:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  22°C bezchmurnie

Szczecinek - wreszcie nowocześnie?

Nasz Szczecinek to z pewnością miasto z piękną przeszłością i zabytkową architekturą. Nawet poza swoją  historyczną częścią ma kameralny charakter, który zapewnia trzy- , czterokondygnacyjna zabudowa oraz prowadzona gospodarka przestrzenna. Wciąż jednak brak tu nowych mieszkań. Pojawiają się głosy, że nie tylko nowych, ale i tych idących z duchem czasu. Powstaje jednak pytanie, jak w naszą szczeciniecką przestrzeń wpisały by się projekty rodem z wielkich miast. Czy na taką architekturę znajdzie się u nas miejsce?

Nowe standardy w Szczecinku
 

Na naszym wciąż jeszcze nienasyconym rynku nieruchomości wielu deweloperów ulega pokusie, by budować i sprzedawać szybko. Bez większego znaczenia pozostaje ogólny charakter i jakość zabudowy.  Nowe inwestycje wydają się być  na siłę “wciskane” w dostępny teren, tak by zapewnić jak największą liczbę mieszkań na sprzedaż.

Tymczasem architektura, nawet ta użytkowa, a może przede wszystkim taka, powinna podnosić komfort życia mieszkańców. Aby go uzyskać, należy zadbać o szereg elementów. Zacząć należy od tych zewnętrznych, czyli kształtu samej bryły budynków, jej estetyki, ale i dostosowania do warunków zewnętrznych – położenia względem stron świata czy okolicznych budynków. Ich mieszkańcy, by czuć się bezpiecznie muszą z jednej strony mieć kontakt ze sobą, możliwość spędzenia czasu we wspólnej przestrzeni, z drugiej zaś zadbać o  prywatność. Stąd też ważne okazują się przyległe tereny zielone, plac zabaw, ale i prywatne balkony, okna oddalone na tyle, by wzrok sąsiada nie miał szans  spocząć na naszej własnej kanapie. I wreszcie wykończenie, które będzie miało wpływ na ergonomię mieszkania. Szczelność i jakość okien, bezpieczne odprowadzanie deszczówki z dachu, grubość ścian, solidne zabezpieczenia w drzwiach, wysokiej jakości armatura. Każdy z tych elementów wpłynie bezpośrednio na jakość życia późniejszych mieszkańców, wysokość ponoszonych opłat i oczywiście zadowolenie z dokonanego wyboru. Jeszcze nie tak dawno walory te zarezerwowane były dla tylko dla osób zamożnych, dziś nie powinny być one jednak tylko luksusowym kaprysem.

Wreszcie nowocześnie?

Bez wątpienia tego rodzaju inwestycje – mające na uwadze nie tylko korzyści dewelopera, ale przede wszystkim komfort życia mieszkańców, są niezwykle potrzebne w naszym mieście. Jednak czy faktycznie w Szczecinku znajdzie się miejsce na nowoczesne, a wręcz nowatorskie architektonicznie osiedle? Według planów takie właśnie powstać ma na terenach dawnego dworca PKS przy ulicy Kaszubskiej. Wizualizacje, które udostępnił nam deweloper – Urbaniak Inwestycje – pokazują naprawdę ciekawą i przyciągającą oko bryłę budynku. Podobne – postmodernistyczne projekty utrzymane w kontrastowych barwach oraz wykończone w bardzo dobrym standardzie – znaleźć można w największych polskich miastach: Poznaniu, Gdańsku czy Warszawie. W ramach inwestycji powstaną trzy budynki wielorodzinne. Już sama ich bryła wygląda intrygująco. Warto zwrócić uwagę na stolarkę okienną w grafitowym kolorze, użycie desek kompozytowych na tarasach oraz dbałość o ogólną estetykę obiektu. Deweloperowi już w fazie projektowania przyświecał cel stworzenia mieszkańcom wspólnej przestrzeni, przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności. W planach jest tu powstanie sporej wielkości interaktywnego placu zabaw dla dzieci oraz dodatkowe miejsca parkingowe przed, jak i w znajdującej się na poziomie -1 hali garażowej budynku. Co ciekawe, deweloper planuje podwyższony standard wykończenia samych mieszkań, chociaż z założenia nie ma to być inwestycja luksusowa, ale właśnie szeroko dostępna. Mają to być trójszybowe i sześciokomorowe okna, izolacja posadzki styropianem i watą mineralną, dzięki którym  niestraszne wydaje się być głośne tupanie sąsiadów. Zewnętrzna izolacja ma zostać wykonana przy użyciu styropianu grafitowego, a o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa  zadbają drzwi wejściowe do mieszkań klasy C.

