:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C pochmurno z przejaśnieniami

Tak powstaje nasza Dafne. Pojawi się w Różanym Ogrodzie

Aktualności, powstaje nasza Dafne Pojawi Różanym Ogrodzie - zdjęcie, fotografia

Uciekając od natarczywej miłości poprosiła, by ojciec, Penejos, zamienił ją w drzewo. To właśnie rzeźba Dafne, obiektu nieodwzajemnionych westchnień Apolla, patrona sztuki, pojawi się w Ogrodzie Różanym w przyzamkowej części parku w Szczecinku. Pomysł i wykonanie należy do szczecineckiej artystki Katarzyny Lipeckiej. Ta malarka i rzeźbiarka, jak sama określa, w swojej twórczości podejmuje najistotniejsze zagadnienia ludzkiej egzystencji. Pracowała między innymi jako jeden z fotografów na planie filmu „Młyn i Krzyż’’ Lecha Majewskiego (2008), w którym wystąpiły takie gwiazdy, jak Rutger Hauer, Charlotte Rampling, Michael York. Swoje prace wystawia w Polsce i za granicą. W 2015 roku rzeźba "Ananke” została przyjęta do European Museum of Modern Art w Barcelonie. 

- Szczecinecki park jest niezaprzeczalnie jedną z najważniejszych pereł Szczecinka - podkreśla Katarzyna Lipecka. - To właśnie Szczecinkiem, ale i tą częścią parku szczególnie zachwycił się w roku 1934 niemiecki kompozytor Richard Strauss i napisał operę “Dafne”.

Szczecinecka artystka od 25 stycznia do 13 lutego przebywała na indywidualnym pobycie twórczym w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Tam właśnie postanowiła realizować swoje zamierzenie; w trakcie pobytu zaczęła tworzyć w glinie postać Dafne, która następnie powstanie w brązie i kamieniu.

Efekt zobaczymy już w drugiej połowie roku. Oprócz dwóch rzeźb w brązie, na fontannie przy zamku w Ogrodzie Różanym zostaną wykonane podświetlenia oraz nowy system hydrauliczny. Koszt – około 90 tys. zł.

dafne.jpg

foto: Rzezba-oronsko.pl. Wizualizacja: K. Lipecka

Tak powstaje nasza Dafne. Pojawi się w Różanym Ogrodzie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com