:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 6°C
powietrze Dobre

Szczecinek, miasto wolontariuszy. Bezinteresownie pomagają innym, nie licząc na wyróżnienia

Szczecinek, miasto wolontariuszy. Bezinteresownie pomagają innym, nie licząc na wyróżnienia
Temat Szczecinecki 07/12/2017 05:36

Są jak dobre duchy, a ich pomoc jest bezcenna. Co roku wolontariusze obchodzą swoje święto. Świętowano również w Szczecinku. Od 2009 roku jedną z form uhonorowania pracy i zaangażowania wolontariuszy jest organizowany w mieście konkurs na Wolontariusza Roku. Dzięki plebiscytowi działający zwykle bez towarzystwa kamer i obiektywów ludzie mogą się zaprezentować lokalnej społeczności.  Komisja Konkursowa ma niełatwe zadanie. Nie jest bowiem łatwo zmierzyć, na ile ktoś w pomoc na rzecz innych ludzi angażował się bardziej od pozostałych, jakie przyświecały mu intencje, ile kosztowało go to wysiłku, jakie tej pomocy towarzyszyły emocje. Poza tym, nie wszystkie działania szczecineckich wolontariuszy z różnych względów doczekały się nominacji. Dlatego warto przypomnieć, czyja postawa, również poza tymi wyróżnionymi w ratuszu, była w tym roku warte dostrzeżenia. Które wydarzenia z udziałem szczecineckich wolontariuszy odbiły się na naszych łamach najgłośniejszym echem?


Jedną z form pomocy, której chętnie podejmują się wolontariusze i do której zazwyczaj przyłącza się spora grupa osób gotowych udzielić swojego wsparcia, są różnego rodzaju sportowe zabawy na rzecz walczących z ciężkimi chorobami młodych ludzi. Pod koniec ubiegłego roku z inicjatywy Izy Reszke i Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych zorganizowano akcję pełną licznych konkurencji i atrakcji dedykowaną choremu na stwardnienie rozsiane Tomkowi. https://szczecinek.com/artykul/dla-tomka-robili-wszystko/201743
O potrzebujących nie zapomina również Stowarzyszenie Porozumienie Samorządowe. Niedawno zakończył się turniej charytatywny na rzecz Mateusza Pabisiaka. https://szczecinek.com/artykul/pomagali-mariuszowi-podczas/313069 . Wcześniej stowarzyszenie podczas balu zbierało pieniądze na leczenie małego Igora Subkowskiego. https://szczecinek.com/artykul/to-juz-czwarty-bal-charytatywny/201245 .
O swoich koleżankach zmagających się z chorobami nowotworowymi nie zapomnieli również uczniowie szczecineckich szkół. Na rzecz Narii i Weroniki kwestowano podczas szkolnych wydarzeń zorganizowanych m.in. w ówczesnym Zespole Szkół Integracyjnym oraz w szkole społecznej. W sumie dla chorych dziewczynek udało się zebrać ponad 22 tys. zł. https://szczecinek.com/artykul/bardzo-swiatecznie/201555 . Inną ważną akcję charytatywną postanowili zorganizować uczniowie Publicznego Gimnazjum w Turowie. Młodzi wolontariusze przygotowali teatr cieni. Oprócz tego kwestowali na rzecz potrzebujących, samotnych osób: https://szczecinek.com/artykul/charytatywny-teatr/201601
W okresie Bożego Narodzenia od lat o najmłodszych mieszkańcach Szczecinka pamiętają członkowie Klubu Sportowego Wielim Szczecinek. Ich ostatnia mikołajkowa akcja na oddziale pediatrycznym szczecineckiego szpitala zorganizowana została już po raz dziesiąty https://szczecinek.com/artykul/10-lat-mikolajek-z-wielimiem/201560
Zawsze gotowi pomagać innym są zabezpieczający niemal każdą imprezę w mieście i powiecie wolontariusze-ratownicy z OGR Tadmed: https://szczecinek.com/artykul/szczecineccy-ratownicy/201489 . Gotowa bezinteresownie nieść pomoc i poświęcić swój wolny czas jest także szczecinecka młodzież, biorąca udział w kwestach na rzecz hospicjum. Tylko w akcji Pola Nadziei co roku uczestniczą prawdziwe tłumy: https://szczecinek.com/artykul/pola-nadziei-2017-tlumy/200417 . Oprócz tego, to właśnie młodzi ludzie z ogromna chęcią, i w wielu przypadkach zupełnie anonimowo, angażują się w rozmaite akcje. Jedną z nich jest trwająca właśnie akcja na rzecz osób bezdomnych „Zimą też może być ciepło”. Nie do przecenienia jest także pomoc młodych osób w pracy szczecineckiego schroniska. Oprócz szczecineckich wolontariuszy stale odwiedzających bezdomne zwierzęta, na uznanie zasługuje pomoc dziewczyn z Bobolic, które regularnie pielęgnują psy: https://szczecinek.com/artykul/czesanie-mycie-i-strzyzenie/262742 .
Wydarzeń z udziałem wolontariuszy i osób chcących po prostu komuś pomóc było w tym roku naprawdę mnóstwo. Które z nich wywołały jednak największe emocje naszych Czytelników? Ogromne uznanie zdobyła informacja o tym, że w Szczecinku rusza jadłodzielnia. Do punktu dzielenia się żywnością przy ul. Rzemieślniczej można się zgłaszać od września: https://szczecinek.com/artykul/nie-jadlodajnia-tylko/268802
Na bardzo duży - pozytywny odzew mogą również liczyć uczestnicy, a w zasadzie uczestniczki akcji na rzecz osób po chemioterapii. W ostatnim czasie wiele, często bardzo młodych mieszkanek Szczecinka zdecydowało się na to, by ściąć i oddać swoje piękne, długie włosy. Na taki gest zdobyły się m.in. Amelia, Martynka czy Gabi, a także dziewczynki z SP4 i uczestniczki akcji zorganizowanej przez harcerzy z 13 Czarnego Szczepu w Szczecinku: https://szczecinek.com/user/actions/add-news/257058 .
Wyjątkową wrażliwością wykazała się także osoba, która na własną rękę próbowała, i w dalszym ciągu próbuje pomóc schorowanej pani Wiesi. Pani Iza, bo o tej osobie mowa, nie tylko otoczyła starszą kobietę opieką; zorganizowała też dla niej zbiórkę funduszy na zakup różnych niezbędnych do codziennego funkcjonowania sprzętów i przedmiotów. https://szczecinek.com/artykul/uwieziona-za-63-schodami/266687 .
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o człowieku o wielkim sercu, który od wielu lat pomaga innym, przede wszystkim dzieciom. Chor. Cezary Sierzputowski z ZK w Czarnem znany jest z zaangażowania w mnóstwo charytatywnych przedsięwzięć. Ostatnio pomógł rodzinie ciężko chorego chłopca, a w geście wdzięczności dla lekarzy, którzy podjęli się leczenia Antosia zorganizował akcję „Dar Serca”, dzięki której dzieci leczone w warszawskim centrum zdrowia dziecka otrzymały mnóstwo atrakcyjnych podarunków: https://szczecinek.com/artykul/uratowali-zycie-antosiowi/309009 .

