:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
Temat Szczecinecki 05/02/2019 06:03

Pomysł ratusza na przekazywanie mieszkańcom ważnych wiadomości to zlecone mediom płatne programy samorządowe. Od kilku dobrych lat co roku składamy ofertę na emisję treści “miejskich” także u nas. Mamy bardzo dobry zasięg, świetną grupę Czytelników i jakość, którą potwierdza 30 lat istnienia na lokalnym rynku. Korzystają z tego inne urzędy. Czy trzeba więcej? W przypadku ratusza w Szczecinku zawsze okazuje się, że tak. Ale liczba odbiorców i zasięg nie ma tu nic do rzeczy.

 

“Temat” źle pisze o władzach z ratusza, bo nie dostaje od nich pieniędzy! “Temat”  jest PiS-owski i dlatego źle pisze o władzach z PO!” - to nie jest autodenuncjacja, tylko przytoczenie opinii, które usilnie są lansowane przez media zależne pośrednio lub bezpośrednio od PO w Szczecinku. “Temat” jest zły, nie widzi, że miasto jest ładne. “Temat” jest zły, bo nie dostał kolejnego zlecenia z placu Wolności 13. Jasne, że Państwo już o tym czytali. I pewnie przeczytacie jeszcze nieraz.

Trochę świeżej historii. Od marca 2014 do czerwca 2017 została nam uchylona “furtka”, z której urząd korzystał, będąc zobligowanym do emisji publicznych ogłoszeń o przetargach.  Wtedy przez chwilę wydawało się nam, że wszystkich nas łączy “racja stanu”. Wspólny, mimo różnic, kierunek działań w rozwoju i postrzeganiu miasta. To nie było zlecenie stałe na tzw. “program samorządowy”. Nieregularnie i z wolnej ręki, raz lub nawet kilka razy w miesiącu otrzymywaliśmy do publikacji ogłoszenie urzędowe z Referatu Nieruchomości. Miły gest? Tak. Chociaż i tak publikować ogłoszenia urząd musi, a wtedy w naszej gazecie robił to najkorzystniej. W ciągu trzech lat wystawiliśmy urzędowi rachunki na około 50 tysięcy złotych. W tym zawarta jest także kwota za publikację potężnego cyklu z okazji 25-lecia istnienia samorządu, który opracowaliśmy sami.

Dla porównania to, o czym już było pisane: Za sam rok 2018 w 37-tysięcznym Szczecinku z pieniędzy miejskich do telewizji Gawex trafiło 160 tys. 884 zł, 84 tys. zł do telewizji Zachód, 24 tysiące złotych - do strony iszczecinek. Razem 268 tys. 884 zł tylko w ramach “programu samorządowego”. Czy w tym świetle nasze 50 tysięcy w 3 lata to dużo? Można policzyć.

Ostatni rachunek za ogłoszenia wystawiliśmy ratuszowi 14.06.2017. Potem zlecenia przestały przychodzić. Dlaczego?

Trzeba sięgnąć do genezy “Tematu”. “Temat” wymyślił Jerzy Gasiul, będąc jeszcze w latach 80-tych działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej. W latach kolejnych dzieje tytułu zawsze, lub często, były połączone z ratuszem. Na początku za sprawą redaktora naczelnego, który był także członkiem Zarządu Miasta, i radnym miejskim. Była to wtedy gazeta miejska i wychodziła nadal spod tej samej ręki. Potem tytuł przeszedł na własność miasta i był wydawany w Szczecineckim Ośrodku Kultury. Gdy okazało się, że losy tytułu są zagrożone, “Temat” stał się na powrót prywatny. W 2001 zaczął raczkować także w Internecie, by w 2008 przekształcić się w to, co Państwo czytają codziennie do dziś.

Zawsze byliśmy tytułem “pro miejskim”. Stąd jesteśmy, tego podwórka pilnujemy. Ale “pro miejski” nie zawsze oznacza “pro ratuszowy”. To czasem zupełnie inny kierunek, niż widoczny z okien ratusza. Mamy wrażenie, że stamtąd widać tylko wielkie “ja” i przynależność do partii, która legitymizuje wszelkie działania.

