:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  22°C bezchmurnie

Szkoda całkowita z OC sprawcy

Porady, Szkoda całkowita sprawcy - zdjęcie, fotografia

Wszyscy uczciwi właściciele aut ubezpieczają swoje pojazdy – wykupują oni obowiązkowe OC, a czasami też AC i inne pakiety. Z pewnością większość z nas słyszała o czymś takim jak szkoda całkowita, ale co to dokładnie jest i na czym polega jej likwidacja? W poniższym artykule wyjaśniamy niejasności i przyglądamy się szkodzie całkowitej z OC sprawcy.

Co to jest szkoda całkowita?

W skrócie szkoda całkowita to takie uszkodzenia pojazdu, których nie opłaca się naprawiać lub gdy jest to niemożliwe, bowiem auta nie da się przywrócić do stanu używalności – i nie mówimy tu o umiejętnościach magików od blacharstwa i lakiernictwa, tylko o naprawach, które umożliwią bezpieczne korzystanie z pojazdu! A więc – jeśli w dniu kolizji twój samochód był wart 10 000 złotych, a jego naprawa kosztowałaby (według ubezpieczalni) tyle samo lub więcej, ubezpieczyciel stwierdza szkodę całkowitą. Oczywiście, można nie zgodzić się z jego wyliczeniami – kosztorys firmy ubezpieczeniowej może np. zakładać użycie do naprawy wyłącznie nowych i oryginalnych części, które są drogie. Dodajmy do tego robociznę, a naprawa może kosztować wiele więcej niż wynosi wartość twojego auta. Szkoda całkowita to bardzo obszerny temat i warto, byś dowiedział się więcej, by nie dać się zaskoczyć.

Likwidacja szkody całkowitej z OC sprawcy

Jeśli ktoś uszkodzi twój samochód tak, że koszty naprawy przekroczą 100% jego wartości w dniu kolizji – czyli naprawa będzie po prostu nieopłacalna – wtedy dopiero można zlikwidować szkodę całkowitą z OC sprawcy kolizji. W takim przypadku (niezależnie czy likwidujesz ją z OC sprawcy czy nie) ubezpieczyciel wypłaci ci różnicę między wartością twojego auta w dniu szkody, a wartością wraku. O czym należy pamiętać, gdy ubezpieczyciel chce orzec szkodę całkowitą? Przede wszystkim trzeba przeanalizować papiery z wyceną szkody i sprawdzić, czy wartość twojego auta w dniu wypadku została odpowiednio wyceniona. Warto także wiedzieć, że im starsze jest twoje auto, tym większa szansa, że ubezpieczyciel orzeknie szkodę całkowitą. Potrzebujesz dodatkowych informacji na temat likwidacji szkody całkowitej z OC sprawcy? Sprawdź więcej tutaj.

Gdzie znajdziesz najlepsze OC?

Najlepszym miejscem do poszukiwania polis OC jest Internet. Za pomocą kalkulatora na stronie ubezpieczamy-auto.pl w kilka minut znajdziesz najlepszą – bo najtańszą – obowiązkową polisę OC. Kryterium ceny jest w tym wypadku bardzo istotne, ponieważ zakres OC jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – koszt polisy zależy więc od marży firmy oraz ewentualnych dodatkowych usług. Na stronie z kalkulatorem wypełniasz formularz i odpowiadasz na pytania dotyczące twojego auta – wybierasz m.in. markę, model, rocznik i moc silnika – oraz udzielasz informacji o sobie, podajesz m. in. datę uzyskania prawa jazdy, wiek i miejsce zamieszkania. Po wypełnieniu formularza program przedstawi ci kilkadziesiąt propozycji ubezpieczenia OC – wybierz tę, która ci odpowiada i nie przepłacaj.

 

artykuł partnera serwisu