:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
teraz 7°C
powietrze Dobre

Szczecinek pod czujnym okiem obywatela Włapko. Pomnik stanął na rogu Zielonej i Koszalińskiej

Temat Szczecinecki 22/06/2019 11:51

Satyryczna rzeźba Obywatela Włapko znów spogląda na mieszkańców Szczecinka! Od piątku, 21.06 Włapkę można osobiście zobaczyć na skrzyżowaniu ulic Koszalińskiej i Zielonej. To właśnie tutaj, zaraz obok kamienicy należącej do Henryka Gaszkowskiego miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika. W wydarzeniu wzięli udział m.in. przedstawiciele społecznego komitetu budowy pomnika ze Zbigniewem Klimowiczem na czele oraz właściciel charakterystycznej, spornej kamienicy.

Przypomnijmy. Odlana z brązu postać Obywatela Włapko to symbol skorumpowanego urzędnika, który utrudnia człowiekowi życie. Formę figury jeszcze przed śmiercią przygotował śp. Wiesław Adamski. Odlana została w pracowni Romualda Wiśniewskiego z Gościna. Z jej powstaniem wiąże się historia związana ze wspomnianą kamienicą Henryka Gaszkowskiego, znajdującą się na rogu ul. Koszalińskiej i Zielonej. Budynek od kilku lat jest przedmiotem sporu administracyjnego. W dużym skrócie chodzi o to, że po modernizacji kamienicy, jaką przeprowadził Henryk Gaszkowski, urzędnicy do tej pory nie wydali decyzji zezwalającej na użytkowanie budynku. Według urzędników, obiekt miał zostać zrealizowany nie tylko niezgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym, ale również z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Satyryczna figura Włapki po raz pierwszy przedstawiona została w czerwcu 2015 roku. Potem nagi urzędnik z rękami ułożonymi w taki sposób, jakby prosił, żeby ktoś coś podarował, odwiedził wiele miast w Polsce oraz za granicą. Pomysłodawcy rzeźby chcieli, aby pomnik Obywatela Włapko został na stałe ustawiony w przestrzeni Szczecinka. Nie otrzymali jednak na to zgody. Przez chwilę pomnik stał w samym centrum szpitalnego kompleksu. Potem na jakiś czas obiekt znikł z widoku mieszkańców, aż do teraz. Pomnik stanął na terenie prywatnej posesji, a właściwie ustanowionej z inicjatywy Henryka Gaszkowskiego - Autonomii Ossowek.

Minęły trzy lata, od kiedy ustanowiliśmy nasz społeczny komitet budowy pomnika. Od tego czasu zaczęły się perturbacje z władzami Szczecinka. Ówczesny burmistrz i Rada Miasta robiła, co tylko mogła, aby nie dopuścić do posadowienia tego pomnika w przestrzeni publicznej miasta

- powiedział Zbigniew Klimowicz, przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika.

Rada miasta uznała, że to w ogóle nie jest dzieło pomnikowe. Mimo takiej arogancji ze strony władz miasta, burmistrza i ówczesnej przewodniczącej RM, udało nam się pozyskać środki, i materiały w postaci brązu, a artysta rzeźba odlał pomnik w swojej pracowni. Dzięki naszym staraniom, ten pomnik tutaj stanął. Dziękuję więc wszystkim członkom komitetu i nielicznym gościom.

- dodał na koniec przewodniczący.

Reklama

pomnik obywatel włapko burmistrz urzędnik pomnik kamienica gaszkowski - komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2019-06-22 13:17:52

  Gdyby budynek niezgodny z zatwierdzonym projektem
  i planem zagospodarowania został dopuszczony do użytkowania, to by znaczyło, że ktoś wziął w łapkę.
  Zawsze mozna go postawić na terenie uzdrowiska połczyńskiego, pasowałby bardzo.

