646628653

 • gość 2019-01-11 11:16:17

  Nie jestem pewien, czy pani Golińska wie, co mówi, co pisze i pod czym się podpisuje. Włos się jeży na głowie: "Należy zintensyfikować odstrzał (...) z ukierunkowaniem na lochy zanim przystąpią do rozrodu" - jeśli to pismo nie jest fałszerstwem i rzeczywiście zostało podpisane przez panią Golińską, to jest to dla mnie osoba po prostu skończona.

 • gość 2019-01-11 16:33:37

  "Sytuacja wokół planowanych skoordynowanych odstrzałów dzików w związku z walką z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) jest niejasna. Cała operacja nie opiera się na żadnym publicznym komunikacie ze strony rządu, ale na rekomendacjach dotyczących polowań przekazanych przez ministerstwo na zamkniętym spotkaniu – odprawie łowczych okręgowych. Dlatego pojawiają się spekulacje, a ministerstwo ogranicza się do ich prostowania." - za GW

 • gość 2019-01-11 18:38:19

  Widzę,ze niektórzy maja problem w czytaniu ze zrozumieniem.... Wykrzyczmy zatem KONSTYTUCJA :)

 • gość 2019-01-11 18:41:39

  "Ministerstwo nie tylko wyraziło zgodę, ale także zachęca do tego, by podczas polowań myśliwi zabijali przede wszystkim samice. Zarówno ciężarne, jak te, które już mają małe warchlaki. (...) Myślę, że większość myśliwych nie weźmie w tym udziału, bo to po prostu niehumanitarne. Ja nie mam zamiaru przyłożyć do tego ręki - mówi Onetowi myśliwy z kilkudziesięcioletnim stażem. Pointa: dymisji pani Golińskiej się nie spodziewam, ale klęski w najbliższych wyborach tak. Wstyd, jeśli nie hańba.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"