:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C pochmurno z przejaśnieniami

Szpital w sieci, ale nadal powiatowy

Powiat, Szpital sieci nadal powiatowy - zdjęcie, fotografia

Jaka będzie przyszłość szczecineckiego szpitala po wdrożeniu w przyszłym roku reformy zdrowia? Tak jak wspominaliśmy w artykule Szczecinecki szpital w sieci, czy poza nią http://temat.net/aktualnosci/26935/Szczecinecki-szpital-w-sieci,-czy-poza-nia, projektowane zmiany, choć jeszcze nie weszły w życie, już wywołują wiele obaw. Dla wielu szpitali kwestia samego znalezienia się w sieci oznacza „być albo nie być”. Jak przekonuje prezes Szpitala w Szczecinku, zagrożenia, aby szpital we wspomnianej sieci się znalazł, nie ma. Co innego jeśli chodzi o stopień zakwalifikowania. Najprawdopodobniej szczecinecki szpital ma się znaleźć w grupie szpitali I stopnia. Dla placówki oznacza to nieco mniejsze pieniądze. 

Przypomnijmy. Ministerstwo Zdrowia właśnie opracowuje ogólnopolską sieć szpitali, a jednostki, które do niej trafią będą mieć gwarancję kontraktu z NFZ. Już w pierwszej połowie przyszłego roku szpitale mają być pogrupowane na placówki pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, a także onkologiczne, pulmonologiczne, pediatryczne oraz ogólnopolskie. Szpitale, które do systemu wejdą, w zależności od stopnia zakwalifikowania mają być inaczej finansowane. Im wyższy stopień referencji, tym pewniejszy i bardziej korzystny kontrakt z funduszem zdrowia. 

- Szereg jednostek mogłoby do tej sieci nie wejść, dlatego ten temat wzbudza wielkie emocje. Nie widzę jednak zagrożenia, aby nasz szpital w tej sieci nie był – podkreślił na minionej sesji Rady Powiatu prezes spółki Szpital w Szczecinku Radosław Niemiec. – Szpitale, które znajdą się w sieci, miałyby pewność wykonywania świadczeń na określonym poziomie finansowania. Nie musiałyby uczestniczyć w konkursach ofert, a poszczególne oddziały miałyby zapewnione finansowanie. 

Kwestia „załapania się” do sieci szpitali to jedno. Inna sprawa to poziom zakwalifikowania, a co za tym idzie – poziom pieniędzy, jakie szpital otrzyma. – Prawdopodobnie szpital znajdzie się w tej pierwszej grupie tzw. szpitali powiatowych – wyjawił dalej prezes. – Ale z drugiej strony my nie jesteśmy szpitalem czysto powiatowym. W swojej strukturze jesteśmy szpitalem specjalistycznym. Żeby być w tej drugiej grupie, musielibyśmy mieć tych oddziałów trochę więcej. Jaki będzie los ustawy, to jest w rękach posłów. Reforma miałaby wejść w życie w kwietniu przyszłego roku. 

Szpital w sieci, ale nadal powiatowy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com