 • gość 2019-06-22 13:18:52

  PIEKNIE ZROBIONA KAMIENICZKA ZAZDROSC URZEDNICZA A WLAPKO FAJNY POMNIK

 • Gość - niezalogowany 2019-06-22 13:53:27

  A ten przewodniczący to nie ma coś wspólnego z pewna kancelaria o której ostatnio głośno

 • gość 2019-06-22 14:38:31

  Ten pomnik ma na pewno coś wspólnego z urzędnikami, ponoć przedstawicielami narodu. A co do budynku to prywatna własność. I każden jeden kto nabywa rzecz na swoją własność, nie będzie pytać urzędników jak ma nią rozporządzać. No ale nie w III RP!

 • gość 2019-06-22 17:23:25

  W Szczecinku blokuje się prywatną inicjatywe. Firmy tylko dla wyboranych. wysokie pensje tylko dla wybranych. Prywatny folwark Douglasa i S-ki.

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2019-06-22 19:56:23

  Panu H.. przydał by się też taki pomnik i umiejscowic go obok ratusza tylko żeby przypomniał Go. Jest Pan żenujący. Jednak pieniądze to nie wszystko. Oj jak boli. Brawo dla "Pana Wlapko"

 • gość 2019-06-23 10:55:34

  Rzecznik ratusza, pana H.D. do kamery TVP powiedział: "te prawdziwe łapówki znajdują się dużo wyżej..." To jakie łapówki znajdują się dużo niżej?

 • Gość - niezalogowany 2019-06-23 11:51:42

  Ten pomnik powinno się postawić w Trzesiece koło posesji byłego burmistrza, lub koło urzędu miasta.

 • Gość - niezalogowany 2019-06-23 13:44:47

  Czy Obywatel Włapko czasami nie spogląda (jednym okiem) w kierunku Czeresieki?

 • gość 2019-06-23 14:28:55

  Jurek boli? Ma boleć.

 • kropka nad i - niezalogowany 2019-06-23 16:01:27

  A słyszeliście piosenkę pana Połomskiego pod tytułem "Daj" ?

 • gość 2019-06-23 22:20:02

  "te prawdziwe łapówki znajdują się dużo wyżej..." No właśnie kilka domów w czasach, kiedy lekarz zarabiał grosze - JHD. A awans społeczny Raka? Ze biedaka na milionera? Wszystko tylko z pieniędzy publicznych. Więcej wydają niż zarabiają? Jak?

 • Gość - niezalogowany 2019-06-23 23:39:27

  No cóż daniel takie życie

 • gość 2019-06-24 09:34:00

  Jeżeli Pan Henryk sugeruje, iż ze strony urzędnika padła propozycja korupcyjna - albo zapłacisz albo nie odbierzemy - dlaczego nie zgłosił zawiadomienia do prokuratury?
  Jeżeli budynek byłby wykonany zgodnie z zatwierdzonym projektem to po odwołaniu do NSA z pewnością dawno byłby odebrany - dlaczego więc nie jest? Chyba że urzędnicy wyższego szczebla w tym Sądów także domagają się zapłaty od inwestora.
  Kamienica stoi, a spór od wielu lat trwa nadal i to na szczeblu znacznie wyższym niż lokalny tak więc coś z tym budynkiem jest nie w porządku - co potwierdza tylko słuszność urzędników miejskich i starostwa. Jeżeli w trakcie budowy dokonuje się odstępstw od projektu (istotnych bądź nie z punktu widzenia prawa budowlanego) to trzeba mieć świadomość, że organ nadzorujący może mieć później uwagi do tego typu zmian.
  W artykule jest pewien błąd "... ,że po modernizacji kamienicy..." to nie była modernizacja tylko budowa od podstaw tam był goły plac po starej zapewne zabudowie. Modernizacją raczej nazywamy przebudowę, rozbudowę, zmianę przeznaczenia budynków już istniejących.
  Mimo wszystko życzę powodzenia Panu Henrykowi bo budynek ciekawy i szkoda że stoi pusty.

