:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C rozproszone chmury

Szczecinek na szlaku krzyżowców? To może być atrakcja na skalę europejską

Szczecinek na szlaku krzyżowców? To może być atrakcja na skalę europejską

Polski Szlak Krzyżowców z przystankiem w Szczecinku? O tym, że przemierzając przez trasę szlaku, przebiegającą przez Pojezierze Lubuskie, Myśliborskie, Wałeckie, Drawskie czy Bory Tucholskie, można zatrzymać się także nad Trzesieckiem, wiedzą wszyscy, którzy choć trochę znają dawne dzieje miasta. Teraz fakt, że przed setkami lat Szczecinek również związany był z Krzyżakami, będzie wykorzystany do tego, by tu, na miejscu stworzyć unikalny produkt turystyczny.

Dzięki inicjatywie jednego z dziennikarzy, właśnie w Szczecinku ma ruszyć pilotażowy program, nawiązujący do ciekawej historii tych terenów. Akceptacja władz miasta już jest. Teraz potrzebne jest tylko zebranie odpowiednich funduszy.
Na wspomnianym, historycznym szlaku już widnieje kilkadziesiąt polskich miast, zaczynając od Krosna Odrzańskiego, a na Malborku kończąc. Pojawiły się plany, aby teraz Polski Szlak Krzyżowców wypromować w taki sposób, żeby stał się atrakcją na skalę Europejską. Wszystko ma się zacząć od Szczecinka.


- Jeśli chodzi o nasz region, to poza Szczecinem czy Stargardem, Szczecinek był jednym z ważniejszych miejsc na Polskim Szlaku Krzyżowców – wyjawia nam Janusz Czech, pomysłodawca przedsięwzięcia. – Inicjatywa miałaby charakter pilotażowy. Projekt zakłada stworzenie całego multimedialnego zaplecza, które informowałoby o atrakcjach turystycznych w mieście, w tym także o historii związanej z Zakonem Krzyżackim.

Najprawdopodobniej w szczecineckim muzeum powstałaby nowoczesna, interaktywna sala ze stołami multimedialnymi, dotykowymi ekranami, mp3,samowiodącą mapą czy mini kinem, w którym będą wyświetlane filmy o atrakcjach w Szczecinku. Byłaby to duża atrakcja, przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, które będą tę salę odwiedzać.


- Pomysł otrzymał już akceptację władz miasta – dodaje nasz rozmówca. – Aby pomysł mógł zostać wcielony w życie, prowadzimy także rozmowy z marszałkiem województwa, który także przychylny jest realizacji projektu. Wszystko oczywiście rozbija się o pieniądze. Myślimy o tym, by powalczyć o unijne dofinansowanie. Tak się na szczęście składa, że projekt wpisuje się w kilka programów UE, które będą realizowane na terenie naszego województwa, więc przed nami dużo pracy, by wszystko odpowiednio opracować i złożyć we właściwym terminie. Gdyby się udało, projekt w Szczecinku mógłby zostać zrealizowany już w przyszłym roku. 

 

foto: FB/MagiaSzlaku


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


szlak krzyżowców szczecinek pojezierze lubuskie myśliborskie wałeckie drawskie bory tucholskie - komentarze opinie

 • gość 2017-08-02 21:04:22

  Kolejny odpał władz i kolejne topienie publicznych pieniędzy....Który to już raz? Co zostało niby po tych Krzyżowcach w Szczecinku? Będziecie teraz drugi Malbork ze Szczecinka robić?:))) Zbudujcie Zamek Krzyżacki, geniusze:))) Sala z dotykowymi ekranami, mini kino i mp3 to hit na skalę europejską normalnie:))))Już widzę te tłumy ludzi z Europy i z Polski, żeby zobaczyć te filmy o Szczecinku, na których dyrektor muzeum z burmistrzem opowiadają bajeczki z przeszłości, których śladów nie ma. Kupa śmiechu, kto nami rządzi? Im trzeba zabrać pieniądze, bo jeszcze sobie krzywdę zrobią kupując dwa nagie miecze w sklepie zabawkowym. Palma to stan umysłu.

