:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?temat.net: archiwum, wieża jeszcze dalej - zdjęcie, fotografia
24/01/2009 18:18

Wszystko wsakazuje na to, że właściciel wieży wodociągowej nie zamierza ani jej przebudowywać ani konserwować. Na razie jego działania ograniczyły się tylko do wycinki drzew.

Jeżeli ktoś z mieszkańców Szczecinka widząc wycinkę drzew na wzniesieniu, na którym ustawiona jest także wieża ciśnień, sądził iż ruszyły jakiekolwiek prace związane z renowacją czy przebudową tego zabytku, jest w błędzie. Właściciel jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w naszym mieście oraz terenu do niego przyległego, przez ostatnie kilka dni wykonywał wycinkę drzew.
   – Jestem zobowiązany do pewnych działań administracyjnych, które nakazuje mi Urząd Miasta. Otrzymałem pisma, że niektóre z drzew na wzniesieniu zagrażają pewnym elementom wokół wieży, m.in. trafostacji oraz sąsiednim budynkom. Wycinka 33 drzew była tylko zabiegiem pielęgnacyjnym. Ponadto ścięto tylko samosiejki lub chore drzewa – zapewnia Janusz Paszkiewicz, właściciel wieży ciśnień. Oczywiście wycinka była jak najbardziej legalna, gdyż właściciel zanim przystąpił do pracy uzyskał niezbędne pozwolenie ze szczecineckiego ratusza.
   Właściciel nieruchomości nie zamierza terenu rozpoczynać jakichkolwiek prac remontowo-budowlanych związanych z wieżą ciśnień. Jego zdaniem taki remont byłby zbyt kosztowny i wyniósłby ok. 5 mln zł. (ew)
   

dal350.jpg

  W UM powiedziano nam, że ratusz nie występował do właściciela terenu o wycinkę drzew i uporządkowanie trenu. Wprost przeciwnie: to Janusz Paszkiewicz złożył w UM wniosek o wycinkę. Do ratusza wpływały skargi od mieszkańców zaniepokojonych stanem niektórych drzew, które w każdej chwili mogły runąć na stojące na uliczce samochody a także stację trafo i pobliską zabudowę gospodarczą. Zgodnie z obowiązującym prawem, na wycięcie drzew znajdujących się na prywatnych terenach może wnioskować jedynie właściciel nieruchomości. 
  Zgodnie z decyzją wydaną przez ratusz wycięto1 topolę, która była mocno odchylona od pionu w kierunku trafostacji oraz 32 klony. Przyczyną ich wycięcia były - jak to określono - „ubytki wgłębne na ich pniach”. Ich wiek oceniono na 40 lat. Jeszcze przed wycięciem ratusz sporządził dokumentację fotograficzną.
  Działkę o pow. ok. 0,53 ha na terenie Górki Wodociągowej (Wzgórza św. Jerzego) 
w planie ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta oznaczono jako „obiekt o walorach zabytkowych”. Cały teren można zagospodarować pod usługi komercyjne i zieleń urządzoną.  Zgodnie z planem, istnieje możliwość rozbudowy wieży tylko do wysokości 2 kondygnacji, ale w ściśle ograniczonym obszarze sięgającym po 10 m od północy i południa i ok. 30 m na wschód. Obiektami towarzyszącymi mogą być jedynie parkingi i zieleń urządzona.

dalDoly350.jpg

   Dodajmy, że plan obowiązuje od czerwca 2006 roku. W poprzednim planie sposób zagospodarowania sąsiedztwa wiekowej wieży nie był dokładnie sprecyzowany. Mimo, że wieża nie znajduje się w rejestrze zabytków – zgodnie z gminnym programem ochrony zabytków jest jedynie proponowana do wpisu obok takich obiektów jak np. wieża strażacka , dworzec kolejowy, zbrojownia czy ratusz - jednak z mocy ustaleń planu objęta jest ochroną konserwatorską. Ochroną konserwatorską mogą być objęte obiekty tylko w dwóch przypadkach: jeśli obiekt znajduje się w rejestrze zabytków i jeśli przewiduje to plan miejscowy – tak jest w przypadku wieży wodociągowej.
  Przypomnijmy, że wieżę ciśnień wraz z przylegającą do niej działką w latach dziewięćdziesiątych miasto sprzedało za niewygórowaną sumę miejscowej firmie leasingowej. Właścicielka firmy zamierzała przebudować wieżę, miała nawet zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków na zamianę dachu na szklaną kopułę. Z przebudowy jednak zrezygnowała i po kilku latach nieruchomość trafiła w ręce dzisiejszego właściciela.

  Wieża wodociągowa została wybudowana w 1910 roku. Od tego czasu wraz wieżą kościoła Mariackiego stanowi przestrzenną dominantę centrum Szczecinka. Pomijając jej wiek, właśnie tylko z tego powodu powinna stanowić obiekt podlegający szczególnej ochronie. Wieża znajduje się na terenie, na którym w średniowieczu znajdował się szpital – kaplica św. Jerzego oraz cmentarz. To właśnie tutaj chowano mieszkańców zamarłych na dżumę i inne choroby zakaźne. (jg)

Reklama

Ta wieża jeszcze jest, co dalej? komentarze opinie

 • głos rozpaczy - niezalogowany 2009-02-03 11:27:27

  Wszystko wiedzący "prezes" kolejny chce uraczyć nas własnymi pomysłami.