Reklama

wolontariusz roku 2017 szczecinek - komentarze opinie

  • Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz 2017-12-07 12:12:18

    Wszyscy wspaniali. Warto doceniać i wspierać ich działania.

  • gość 2017-12-07 14:12:31


    Jaki wolontariat? To jest pomysł na biznes, cała machina NGOsów. Istnieją następujące źródła finansowania organizacji pozarządowych: Źródła finansowania organizacji pozarządowych: Granty i dotacje – w tym granty i dotacje od ośrodków rządowych i samorządowych, fundacji wsparciowych i grantodawczych, zagranicznych organizacji grantodawczych oraz środków Unii Europejskiej. Współpraca z biznesem – sponsoring, darowizny finansowe, rzeczowe oraz usług, umowy barterowe. Poza pozyskiwaniem dóbr i środków współpraca z firmą może dotyczyć stałego potrącania z wynagrodzeń pracowników ich dobrowolnych datków na rzecz organizacji (ang. pay-roll campaign), click&donate[styl do poprawy] (np. Pajacyk, prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną) oraz cause-related marketing[styl do poprawy]. Darczyńcy indywidualni – wpłaty przez strony internetowe, imprezy publiczne połączone ze zbiórkami pieniędzy, kwesty, loterie, sprzedaż cegiełek, skarbony w miejscach publicznych, charytatywne SMS-y. Szczególną formą pozyskiwania darowizn od osób indywidualnych jest budowanie bazy stałych darczyńców poprzez marketing bezpośredni, doorstep lub bezpośrednią rozmowę , czyli pozyskiwanie funduszy bezpośrednio od indywidualnych darczyńców, z którymi fundraiserzy podejmują rozmowę na ulicy i przekonują do regularnego wsparcia swojej organizacji przez zlecenia zapłaty. Aktualnie w Polsce kampanie direct dialogue prowadzi Amnesty International oraz Greenpeace. Największą w Polsce zbiórkę publiczną prowadzi Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Działalność gospodarcza i odpłatna działalność pożytku publicznego. 1% podatku dochodowego. Składki członkowskie. Kapitał żelazny (kapitał wieczysty) i lokaty kapitału."


Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


Dla Chłopca Kurtki

Posiadam Na Sprzedaż Kurtki Zimowe (dla chłopca) rozm. 134-140 szt. 3. Cena za jedną 80 zł + wysyłka. Ciuchy Paczka Spodnie i Bluzy Rozm.134-140. Za..


Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Osuszanie, likwidacja wilgoci technologicznej (posadzki, tynki), ozonowanie pomieszczeń i samochodów, wypożyczalnia profesjonalnych osuszaczy,..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


ANGIELSKI - PRZYGOTOWANIE DO

Magister fil. ang. oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z j. angielskiego.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"