:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  13°C słabe opady deszczu

Szafy na chemikalia – niezbędnik każdego laboratorium

Porady, Szafy chemikalia niezbędnik każdego laboratorium - zdjęcie, fotografia

Laboratorium chemiczne, jak wskazuje już sama nazwa, jest przestrzenią, w której wykwalifikowani pracownicy pracują z różnego rodzaju substancjami i odczynnikami chemicznymi. Tak praca jest możliwa głównie dzięki temu, że konkretne pomieszczenia są specjalnie przystosowane do spełniania funkcji laboratoriów. Odbywa się to przede wszystkim na drodze wyposażenia danych miejsc w niezbędne meble, urządzenia i naczynia, które nie tylko ułatwiają, ale wręcz umożliwiają przeprowadzanie nawet najprostszych doświadczeń i badań. Wśród takich sprzętów dość ważne miejsce zajmują szafy na chemikalia.

Szafy na chemikalia – czym się różnią od zwykłych szaf?

Mebel służący do przechowywania rozmaitych odczynników musi mieć oczywiście szereg dość specyficznych cech – odróżniających tego rodzaju mebel od sprzętów, które nie zostały stworzone do kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi, delikatnymi substancjami. Meble tego rodzaju posiadają liczne zabezpieczenia, dzięki którym przechowywana zawartość ma być lepiej chroniona – zarówno przed mimowolnym stłuczeniem, jak też niepożądanym kontaktem z innymi substancjami.

Z uwagi na to, szafy tego typu są podzielone na różne części: na przykład wydzielając przestrzeń do schowania odczynników zasadowych i odseparowując półki przeznaczone na płynne kwasy. Część dedykowana jednemu typowi substancji może być oddzielona od pozostałych w taki sposób, że konkretne półki mogą być ukryte za drzwiczkami, które dodatkowo mogą być zamykane na kluczyk.

Z kolei wspomniane półki, o ile są wysuwane, są zwykle wyposażone w blokady wykluczające możliwość, że cała półka lub jakakolwiek jej zawartość spadnie na podłogę. W ścianki szaf na chemikalia mogą być wmontowane elektryczne wentylatory, niekiedy elementem wyposażenia mogą być kuwety.

Ponieważ bardzo istotną informacją jest to, co znajduje się w danej szafie, wiele modeli posiada specjalne kieszenie na dokumenty, które opisują zawartość mebla, niekiedy także dokumentują historię laboratoryjnych prac na danych odczynnikach. Popularnym dodatkiem do szaf na chemikalia są specjalne naklejki, ostrzegające o charakterze zawartości szafy – takie piktogramy, wydrukowane na papierze samoprzylepnym, należy po zapełnieniu szafy nakleić na odpowiednich drzwiczkach.

Artykuł powstał we współpracy z EQUIMED.