Wygląda na to, że deweloper - Urbaniak Inwestycje postawił przed sobą bardzo ambitne zadanie, wprowadzenia w naszą miejską przestrzeń nowoczesności i świeżości. Jednocześnie utrzymanie jej charakteru może okazać się jednak karkołomną misją. Wydaje się to być również wyzwaniem dla nas - mieszkańców. Jak tutejsze młode rodziny odnajdą się w takiej odmienionej przestrzeni? Czy jej nowatorskość i pewien wielkomiejski charakter znajdą u nas swoich zwolenników? Czy może w imię utrzymania obecnego stylu zabudowy powinno się zrezygnować z budowania wyróżniających się na tle otoczenia, architektonicznych nowinek? Gorąco zapraszamy do zabrania głosu w dyskusji oraz udziału w naszej sondzie.

artykuł partnera serwisu


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


urbaniak szczecinek polna budynek mieszkania - komentarze opinie

 • gość 2017-11-22 18:36:35

  Kiedy mieszkanie+ w Szczecinku

 • Władysław Urbański 2017-11-23 08:16:28

  Mieszkanie + w obecnej kadencji władz jest tylko marzeniem. Po pierwsze to pomysł PISu,a więc nie do zaakceptowania. Po drugie popsułoby to interes zaprzyjażnionego dewelopera NO CHYBA,ŻE...??? :)

 • Enzo - niezalogowany 2017-11-23 08:57:30

  Stara, przedwojenna architektura Szczecinka jest bardzo ciekawa. Bardzo lubię patrzeć wieczorami na podświetlony, neogotycki ratusz. Uważam, że postmodernistyczne projekty nie pasują do Szczecinka. Pozdrawiam

 • gość 2017-11-23 10:41:09

  ratusz jest neoromański, a właściwie eklektyczny. neogotycki to jest duży kościół, a aktualne budownictwo nazwałbym raczej neomodernistycznym niż postmodernistycznym. tak czy siak, nieciekawie się to łączy z małomiasteczkowymi kamieniczkami. żeby było współcześnie i "art", trzeba by iść raczej w przemyślany dekonstruktywizm na poziomie... ale to by trzeba mieć miejskiego architekta na poziomie ;)

 • gość 2017-11-23 18:35:27

  Jeden taki nowoczesny budynek nie pasuje do tego miasta, chyba że powstałoby jakieś osiedle na obrzeżach miasta to może. Dobrze byłoby aby więcej budowano mieszkań bez gazu i zaczęli likwidować bojlery. Obecnie mieszkam w takim bloku i jestem zadowolona, a w przyszłości i to nie dalekiej chcę wrócić do Szczecinka.

 • gość 2017-11-23 23:22:00

  BRAWO TAK TRZYMAC

 • Andrzej Pietras 2017-11-24 12:11:23

  Podejrzewam, że PT Autor artykułu chodził ''w kratkę'' na zajęcia i opuścił wykład na temat dbałości projektanta o zachowanie charakteru otoczenia w jakim umieszcza swój projekt. Nieprzestrzeganie tej zasady tworzy chaos w zabudowie i sprawia wrażenie jakby ''architekta przy tym nie było'' - bijącym w oczy przykładem jest okazały ''nowoczesny'' (a jakże !) budynek deweloperski, wciśnięty w osiedle generalskie. Nie jestem przeciwnikiem nowoczesnych pomysłów w architekturze, ale apeluję o trochę umiaru.

 • gość 2017-11-24 21:41:23

  Panie Andrzeju. Jeżeli chodzi o os. generalskie, to już przed wspomnianym budynkiem deweloperskim był tam misz masz styli, od baraków i dworków biednej szlachty, małych twierdz, otoczonych murem, do stodół i innych czarno-szarych bezgustownych potworów. Oczywiście nie będę oceniał gustów właścicieli, ale wspomniany, nowoczesny budynek to w tym miejscu jest najjaśniejszym punktem osiedla.

 • gość 2017-11-25 09:27:20

  "... (gość 2017-11-24 21:41:23) ".......ale wspomniany, nowoczesny budynek to w tym miejscu jest najjaśniejszym punktem osiedla" "Najjaśniejszym"??? A od której strony??? (..że grzecznie zapytam).

 • Gość - niezalogowany 2017-11-25 15:01:26

  Bardzo ładny, nowoczesny budynek zaprojektowany z dbałością o komfort mieszkańców. Takich w Szczecinku brakowało. Trudno dostosować projekt do otoczenia, które jest tak różnorodne. Ten jest super. Tylko ten niebieski niekoniecznie.

 • Andrzej Pietras 2017-11-25 18:42:51

  Gościu! Ładny to jest mój sąsiad jak idzie w niedzielę na sumę, z małzonką pod ręke. W architekturze chodzi chyba jednak o coś innego. Żeby nasze miasta ( i wsie ) wyglądały na mądrze i estetycznie zaprojektowane. Żebyśmy nie oglądali popisów nawiedzonych nowoczesnością architektów,,spychających na margines dotychczasowy charakter zabudowy. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, to wkrótce czeka nas życie w pogłębiającym się chaosie.

Dodajesz jako: Zaloguj się