 • gość 2019-06-24 09:47:54

  Jeśli chodzi o urodę tego budynku z jego akcentami ozdobnymi to nic innego jak prymitywny kicz,jak się komuś podoba jego rzecz.Kicz (z niem. Kitsch – lichota, tandeta, bubel) – utwór lub rzecz o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystyczne

 • gość 2019-06-24 11:20:07

  Zwyczajowo o 7 rano urzędnicy udali się do swoich biur i wypisują zniesławiające bzdury. Kto stoi za blokadą budynku jest rzeczą w Szczecinku wiadomą. Mówił o tym kilka lat temu Paweł P. były MKZ z ratusza.
  Ubieranie słów w bełkot zdewastowanego prawa III RP. Pochlebianie swoim z ratusza, starostwa nie zmieni poglądu i faktów w przedmiocie tego budynku.
  Polecam ostatnią scenkę z filmu na yutube "To cię wesołku urządzili".

 • Gość - niezalogowany 2019-06-24 12:47:07

  Radni szczecineckiej sitwy powinni pod Włapko międzynarodówkę nucić.Co wieczór.

 • gość 2019-06-24 13:35:53

  Jeżeli ktoś posiada wiadomość o wzięciu łapówki i nie zgłasza prokuratorowi to równiez podlega karze , no więc panowie z komietu do dzieła

 • gość 2019-06-24 15:26:55

  Do gościa 2019-06-24 13:35:53 Szanowny gościu. W internecie jest filmik - człowiek nagrał policjantów podczas barbarzyńskiego ataku na drugiego człowieka. Atakowany nie zachowywał się brutalnie względem napastników. To jednak prokuratura z szefem policji zaatakowała świadka zdarzenia. Napadli jego dom skonfiskowali telefon komórkowy itd... I chcesz prawić o "sprawiedliwości polskiego prawa". Podobnych publikacji jest mnóstwo w mediach. Nawróćcie się!!!!! Zastanówcie się komu służycie!!!!!!!
  Przypomnijcie sobie Francję po wojnie... z kim rozliczył się NARÓD w pierwszej kolejności?

 • gość 2019-06-25 15:49:46

  BRAWO KOMITET

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

HP Probook i5 6GB RAM 240GB

Laptop HP Probook po przeglądzie w serwisie komputerowym posiadamy parę sztuk w ciągłej sprzedaży HP Probook modele 6560b 6570b cechy wspólne..


Elektromechanika Szymon Pazur

Oferuję usługi elektromechaniczne : naprawa rozruszników oraz alternatorów, instalacje elektryczne, systemy: airbag, abs, esp, centralne zamki, car..


Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


DO WYNAJĘCIA Odkurzacz Piorący

Wypożyczę odkurzacz piorący Karcher Puzzi 10/1 w komplecie ssawka do tapicerki, ssawka do dywanów, i porcja proszku do mycia tapicerki na jeden..


Oferujemy pranie i czyszczenie dywanów,mebli tapicerowanych,wózków dziecięcych,materaców oraz tapicerki samochodowej wraz z generalną czystką..


Dla Chłopca Kurtki

Posiadam Na Sprzedaż Kurtki Zimowe (dla chłopca) rozm. 134-140 szt. 3. Cena za jedną 80 zł + wysyłka. Ciuchy Paczka Spodnie i Bluzy Rozm.134-140. Za..


Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Osuszanie, likwidacja wilgoci technologicznej (posadzki, tynki), ozonowanie pomieszczeń i samochodów, wypożyczalnia profesjonalnych osuszaczy,..


mieszkanie do wynajecia

kawalerka 29 m2 w Skotnikach 5 km od szczecinka , po remoncie , kuchnia i przedpokoj zabudowane , ogrzewanie gazowe , cieple , sloneczne


SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ -

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 507-678-396 - SZCZECINEK I OKOLICE


Sprzedam mieszkanie

Słoneczne, przestronne i bardzo ustawne mieszkanie – 58 mkw., 3 nieprzechodnie pokoje, odrębna jasna kuchnia i łazienka.Mieszkanie położone jest w..


Praca w biurze obsługi klienta

Osoba do obsługi klientów - Szczecinek Dynamicznie rozwijająca się firma związana z turystyką dziecięcą i młodzieżową zatrudni osobę do pracy na..


ANGIELSKI - PRZYGOTOWANIE DO

Magister fil. ang. oferuje profesjonalne przygotowanie do matury z j. angielskiego.


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"