 • Iwka - niezalogowany 2009-02-03 08:50:16

  w Giżycku w wieży ciśnień zrobiono piękną kawiarenkę.

 • ola - niezalogowany 2009-01-29 05:02:41

  niezly punkt widokowy moglby byc w tym miejscu

 • eee - niezalogowany 2009-01-27 10:30:21

  Jasne, że sam P. Paszkiewicz nie zrobi tam obserwatorium. Taka inwestycja generuje potężne koszty i nie ma szans sie zwrócić. Najlepsze co mogłoby sie stać to odsprzedaż wieży miastu. Następnie miasto zleca opracowanie projektu obserwatowium w wieży z mini muzeum i planetarium poświęconemu A.Giedrysowi. Następnie za rok przygotowuje i składa wniosek do RPO turystyka i sfinansowanie tej inwestycji. UE przyznaje miastu odpowiedniu środki i w 2011-2012 roku mamy kapitalna atrakcje turystyczną. :) Piekny scenariusz tylko szkoda że troche nie realny :)

 • jasiu - niezalogowany 2009-01-26 22:10:08

  Tak super pomysł.Tylko czy sięwłaściciel zgodzi ?

 • sulimir - niezalogowany 2009-01-26 20:30:30

  może się powtórzę ale jak dla mnie jest to idealne miejsce na obserwatorium z przylegającym budynkiem związany z tym tematem (planetarium). Wspaniały hołd dla naszego wielkiego astronoma a i atrakcja turystyczna nie byle jaka...

 • Ja. - niezalogowany 2009-01-25 14:59:57

  On wieży nie kupił. Dostał w rozliczeniu od Arlety Kocikowej.

 • Twój podpis - niezalogowany 2009-01-25 01:40:06

  Jakie nowoczesne inwestycje? Że facet drzewa wyciął, to już jest inwestycja? Facet dostał wieżę w rozliczeniu i nie wie co z nią zrobić. Myślał, że załapał się na fajoską parcelę prawie w centrum miasta, a tu - proszę, nic nie może zrobić. Nawet apele wystosowywał do mieszkańców, prosząc o pomysły. Z ratusza dochodzą informacje, że miasto wieży nie chce nawet za darmo (mają już zamek, cieniasy, z którym nie wiedzą co zrobić).

 • Celo - niezalogowany 2011-04-28 11:06:24

  Chciał sobie zarobić i mu nie pyknie .... Zeby znał burmistrza to by mu zalatwił. Trzeba miec znajomości

 • działkowiec - niezalogowany 2011-04-26 22:45:28

  co ma miasto do wieży. Najpierw odpowiedźcie sobie na pytanie po co Panu Paszkiewiczowi (czyt Dalbet) wieża???? A no po to żeby generować koszty i płacić mniejszy podatek!!!!!!!!!!!!!! To zapłacił mniejszy,ma wieżę i jego psim obowiązkiem jest JĄ WYREMONTOWAĆ z 50% dotacją!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Rynio - niezalogowany 2011-04-18 21:08:42

  w końcu ktoś się za to wezmie.Obraz nędzy i rozpaczy.Codziennie patrzę na nią, bo moje okna wychodzą na ten "piękny widok".Co na to włodarze miasta?Wstyd!!!

 • danio - niezalogowany 2011-04-18 17:19:31

  np.restauracja zrobic okna i git

 • kolo - niezalogowany 2011-04-18 16:40:56

  nikt nie kwapi sie do jej odremonotwania??tam mozna bybylo ladnie cos wykrecic ;)

 • iwo - niezalogowany 2011-04-18 11:31:02

  oj przydałby się jej remont

 • czytelnik - niezalogowany 2011-04-18 10:53:18

  no i co to ma sie do rzedczy?? Stara popruchniala czeka na rozwalenie. Wrak wieży nie wieża, miasto ją zaniedbalo a teraz pretensje. Jak widac obecny wlasciciel chociaz ja ogrodzil.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Czyszczenie, pranie dywanów,

Oferujemy profesjonalne pranie i czyszczenie dywanów i wykładzin, mebli tapicerowanych (narożniki, kanapy, fotele, krzesła i inne), samochodów i..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

Oprawa halogenowa led gu10

Sufitowa oprawa halogenowa Oprawa sufitowa do żarówek led, dzięki którym w bardzo łatwy, prosty i szybki sposób stworzymy eleganckie oświetlenie w..


Zobacz ogłoszenie

LAMINIARZ prdukcja łodzi

Hansvik Poland producent łodzi motorowych . Obecnie dla naszego zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: LAMINIARZ MONTER ( ORAZ OSOBY DO..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"