:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C lekkie zachmurzenie

Szczecinecki karnawał sprzed... osiemdziesięciu lat

Historia, Szczecinecki karnawał sprzed osiemdziesięciu - zdjęcie, fotografia

Zdjęcie jak najbardziej na czasie. Szczecinecki karnawał sprzed... osiemdziesięciu lat. 

Kilka tygodni temu zamieściliśmy zdjęcie podobnego pochodu karnawałowego tyle, że na Königstraße - dz. Bohaterów Warszawy. Tym razem karnawałowa kawalkada została uwieczniona na deptaku – ul. Bartoszewskiego, jeszcze do niedawana 9 Maja, a przed wojną - Preußische Straße. 

Ujęcie zostało wykonane najprawdopodobniej z drugiego piętra niegdysiejszego „Chemika”, wcześniej przez długie lata „Uniwersalu”. Tamże przed wojną mieścił się odzieżowy dom towarowy Karstadt AG, którego właścicielem był żydowski przedsiębiorca H. Behrend. Do dzisiaj w wielu szczecineckich domach zachowały się po nim... drewniane wieszaki. Oprócz wielkiego sklepu oferującego modne ubrania, znajdowała się tam również pracownia krawiecka. 

Przed wojną Szczecinek, zresztą tak jak i inne ówczesne niemieckie miasta, słynął z bardzo kolorowych pochodów odbywających się na zakończenie karnawału. Pochody karnawałowe odbywały się w przededniu Środy Popielcowej. Najprawdopodobniej ich pomysłodawcą był urzędujący w latach 1934-1939 burmistrz Friedrich Rogausch (przedostatni niemiecki burmistrz). 

Jak widać, pochód cieszył się wielką popularnością gromadząc na swojej trasie wielu widzów. To właśnie wtedy na Rynku (dz. pl. Wolności) częstowano uczestników szampanem, a  burmistrz przekazywał karnawałowemu księciu klucze od miasta. (jg) 

Szczecinecki karnawał sprzed... osiemdziesięciu lat komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com