:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Szczecineckie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


„Żołnierze Wyklęci” – tak nazwano żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Pięcioletnią walkę z hitlerowską okupacją przyszło im zamienić na stalinowski reżim. Nie złożyli broni i nie uznali zwierzchnictwa władzy ludowej narzuconego przez Stalina. Wyklęci przez system bronili miejscowej ludności przed kradzieżami i gwałtami MO, UB i NKWD. Podziemie niepodległościowe na skutek braku reakcji aliantów na komunistyczne fałszerstwo zamiast demokratycznych wyborów oraz na fakt, iż państwa zachodniej Europy uznały Polskę pod rządami sowietów, świadomi braku perspektyw żołnierze niepodległościowych organizacji zmuszeni byli przyjąć symboliczny kielich goryczy od komunistycznych władz w postaci tzw. „amnestii”, które okazały się podstępnymi pułapkami. Nadal tropiono i mordowano nie tylko tych, którzy nie chcieli się ujawnić, ale także tych, którzy to uczynili. Władza ludowa jeszcze raz zademonstrowała wtedy, co są warte jej zobowiązania i przyrzeczenia. Zbrojny opór „wyklętych” zakończył się w dniu zastrzelenia sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek” w Majdanie Kozic Górnych (gm. Piaski) - 21 października 1963 r.
Aby uczcić pamięć tych, których przez lata prześladowano, a także by przypomnieć wszystkich, którzy żyli przez długie dekady Polski Ludowej z piętnem „reakcyjnego bandyty” w pierwszych dniach marca w całej Polsce obchodzone są Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podobne uroczystości odbyły się także tu, w Szczecinku.
    Szczecineckie obchody rozpoczęły się dziś (3 marca) o godz. 16.00 mszą świętą w kościele garnizonowym przy ul. Myśliwskiej. O godz. 17.00 miało miejsce zgromadzenie pod dawną siedzibą UB na ul. Kościuszki (vis a vis SP4) i upamiętnienie pomordowanych członków Bojowego Oddziału Armii działających na ziemi szczecineckiej. W tej symbolicznej uroczystości wzięły udział osoby, które były niegdyś „żołnierzami wyklętymi”: Maria Sosnowska oraz Kazimierz Pieńkowski, a także rodziny osób represjonowanych.
    - Zebraliśmy się tutaj, aby uczcić pamięć żołnierzy wyklętych, tysięcy bardzo młodych często dziewcząt i chłopców walczących o niepodległą Polskę – powiedział prowadzący uroczystość dyrektor muzeum Jerzy Dudź. – Przez lata Polska Ludowa robiła wiele, aby pamięć o nich wymazać, a przynajmniej zbrukać. Przez kolejne lata wolna już ojczyzna także nie pamiętała o ich ofierze. Dopiero z inicjatywy prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego, przy poparciu największych klubów Sejmu RP 3 lutego 2011r. uchwalono 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Niestety, większość z nich nie doczekała tej satysfakcji.
    - Stoimy przed gmachem dawnej siedziby UB – dodał J. Dudź. – I chociaż wiele jest w Szczecinku miejsc, w których więziono żołnierzy wyklętych, m.in. w gmachu dzisiejszej komendy policji czy urzędu skarbowego, to właśnie ten gmach (dawna zbrojownia) stał się symbolem zniewolenia w tamtym czasie. Tu właśnie jako jedni z pierwszych więzieni byli organizatorzy pamiętnej 3-majowej manifestacji 1946 r. Walcząc za Polskę, zginęli z bronią w ręku. Wielu jednak poniosło męczeńską śmierć w więziennych kazamatach. I tylko Bóg jeden wie, gdzie znajdują się ich prochy. Inni swoje najlepsze lata spędzili w więzieniu, szykanowani do końca życia przez władze. Ich oprawcy i ciemiężyciele w ogromnej większości uszli sprawiedliwości na tym świecie. Niewielu „żołnierzy wyklętych” dożyło dnia dzisiejszego. Jesteśmy im winni szacunek i wsparcie. A tym, którzy odeszli – pamięć serdeczną.
Po uroczystości, o godzinie 18.00 w Muzeum Regionalnym odbyła się prelekcja przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej Michała Ruczyńskiego, zatytułowana: "Wrogowie Polski Ludowej - konspiracja i opór społeczny na Ziemi Koszalińskiej".
Przypomnijmy, organizatorami dzisiejszych obchodów byli Legia Warszawa - Fan Club Szczecinek, Muzeum Regionalne w Szczecinku, Klub Sportowy Wielim Szczecinek, 13 Czarny Szczep im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku, Szczecinecki Portal Historyczny oraz Grupa Działań Lokalnych - Godzisław. (sz)


Szczecineckie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych komentarze opinie

 • jodyna53 - niezalogowany 2012-03-11 00:09:27

  Dla władz to my obecnie żyjący jesteśmy wyklęci.Są pieniądze na wojny,pomoc dla bogatszych od nas,nieudolnych włodarzy tylko narodowi się ciągle proponuje zaciskanie pasa.Kiedy to się skończy.Żołnierze wyklęci nie chcieli uznać aktualnej władzy czy mamy pójść ich śladem?Może to jest ciche przyzwolenie na taki krok?

