:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  19°C słabe opady deszczu

Szczecinek został poetycką stolicą Polski

W piątkowy (16.06) wieczór na chwilę Szczecinek przeobraził się w poetycką stolicę Polski. Wszystko za sprawą znanego w całym kraju Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Mieczysława Czychowskiego. Po raz 21. w kinie Wolność odbyła się uroczysta gala, podsumowująca tegoroczna edycję.

W tym roku ponownie nagrodę główną przyznano Agnieszce Marek, nagradzanej wielokrotnie na różnych prestiżowych, poetyckich konkursach, przenikliwie opisującej damsko-męskie relacje.

Przypomnijmy, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Mieczysława Czychowskiego powstał z inicjatywy Krystyny Mazur. To wydarzenie o bardzo bogatej tradycji. Przez 20 lat konkurs nosił nazwę „Malowanie Słowem” i organizowany był jesienną porą, w listopadzie. Po dwóch dekadach jego pomysłodawczyni, wraz z innymi, wspierającymi organizację tego przedsięwzięcia osobami, doszła do wniosku, że po 20 latach czas na dojrzałą zmianę. Zrezygnowano z trochę nieprzystającej już do współczesnej poezji nazwy, postanowiono też, że finałowa gala nie będzie się już odbywać w ponurym listopadzie, lecz słoneczną, letnią porą.

Zmiany w organizacji wydarzenia nie wpłynęły na jego popularność. Konkurs nadal cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem poetów i poetek z całej Polski, jak również z zagranicy. Co więcej, wiele osób zazdrości Szczecinkowi tego, że w tak uroczysty sposób dokonuje podsumowania plebiscytu. Nieczęsto bowiem zdarza się, że poeci otrzymują laury w obecności władz samorządów oraz przy obiektywach tak wielu aparatów i kamer.

Jak już informowaliśmy w artykule „Erotyki Agnieszki Marek po raz kolejny z nagrodą burmistrza Szczecinka” https://szczecinek.com/artykul/erotyki-agnieszki-marek/242377, podczas tegorocznej edycji jury oceniło 2035 utworów napisanych przez 325 poetów. Znane w świeci poezji nazwiska: Karol Maliszewski, Kazimierz Burnat i Mirosława Szychowiak - ostatecznie wyłoniły zwycięskie nominacje.

Nagrody główne w poszczególnych kategoriach otrzymali: Nagrodę Starosty Powiatu Szczecineckiego, Krzysztofa Lisa w kategorii wiersze dla dzieci otrzymała Marzena Jaworska z Warszawy (godło „Katana”). Z kolei Nagroda Organizatora – Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku w kategorii POETA REGION zostanie wręczona Jadwidze Żonko ze Szczecinka (godło „Ka-pitan”).

Jeśli chodzi o Nagrodę Główną Burmistrza Miasta Szczecinka Jerzego Hardie-Douglasa, jury nominowało: godło „Amadeos” – Waldemara Remisiewicza z Bydgoszczy, godło „Rzaz po pile” – Annę Nawrocką z Zawidowa oraz godło „Mysikrólik” – Agnieszkę Marek z Bielska Białej. Burmistrz, spośród wierszy wybranych przez jury, Nagrodę Główną przyznał Agnieszce Marek.

Finałową, konkursową galę zwieńczył koncert kultowego poetyckiego zespołu Lubelska Federacja Bardów.


malowanie słowem ogólnopolski konkurs poetycki im. mieczysława czychowskiego - komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-06-17 22:29:14

    Poetycka stolica Polski. ..to jakiś kiepski dowcip? Tak samo jak te zasyfiałe jezioro macie czelność zwać wędkarskie eldorado

Dodajesz jako: Zaloguj się