:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Szkoła, czyli zakład

Opinie i felietony, Szkoła czyli zakład - zdjęcie, fotografia

Roma locuta, causa finita (Rzym orzekł, sprawa zakończona) – tyle można powiedzieć o wprowadzanej właśnie w życie reformie oświatowej. W naszym przypadku, nie tyle wybrana w drodze demokratycznych wyborów władza orzekła, co raczej zadecydowała większość. I jak się wydaje, na nic zdadzą się wydumane przez ZNP (sklecone na użytek totalnej opozycji, bo w znacznej części zupełnie nieprawdziwe) zarzuty. Co znamienne, w przypadku naszego miasta większość nauczycieli należy do Solidarności, a ten związek jest ZA reformą. 

Prawdą jest i to, że związek z samej swojej definicji jest po to, aby bronić interesów pracowników – w tym przypadku nauczycieli, a nie uczniów i ich rodziców, a te bardzo często są przeciwstawne. Każdy pracownik broni miejsca swojej pracy – to naturalne i z tego powodu nie sposób czynić nikomu jakichkolwiek zarzutów. Problem jest w tym, że wielu broni się nie tyle przed utratą pracy, co raczej przed zmianami, które wiążą się z zerwaniem z dotychczasową sztampą, a określając to nieco subtelniej - nabytym doświadczeniem. Owo nabyte przez 10 lat doświadczanie sprawia (tyle mają gimnazja i skrócona nauka w podstawówkach), że praca może i staje się przez to bardziej nużąca, ale z pewnością łatwiejsza – niewymagająca aż tyle wysiłku co na początku. 

Wiem to z pozycji dziadka, że praca w szkole idyllą nie jest. Być może z mojej strony jest to naiwne, ale sądzę że nauczyciela, oprócz profesjonalnego przygotowania do sprawowania swego zawodu, powinna także cechować to, co się nazywa, lubieniem swego zawodu zwane też górnolotnie powołaniem. Sądząc po tym co się dzieje w szkołach, z tym jest poważny problem. Dla wielu nauczycieli, no może raczej wyrobników, którzy z chwilą osiągnięcia nauczyciela mianowanego, pracę w szkole traktują niczym skup butelek. Tu i tam się zarabia na życie. Przykładowo mam na myśli wuefistę, którego lekcje polegają na bezsensownym okrążaniu biegiem sali gimnastycznej, albo rzuceniem uczniom piłki – macie i grajcie. Mam na myśli nauczyciela zadającego prace domowe, które nawet pracowity i w miarę zdolny uczeń kończy odrabiać w porze późnonocnej, a bez pomocy rodziców się nie obejdzie. Mam na myśli nauczyciela, który miast włożyć odrobinę uczucia i wysiłku w nauczanie, woli organizować niemalże na każdej lekcji kartkówki i klasówki, bo po co się dla bezmyślnych bachorów wysilać. Mam na myśli rzecz zupełnie niezrozumiałą i na ludzki rozum niepojętą, że z takich przedmiotów jak plastyka, zajęcia techniczne czy WF zdecydowana większość uczniów może tylko pomarzyć o dobrych stopniach. Bo obowiązuje stara zasada, że na bardzo dobry umie tylko Pan Bóg, ja czyli nauczyciel na czwórkę, a wy uczniowie co najwyżej na tróję. Jeśli rodzice nie przygotują (chodzi nieraz o dość kosztowne zakupy) materiałów do zajęć, to dziecko otrzymuje bez dwóch zdań pałę i nie ma znaczenia, czy jego rodziców stać było na taki wydatek, albo czy w ogóle ma ojca czy matkę, a jego wychowaniem zajmuje się babcia. 

Zupełnie osobną sprawą jest z roku na rok zmniejszająca się ilość dzieci. Z dawnych, przepełnionych siedmiu podstawówek (publicznych) w Szczecinku zostało pięć, a i te po prawdzie świecą pustkami. Wprawdzie po likwidacji gimnazjów uczniów nieco przybędzie, ale za to opustoszeje olbrzymi i najlepiej spełniający swoją funkcję, łącznie z dużą salą gimnastyczną, gmach Gimnazjum nr 1 będący przed laty siedzibą SP3. Okazuje się, że budowa sali gimnastycznej przy SP 6 nie była przemyślana, skoro tuż obok jeden z najnowszych i największych budynków szkolnych stać będzie teraz bezużyteczny. Wschodnia dzielnica Szczecinka najwyraźniej ma pecha. Kilka ulic dalej od roku marnieją opuszczone budynki po niedawnym Zespole Szkół Budowlanych. 

Nie lepiej dzieje się w gminie wiejskiej. Samorządowcy chcieliby może przy okazji reformy zlikwidować kolejne dwie szkoły wiejskie, ale przeciwko ich pomysłom ostro przeciwstawiają się mieszkańcy. Oni mają nieznane w mieście problemy. Jednym z nich jest to, że prawie jedna trzecia dzieci uczęszcza do szkół w Szczecinku, a nie tam gdzie mieszka. Rodzice często uważają, że w mieście jest wyższy poziom nauczania. Czy tak jest? Życie dowiodło (przykładem nienotowane od lat powodzenie „szóstki”), że wiele zależy od kadry, a najwięcej od dyrekcji. 

Jest takie powiedzenie: „Obyś cudzie dzieci uczył” dowodzące, jak trudną pracę wykonuje nauczyciel. Kiedy jednak z winy dorosłych upadają autorytety, a w ich miejsce wchodzi kult pieniądza, wydaje się, że również wielu nauczycieli w to uwierzyło, traktując szkołę jak zakład pracy chronionej. 

                                                                                                                                     Jerzy Gasiul 


Szkoła, czyli zakład komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com