Taniec jest ich całym światem. Na 40-lecie klubu Aida tańczą nie tylko najmłodsi!


Temat Szczecinecki
16/02/2019

Imprezy #Praca Szczecinek - miastoJuż wiadomo, że ten rok w Szczecinku będzie należał do Klubu Tańca Towarzyskiego „Aida”. Wszystko za sprawą trwające jubileuszu 40-lecia istnienia klubu. Formację w 1979 roku założyła Barbara Krzyżanowska-Ksok. Co istotne, jej dzieło nadal jest kontynuowane, „Aida” wychowuje kolejne pokolenie młodych i utalentowanych tancerzy, a pamięć o jej pomysłodawczyni i założycielce, choć pani Barbary nie ma już wśród mieszkańców Szczecinka ponad 20 lat, nadal nie przemija.

Na wyjątkowy pomysł, związany z bogatą historią KTT „Aida”, wspólnie z obecną prowadzącą klub Katarzyną Balon wpadli prężnie działający w mieście słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czwartek, 14.02 w Kronospan Design Center odbył się specjalny wykład poświęcony początkom „Aidy”, połączony z występami artystycznymi tancerzy młodego pokolenia. Pewną niespodzianką dla biorących udział w tym wydarzeniu słuchaczy był także krótki pokaz taneczny, przygotowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Już jesienią, podczas jednej z rozmów ze słuchaczami, wspomniałam, że w tym roku KTT „Aida” obchodzić będzie jubileusz – powiedziała nam Katarzyna Balon, która po śmierci Barbary Krzyżanowskiej-Ksok przejęła pod swoje skrzydła „Aidę”.

Padła wtedy propozycja, żeby opowiedzieć o historii klubu. Ale nie o tej historii współczesnej, którą można śledzić w mediach, tylko o początkach. W międzyczasie okazało się, że wykład ten mógłby się odbyć we współpracy z Kronospanem. Chodziło nam o przestrzeń, gdzie moglibyśmy zaprezentować nasz program artystyczny. Tak trafiliśmy do Kronospan Design Center.

- Wiadomo, nie da się w ciągu kilkudziesięciu minut opowiedzieć o przebogatej historii klubu – dodała Katarzyna Balon. – Ale postaram się, by przybliżyć to słuchaczom chociaż w pigułce. Mam wiele wspomnień, ale wiele faktów poznałam też o starszych tancerzy.

Chcę opowiedzieć, jaka była pani Basia, skąd się tu znalazła, gdzie odbywały się pierwsze zajęcia taneczne, gdzie odbywały się turnieje, skąd braliśmy stroje…

- To z pewnością niewyczerpany temat, dlatego już teraz planujemy kolejne działania związane z jubileuszem - zaznaczyła nasza rozmówczyni.

Dziś łatwo się niszczy, a o wiele trudniej coś zbudować. Prawdziwą sztuką jest to, by coś przetrwało przez tyle lat. Chcę więc także pokazać, ze „Aida” wciąż inspiruje i żyje.

- Starałam się też pokazać to przez 20 lat mojej pracy. W tym roku odbędzie się 20 memoriał Basi. Bardzo mi na tym zależało, żeby to był jej żywy symbol. Nie chcę powiedzieć pomnik, bo to kojarzy mi się z czymś martwym. A „Aida” ewoluuje, ma swoje tempo. Są tu dziś tancerze „Aidy”, chciałabym także, żeby wiedzieli, skąd się tutaj wzięli. Może ci najmłodsi jeszcze tego nie zrozumieją, ale starsi i ich rodzice będą wiedzieć, na co pracowaliśmy przez te prawie 40 lat – dodała na koniec Katarzyna Balon.

Warto przypomnieć, że o Barbarze Krzyżanowskiej-Ksok pisaliśmy w ubiegłym roku w artykule: „Barbara Krzyżanowska-Ksok. Niby znana, ale jakby zapomniana

Z inicjatywy przyjaciół i tancerzy w marcu odbędzie się bal turniejowy, związany z obchodami 40-lecia jubileuszu klubu. Informacje na ten temat można znaleźć tutaj: „Bal dla Pani Basi coraz bliżej. Przyjaciele Barbary Krzyżanowskiej-Ksok chcą o niej pamiętać” 

 
aida klub tańca towarzyskiego 40 lat tancerze - komentarze opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Imprezy


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu