:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  21°C rozproszone chmury

Tablica ks. Jana Lisa w Szczecinku uroczyście odsłonięta

Cieszący się ogromnym szacunkiem wśród wielu mieszkańców Szczecinka, charyzmatyczny proboszcz parafii mariackiej w Szczecinku, który przed laty tragicznie zmarł podczas budowy plebanii, doczekał się tablicy pamiątkowej. Ksiądz Jan Lis, bo o nim mowa, został również patronem ronda, mieszczącego się na skrzyżowaniu ulic Cieślaka, Słupskiej, Narutowicza i Lipowej.

   W niedzielę, 17.05 odbyły się uroczystości związane z odsłonięciem wspomnianej tablicy i upamiętnieniem proboszcza. W wydarzeniu tym wzięli udział najbliżsi śp. ks. Jana Lisa, inicjatorzy akcji związanej z nadaniem jego imienia jednemu ze szczecineckich rond, reprezentacja miasta oraz biura poselskiego Małgorzaty Golińskiej, radni, duchowni, a także popierający tę inicjatywę mieszkańcy Szczecinka.

    Przypomnijmy. Wieść o tym, że nowo wybudowane w Szczecinku ronda czekają na swoich patronów zmobilizowała szczecincecczan do działania. Z formalnym wnioskiem o nadanie imienia ks. Jana Lisa rondu wystąpił Jan Kondek. Potem tożsame wnioski złożyli Krystyna Czajka-Opanowicz oraz Jerzy Dudź. Zawiązał się Komitet Organizacyjny. Rozpoczęto akcję zbierania podpisów. Akcja błyskawicznie została zaszczepiona w szczecineckich parafiach. Udało się zebrać 700 podpisów. – Ta akcja obudziła w wielu mieszkańcach piękne wspomnienia o ks. Janie Lisie – podkreślił Krzysztof Berezowski, jeden z inicjatorów akcji. – To świadczyło o tym, że ks. Jan Lis jest nadal w sercach wielu mieszkańców Szczecinka. 

    Choć pojawiły się również inne, "świeckie" propozycje, ostatecznie miejscy radni, nie mogąc zlekceważyć tak istotnego głosu mieszkańców w tej sprawie, podjęli decyzję, zgodnie z którą ks. Jan Lis mógł zostać patronem ronda. Jednak nie tego – nowego, na zbiegu ul. ul. Ordona i Parkowej, ale większego, znajdującego się w ciągu krajowej „jedenastki”, które dotąd nie zostało jeszcze nazwane. Ze względu na to, że rondo znajduje się przy ruchliwej drodze, tablicę poświęconą jego patronowi umieszczono przy wejściu znajdującego się obok Cmentarza Komunalnego.

     Jak się dowiedzieliśmy, rodzina ks. Jana Lisa przyjęła tę decyzję z satysfakcją. – Członkowie rodziny księdza byli może trochę zaskoczeni, ale chyba nie do końca. Kilka lat temu w Okonku odbyła się wystawa poświęcona ks. Janowi Lisowi. Przygotowała ją tamtejsza szkoła. Najbliżsi ks. Jana Lisa uczestniczyli w tym wydarzeniu. Także „szlaki” zostały już wcześniej przetarte – powiedziała nam Krystyna Czajka-Opanowicz ze Stowarzyszenia Civitas Christiana. Co ważne, odsłonięta w niedzielę tablica nie będzie jedynym trwałym elementem upamiętniającym postać szczecineckiego proboszcza. Nad książką poświęconą ks. Janowi Lisowi pracuje właśnie ks. Andrzej Targosz, były wieloletni proboszcz parafii św. Rozalii w Szczecinku, który także był obecny na uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy rondzie im. ks. Jana Lisa.  

    Ronda w naszym mieście mają różne nazwy, różnych patronów – podkreślił ks. Jacek Lewiński, proboszcz parafii NNMP w Szczecinku. – Ks. Jan Lis będzie sąsiadował z tym, który, że tak powiem, „zainstalował” go kościelnie, czyli z ks. kardynałem Ignacym Jeżem. Nas ludzi wiary i Kościoła cieszy to, że rondo będzie nosiło imię kapłana, księdza, który tu pracował, angażował się w sprawy Kościoła, społeczności. To nam też pokazuje, jak życie Kościoła się przeplata z życiem społecznym. Bo to jest jedno życie. I że się wpisuje jedno w drugie. I że jednego od drugiego nie da się odłączyć. Bo to przecież nie plac kościelny będzie nosił to imię, tylko rondo w mieście. To pokazuje, że życie miasta, Kościoła są z sobą nierozerwalnie splecione. A my czasami, nadając imię rondu, tak jak dzisiaj, tylko o tym przypominamy. Jest to dla nas powód do radości. Dla mnie oczywiście też, bo ks. Jan Lis to mój wielki niedościgniony poprzednik.

    Po krótkich przemówieniach i wspomnieniach o ks. Janie Lisie oficjalnie przecięto wstęgę odsłaniającą tablicę poświęconą zmarłemu proboszczowi. Następnie wszyscy uczestnicy wydarzenia udali się w miejsce jego spoczynku, gdzie na grobie ks. Jana Lisa złożono znicze i kwiaty. 


Tablica ks. Jana Lisa w Szczecinku uroczyście odsłonięta komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-06-17 17:09:55

  ...i tak będzie to "Rondo przy cmentarzu".

 • Gość - niezalogowany 2018-06-17 18:05:17

  Kiedy wróci na ścianę plebanii tablica pamiątkowa ku czci księdza Lisa?

 • Gość - niezalogowany 2018-06-17 18:18:36

  Tak, masz rację. Księdza Lisa (przy cmentarzu).

 • gość 2018-06-18 06:57:32

  I znów Pan Kandydat zaliczył wpadkę modową. Gdzieś zgubił marynarkę i wyszedł styl a la PSL.

 • Katto - niezalogowany 2018-06-18 11:07:09

  Dobrze, ze uroczystosc odbywa sie w cieniu.

Dodajesz jako: Zaloguj się