 • gość 2017-08-03 13:49:24

  Znów hołdują Niemcom. Nie po to mój dziadek walczył z nimi pod Grunwaldem a teraz jakiś marny dziennikarzyna chce uczyć młodzież o Krzyżowcach. Może skupmy się bardziej na nauczaniu i Polskiej historii i pielęgnowaniu jej spuścizny niż pogłębiać i kopać w historii Niemców. Założę się że to kolejny inteligentny pomysł lokaja gburmistrza pana Makaronicza. At to histeria :D:D Już niedługo skończą się układziki.

 • gość 2017-08-03 16:28:01

  Chodzi o stoły tej samej firmy, o której było w TVn?

 • gość 2017-08-04 07:39:29

  Tak przy okazji wspomnę o problemach z nazwą ul . 28 Lutego . Skoro Krzyżacy stają się modni , to może tej ulicy dajmy za patrona Ulricha von Jungingena . Gościł na naszym zamku w drodze na bitwę pod Grunwaldem - jakieś tam uzasadnienie jest .

 • gość 2017-08-04 08:14:12

  Do Gościa z 2017-08-03 13:49:24. 1. Ależ spotkanie stronników krzyżackich na zamku wdowim w Szczecinku to własnie nasza historia! Nie Niemiecka i nie Polska, tylko nasza, lokalna historia 2. co ósmy rycerz krzyżacki był Polakiem, Generalnie było to bardzo międzynarodowe towarzystwo, 3. W PRL Krzyżak, hitlerowiec i zachodnioniemiecki rewizjonista zlali się w jednego odwiecznego wroga. Powtarza Pan PRLowską propagandowę Bywało, że w swoim państwie zakon wspierał rycerzy polskiego pochodzenia przeciw feudałom niemieckim. Polski rycerz Nikolaus Witkop, na przełomie XIV i XV w. jeden z większych posiadaczy ziemskich w Prusach, był wspierany przez zakon w sporze z jeszcze silniejszym rodowitym Niemcem Filipem von Wildenaua. Co więcej, ten ostatni w czasie wielkiej wojny 1409-1411 wraz rodami von Doring i von Pfeilsdorf zajął wyjątkowo antyzakonną postawę. 4. Zdecydowanie należy uczyć młodzież o Krzyżowcach. Choćby po to, by zdawali sobie sprawę,kl że wojny religijne nie są domeną tylko tych czasów i właśnie te w imię Boga są najokrutniejszymi. HISTORIA JEST NAUCZYCIELKĄ ŻYCIA. PROPAGANDA JEST NARZĘDZIEM LUDZI RZĄDNYCH WŁADZY

 • Łukasz Mrowicki 2017-08-04 09:00:35

  No to fajnie- Krzyżaków "jeszcze w mieście nie było"... Może znajdziemy w okolicy zamek krzyżacki ze sprzętem bojowym wielkiego mistrza zakonu.

 • gość 2017-08-04 09:13:52

  Do gościa miłującego Krzyżaków: "Historia to uzgodniony zestaw kłamstw" Napoleon Bonaparte. W tym Zakonie Krzyżackim to niby same Konrady Walenrody były? To czemu nam swego czasu Gdańsk podpieprzyli w ramach pomocy?:) Ciekawe jak autor ustalił, że akurat co ósmy rycerz krzyżacki był Polakiem?:)) Dwa zjazdy krzyżackie w dodatku antypolskie to wydarzenie, które trzeba koniecznie uczcić fllmikiem, którego nikt nie będzie chciał oglądać i zakupem chińskiego monitora do muzeum i koniecznie z tego powodu trzeba zrobić w parku ławeczkę z internetem. Całość 200 tysięcy złotych:)) Problem w tym, że w Szczecinku śladów materialnych po Krzyżakach nie ma. Krzyżowcy a Krzyżacy to to dwie różne kwestie, Szczecinek to nie Jerozolima, a wojny polsko - krzyżackie to nie wojny religijne.

