:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  14°C pochmurno z przejaśnieniami

Tablica w miejscu synagogi - odsłonięta

W poniedziałek (30.09) na ścianie internatu Zespołu Szkół nr 2 przy ul. 1 Maja odsłonięta została tablica upamiętniająca istnienie w tym miejscu synagogi. Świątynia została podpalona 9 listopada 1938 roku w tzw. „Noc kryształową”. Tablica jest wyrazem hołdu polskiej społeczności współczesnego Szczecinka – i zarazem upamiętnienia tutejszych mieszkańców którzy ze względu na pochodzenie i wyznanie zostali skazani przez Niemców na śmierć. Organizatorami uroczystości był starosta szczecinecki Krzysztof Lis oraz Monika Krawczyk, dyrektor generalny Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Obecni byli także przedstawiciele kościoła rzymskokatolickiego ks. Bogusław Matusik – proboszcz parafii pw. św. Krzysztofa, ks. Jacek Lewiński proboszcz parafii NNMP i proboszcz parafii prawosławnej ks. Leon Karpiuk a także poseł Wiesław Suchowiejko i wiceburmistrz Daniel Rak.  

 Społeczność żydowską reprezentowali: Alicja Kobus - członek zarządu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Alicja Kobus, Róża Król - przewodnicząca  Towarzystwa Społeczno Kulturalnego w Szczecinie, Mikołaj Rozen przewodniczący Zarządu Głównego Gminy Żydowskiej w Szczecinie i Leszek Kantor z Uniwersytetu Sztokholmskiego.  

  - W mojej opinii wydaje się, że doprowadzenie do dzisiejszej uroczystości było naszym obowiązkiem – stwierdził w swoim wystąpieniu starosta Krzysztof Lis. - Zrobiliśmy to dla prawdy historycznej, która tutaj ,w 1938 roku w Szczecinku się zdarzyła. Prawdą jest, to że do 1945 roku Szczecinek był niemieckim miastem Neustettin, ale też jest prawdą, że historii nie da się ukryć. Dzisiaj w Szczecinku w imię pojednania, w imię ekumenicznego zachowania, mamy bardzo dobre relacje z byłymi mieszkańcami Szczecinka. W Szczecinku mamy pomniki i obeliski poświęcone byłym mieszkańcom miasta Szczecinka - tym którzy dzisiaj mówią o Heimacie. Taki przecież pomnik stoi w szczecineckim parku. Niedawno odsłanialiśmy obelisk poświęcony byłym uczniom I LO im. ks. Elżbiety (chodzi o uczniów Gimnazjum ks. Jadwigi – dop. red.) i zasadnym jest, dla historycznej prawdy, aby również w Szczecinku, w tym miejscu pokazać i powiedzieć, że 1938 rok i „Noc kryształowa” tutaj też miała miejsce. To robimy dla tych pokoleń, które będą mieszkać w Szczecinku, ale i ku pamięci tych z gminy żydowskiej (…) którzy budowali jego historię. Również dla pamięci tych, którzy przyjeżdżają do Szczecinka, odwiedzają go. Mówią, że są byłymi mieszkańcami. Mówią, że to ich Heimat. I muszą pamiętać, że w tym Heimacie była „Noc kryształowa” w 1938 roku i spalenie synagogi. 

  Alicja Kobus, przewodnicząca Związku Gmin wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, w swoim wystąpieniu dziękowała staroście za zaangażowanie się jak - i to ujęła - „w dzieło upamiętnienia naszej tragedii". - To jest tragedia wspólna – miasta i społeczności żydowskiej. Szkoda, że oni dzisiaj z niebios na nas patrzą, ale my ich nie widzimy. Myślę, że z racji tak pięknego dzieła będą błogosławić miastu i powiatowi. Wierzę także, że upamiętnione będzie może nie dzisiaj, nie jutro, ale w przyszłości, święte miejsce dla Żydów, jakim jest cmentarz. 

  Alicja Kobus wręczyła staroście niezwykły upominek. Były to cebulki tulipanów wyhodowanych przez holenderskiego hodowcę i nazwanych przez niego "Irena Sendler". Irena Sendler podczas niemieckiej okupacji uratowała przed śmiercią 2,5 tys. żydowskich dzieci. Od tego samego hodowcy pochodzą takie nazwy tulipanów jak Królowa Anglii, Królowa Holandii czy Jan Paweł II. Alicja Kobus wręczając staroście cebulki zaznaczyła, że są w kolorze czerwonym, bo ten kolor oznacza życie i miłość. 

 Modlitwę w języku hebrajskim odczytał przedstawiciel Gminy Żydowskiej ze Szczecina: ...Przeto o Panie miłosierny skryj jej w cieniu swych skrzydeł po wsze czasy i niech ich dusze będą włączone w wieniec życia wiecznego. Oby Pan stał się ich udziałem i oby wypoczywała w pokoju na swym łożu. Amen. 

 Psalm 125 odczytał ks. Jacek Lewiński: „Ci którzy Panu ufają są jak góra Syjon, co się nie porusza, ale trwa na wieki... (zet)

 

 

Tablica w miejscu synagogi - odsłonięta komentarze opinie

  • c5nokia - niezalogowany 2013-10-01 00:36:54

    bo polska nie jest najważniejsza przypomina to czasu kiedy rzesza i to trzecia rządziła wspaniale im to sie udało bo żaden niemiecki pomnik, rondo tego nie przypomina może tablica jakas która przypomni socjalizm że coś zniszczył i teraz niemieccy żydzi robią co chcą a polska na kolana co unia nie da ps czy takie tablicepolskie powstają na terenach przedwojennych jak niemcy zniszczyli a ruski przygarnoł :-) żenada wąscy ktoś jajko farba i trzy lata więzienia :-) na koszt podatki a jak mi sie nie spodoba to zmienia jak pomnik naszego Marszałka

  • POxBiedax2007 - niezalogowany 2013-09-30 23:30:44

    Od 2007 roku mamy:: pomnik niemiecki 1, pomnik niemiecki 2, rondo niemieckie 1, napisy niemieckie (14 miejsc), tablica żydowska 1 oraz MINUS jeden pomnik Polski (metaloplastyka Warcisława IV). Co się dzieje w tym Szczecinku, o jaką Polskę walczył mój Ojciec? O Polskę, gdzie wszystkie ważne dla narodu Polskiego sprawy określa pakt Merkel-Putin 2005? I wszystko na to wskazuje, że jest to pakt podobny do Pakt Ribbentrop-Mołotow... A PO o tym wie... I gnie kark, oraz jeździ do Berlina i do Moskwy po wytyczne, albo tam gdzie nocują u rodziny... a jedzenie jest koszerne... Jak bez Rewolucji wyjść z tego ambarasu???

  • kasiulat36 - niezalogowany 2013-09-30 23:11:46

    ćwiczy pokorę choć muszę przyznać, że wybrnęła bardzo dobrze z trudnej sytuacji, udowadniając komu służą, nie używając ani razu słowa Niemcy!!!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com