 • ja. - niezalogowany 2012-03-07 18:15:29

  Co mają kibice do historii i polityki? Sportem niech się zajmują. Chyba, że im to za mało. Wiadomo zresztą, że wśród kiboli jest pełno kolesi o skrajnie prawicowych poglądach politycznych.

 • Kpt. EMO. - niezalogowany 2012-03-06 10:09:27

  Ci nie zabroni wierzyć w internet i Maciara. Każdy zasługuje na swojego bożka.Zatem bożek z Tobą.

 • Kpt. EMO. - niezalogowany 2012-03-06 10:06:40

  Ty jeszcze żyjesz.

 • Kpt. EMO. - niezalogowany 2012-03-06 10:04:43

  bo nauka to potęgi klucz. Ty widać nawet nie sięgasz po ten klucz, bo wisi zbyt wysoko.

 • mieszkaniec - niezalogowany 2012-03-06 00:33:39

  Jesteś żałosny człowieku, ze swoim poglądem, że jeśli coś teraz zaczęto robić, to należy tego nie robić, bo nie robiono tego wcześniej, najlepiej przestań oddychać... Przecież kiedyśtego samodzielnie nie robiłeś.

 • xxx - niezalogowany 2012-03-06 00:31:20

  W zasadzie głównymi inicjatorami tego przedsięwzięcia.

 • Wacomir - niezalogowany 2012-03-05 19:08:32

  Wszystkie ważne dotyczące Polski decyzje są podejmowane poza Polską i za zamkniętymi drzwiami - co dobitnie pokazała Polska prezydencja i pozwolenie przez kraje rzeczywiście rządzące UE na akcent Polski w postaci dostarczenia z funduszy Polskich podatników pożywienia na obrady. Polscy europosłowie, a przepraszam europosłowie z Polski wraz z delegacjami rządowymi niejednokrotnie nie byli zapraszani do poważnych rozmów - tylko przez gońców dostarczano im dokumenty do podpisu. I PO podpisywało nie patrząc nawet co podpisują, bo umowy miały kilkaset stron a czas dany na zapoznanie się z nimi był rzędu godzin. Jak tu mówić o wolności? Medialnie odtrąbiono wielki sukces, w rzeczywistości pokazano Polsce jej miejsce w szeregu: są biedakami sprzedali wszystko co mieli nawet swój kapitał ludzki - który przyszedł do nas pracować zniszczyli swój przemysł i nazwali to sukcesem, więc niech biedny nie poucza bogatego.

 • Iwona - niezalogowany 2012-03-05 18:17:02

  Oraz szczególne wyrazy szacunku za przybycie na uroczystości dla Pani Marii Sosnowskkiej oraz Pana Kazimierza Pieńkowskiego "żołnierzy wyklętych", którzy dzięki tej wspaniałej inicjatywie mieli możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami. Było to wzruszające spotkanie.

 • 20letnipolityk - niezalogowany 2012-03-05 17:00:40

  dobrze,że ty rozumiesz chyba jesteś z po tam tylko tacy inteligenci, wpisz w yutube :" sikorski ucieka przed kibicami" to też taki inteligencik mine miał jakby w majtki narobił :)

 • Kapitan Żbik - niezalogowany 2012-03-05 15:18:53

  cóż za mądrości wyedukowanego człowieka? Niesamowite.Jakaż poteżna dawka wiedzy i mądrości z tych słów bije.Brawo za Yntelekt.

 • kaganek oświaty - niezalogowany 2012-03-05 14:31:35

  Kapitan Planeta lata i lata i do żadnej szkoły widać nie doleciał. No to niech lata se dalej, bo mu już chyba wszystko lata.

 • Kpt. EMO. - niezalogowany 2012-03-05 14:25:58

  organizatorów i do Ciebie. Gdzie wtedy byli wszyscy przejęci losami tamtych żołnierzy. Gdzie byli w latach 70. i 80. kiedy należało pokazać, że się pamięta. Teraz Ci "bohaterowie" pomykają Krakowskim Przedmieściem ze sztandarami Wolności - po co komu to potrzebne. Jak odwaga staniała to dzisiaj widać nawet w Szczecinku.

 • Kpt. EMO. - niezalogowany 2012-03-05 14:18:05

  Bob budowniczy skonstruował nową historię i bzdura osiągnęła dna.Bohaterowie II wojny zginęli także pod Smoleńskiem i tylko Jarosław K. 13 grudnia wstał dopiero w południe i nie zdążył się zostać herosem stanu wojennego. Nikt ich wówczas nie znał, a za błąd Wałęsy płacimy do dzisiaj.

 • kapitan Planeta - niezalogowany 2012-03-05 14:05:15

  CO TY PIERNICZYSZ. wstydu sobie oszczędź z takimi pretensjami! Do kogo to? po co?

 • SZCZECINEK 100% LEGIA - niezalogowany 2012-03-05 14:03:20

  Wielim i FC Legii byli wspołorganizatorami uroczystości.

 • Bob - niezalogowany 2012-03-05 10:21:04

  Ci,którzy chcą znajdą prawdę w internecie i nie wierzą w te bujdy wciskane po dobranocce.A Ty?

 • Kpt. EMO. - niezalogowany 2012-03-05 09:09:20

  to żadna z obecnych tam osób nie ruszyła swoich kilku liter na pogrzeb trzech wyklętych żołnierzy ze Szczecinka rozstrzelanych w 1948 r.Pogrzeb w Szczecinie w 2009 r. był dużą uroczystością, ale tam nie było kamer ze Szczecinka i nikt by tego nie zobaczył. Najpierw zaglądnąć do swojego kotła, by mieszać w innym.

 • mieszkaniec - niezalogowany 2012-03-05 08:53:05

  on tylko mordował Polaków nie patrząc na opcje polityczne

 • mieszkaniec - niezalogowany 2012-03-05 08:50:52

  chcesz sie pokazać na "górce" żeby wszyscy widzieli? nie czytasz uważnie komentarzy dlatego że albo nie umiesz albo nie rozumiesz co czytasz, obstawiam że nie rozumiesz co czytasz ale to zdarza się wielkim krzykaczom o małej inteligencji

 • mieszkaniec - niezalogowany 2012-03-05 08:47:05

  ty?

 • podpis - niezalogowany 2012-03-05 00:14:06

  Co ma Wielim Szczecinek do tych obchodów?

 • Bob - niezalogowany 2012-03-04 22:52:04

  ..Zuzanna Kurtyka jest NIEZALEŻNĄ osobą popieraną przez PiS,a że tak powiedziała-cóż świadomi Polacy wiedzą co miała na myśli,Ty nie.Bohaterom cześć i chwała!

 • 20letnipolityk - niezalogowany 2012-03-04 20:38:50

  Pan Dudż powiedział zresztą słusznie ,że prezydent Kaczyński zainicjował obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych,a nie że prezydent Lech Kaczyński był Żołnierzem wyklętym ,więc po co szukasz sensacji

 • .... - niezalogowany 2012-03-04 20:16:20

  jak Ci źle to emigruj do swoich komuchów

 • asad - niezalogowany 2012-03-04 20:11:05

  Dzięki za odpowiedź.

 • won - niezalogowany 2012-03-04 19:39:11

  teraz sa wykleci inaczej ale SA !!!

 • Gregor - niezalogowany 2012-03-04 16:04:38

  Można się czepiać i mówić a dlaczego kibice współorganizował, dlaczego ktoś tam jeszcze... Ale nikt inny niż Ci organizatorzy się tego nie podjął. Więc chwała im za to. Tak samo demokrację mamy tyle lat a dlaczego dopiero prezydent Kaczyński wyszedł z ta inicjatywą? Bo inni mieli to w d... Więc dlaczego o tym kto był inicjatorem nie wspomnieć?

 • Natalka - niezalogowany 2012-03-04 14:40:59

  Dumna jestem z postawy mieszkańców Szczecinka uczestniczących w tej podniosłej uroczystości.Jakże znamiennym jest brak na niej przedstawicieli ratusza,starostwa czy jaśnie pana Posła.No ale to ,,salonowe,,towarzycho woli lansować się z garstką przydupasów łysego na niszowym balu lions club.Żałosne.

 • b. kolejarz - niezalogowany 2012-03-04 14:24:27

  nie przeszkadza, że teraz na Pamięć przywołuje ich "kronikarz", sekretarz PZPR

 • mieszkaniec - niezalogowany 2012-03-04 14:13:40

  nawet plemnikiem, weź ten swój młot i stuknij się w główkę nierobie polityczny

 • mieszkaniec - niezalogowany 2012-03-04 14:11:44

  żona zmarłego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Janusza Kurtyki, szefa Instytutu Pamięci Narodowej - odczytała Apel Poległych; do listy żołnierzy podziemnych dodała prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

 • 20letnipolityk - niezalogowany 2012-03-04 11:43:06

  masz młot i sierp to cierp

 • asad - niezalogowany 2012-03-04 11:31:46

  o co chodzi??

 • mieszkaniec - niezalogowany 2012-03-04 10:56:53

  że do ich listy PiS dopisał Lecha Kaczyńskiego? znajdzie się ktoś odważny i napisze co o tym myśli?

Dodajesz jako: Zaloguj się