 • gość 2017-08-04 10:45:49

  Do gościa 2017-08-04 08:14:12 Przypominam fragment tekstu "Roty" z 1908 roku: "Do krwi ostatniej kropli z żył Bronić będziemy Ducha, Aż się rozpadnie w proch i w pył, Krzyżacka zawierucha".

 • gość 2017-08-04 23:57:16

  Gościu z 2017-08-04 08:14:1 Nasza lokalna historia. Nasza to znaczy Polska od 1945 roku na tych ziemiach. Nie Niemiecka. Jesteś Polakiem czy Niemcem ?? To wielka różnica. Z jakich źródeł korzystasz?? Z poniemieckich kronik i słowników zalegających gdzieś po muzeach?? Czy może tak to Jurant i jego klika z NIEPOPOrozumienia tłumaczy.

 • gość 2017-08-05 00:16:52

  Z rodu von Wildenau (o którym wyżej mowa), od rycerza sprowadzonego przez Wielkiego Mistrza Krzyżackiego Winricha von Kniprode ok. 1374 roku, Mentzla (niektóre źródła podają Mieczysław - być może nie trafnie) von Wildenau wywodzą się Kozłowscy (herbu własnego) żyjący w Prusach, na Pomorzu. Historia polskich nazwisk tutaj na Pomorzu jest dość zawiła i ciekawa. Wiele nazwisk dziś już polskobrzmiących wywodzi się z genealogii niemieckiej i nie tylko.

 • Gość - niezalogowany 2017-08-05 08:38:14

  Jak autor ustalił, że co ósmy rycerz zakonu był Polakiem? Nic trudnego wystarczy trochę się tym zainteresować, wypożyczyć kilka podręczników akademckich. To nie jest wiedza tajemna tylko wymaga czasu i pasji. Niestety niektórzy wolą tracić czas na masową produkcję postów

 • gość 2017-08-05 17:50:01

  I Ty łosiu wierzysz w to, że jak w jakimś podręczniku akademickim pewnie z czasów komuny napisali coś to musi być prawda? Użyj szarych komórek, jełopie. Niby jakim sposobem mieliby te dane? Przecież w tamtych czasach pojecie narodowości nie istniało i ukształtowało się gdzieś w XIX wieku.

 • gość 2017-08-05 18:37:16

  Wierzę, że Pan raczej żadnego podręcznika akademickiego nie czytał. Gdyby było inaczej potrafiłby Pan wypowiadać się z kulturą, bez obrażania, wyzwisk i dyskredytowania wiedzy innych. Doprawdy rzeczowy głos w dyskusji. Gratuluję.

 • gość 2017-08-05 19:15:37

  Nie masz gościu żadnych argumentów merytorycznych, więc czepiasz się do formy wypowiedzi. Forum internetowe to nie kółko różańcowe:) Powołujesz się na nie wiadomo jakie podręczniki akademickie. Sam nawet fakt, że jakaś informacja zawarta jest w jakimś podręczniku nie znaczy, że jest prawdziwa. Istotą nauki jest kwestionowanie utartych sądów i przekonań sprawdzanie, czy coś jest prawdą, czy nie. Poddaje w wątpliwość twoje twierdzenia jakoby 1/8 członków Zakonu Krzyżackiego w czasach średniowiecza była Polakami, bo ludzie tamtej epoki nie znali pojęcia narodowości, które wykształciło się w XVIII/XIX wieku. Przykładasz dzisiejsze myślenie do czasów minionych zapominając, że średniowiecze to zupełnie inna epoka. Druga rzecz, to wątpię, by pozostały obecnie tak dokładne dane na podstawie można było takie informacje ustalić.

Dodajesz jako: Zaloguj się