Okazało się, że wtedy o “rację stanu” wcale nie chodziło. Chodziło wyłącznie o realizację interesów partyjnych i własnej wizji, wyrażanej zwykle w dość dosadny i przykry dla mieszkańców sposób.

Rozczarowanie władzą PO, która z resztą głównie dzięki cyklicznym publikacjom na płatnych stronach “Tematu” doszła tam, gdzie jest, przyszło bardzo szybko.

Kolesiostwo, niespotykany w skali Szczecinka wszechobecny nepotyzm i układy. Było o tym nawet w TVN. Nikt nie podał tej telewizji do sądu.

Mało tego: nie zaszkodziło to potem w zlecaniu TVN realizacji materiałów ze Szczecinka. Ale ponieważ publikacje w “Temacie” władzy dysponującej - jak sami podkreślają “rekordowym” budżetem - się nie podobają, nawet relatywnie niewielkie pieniądze z ogłoszeń trzeba było karnie wstrzymać. Co ciekawe, urząd oficjalnie podkreśla, że powodem braku akceptacji naszych ofert jest zbyt wysoka cena, przyznając jednocześnie (korespondencja od rzecznika), że... premiują media o jak największym zasięgu i że to właśnie jest najważniejszym kryterium. Pinokio.

Można pokusić się o opinię, że władza PO w Szczecinku próbuje przedstawić wspomniany zafałszowany obraz rzeczywistości, by zdyskredytować nas w oczach mieszkańców, podczas gdy my zawsze staliśmy po stronie szczecinecczan. W naszym odczuciu brak ogłoszeń z Urzędu Miasta to forma kary. Tak! Za wieloletnią(!) odwagę mówienia o rzeczach, które dla mieszkańców Szczecinka są ważne, ale być może dla ratusza są niewygodne.

Wszystko nabiera jeszcze ciekawszych odcieni, kiedy dodamy, że zlecenia z ratusza zakończyły się kilka miesięcy po nieprzypadkowym, ale nagłym odejściu dwójki naszych pracowników akurat do redakcji Miasta z Wizją. Można odnieść wrażenie, że szczecinecka PO potrzebowała swoich mediów, które będą pisać wyłącznie o sukcesach władzy i przygotują grunt pod minione już wybory. Wydaje się, że ta władza potrzebowała jeszcze czegoś. Wciąż aktualne pozostaje więc pytanie, czy „Temat”, który nadal ma najwięcej Czytelników, w tym wszystkim władzy PO przeszkadzał i czy nadal przeszkadza?

Wiele wskazuje na to, że brak finansowania „Tematu” już władzy PO nie wystarcza.

Choć można przypuszczać, że sporo osób liczyło, iż wraz z końcem zleceń z ratusza, „Temat” powoli zacznie znikać z rynku szczecineckich mediów, nic takiego się nie stało. Pewnie ku zdumieniu wielu, także po odejściu dwójki dziennikarzy do Miasta z Wizją udało się nam odbudować lepszy i znacznie silniejszy zespół redakcyjny. Według naszej opinii, dla pewnych ludzi nasze istnienie w mieście jest po prostu nie do zaakceptowania.

Aby nadal wywierać na nas wpływ i na treści, które publikujemy, władza PO idzie znacznie dalej. Jesteśmy przekonani, że władza PO próbuje ograniczyć nam dostęp do informacji publicznej! Pewnie niedługo znów przeczytacie Państwo, że “Temat” jest “zły”, ponieważ nikt nas w ratuszu nie chce widzieć i zapraszać na przykład na konferencje prasowe i powiadamiać o wydarzeniach z udziałem władz, ale tak naprawdę, jest to w naszej ocenie kolejna metoda nacisku i przymusowego wywierania wpływu na wolną prasę!


Wolne media, demokracja. Hasła pod pomnikiem Piłsudskiego, 20.12.2016 from temat.szczecinecki on Vimeo.

Nie chodzi już tylko o zdawkowe i skrajnie lakoniczne informacje, jakie otrzymujemy (oczywiście nie od razu, ale np. po dwóch tygodniach) na zadawane przez nas pytania od wspierającego jawnie PO podczas wyborów, rzecznika prasowego - Mateusza Ludewicza. Z korespondencji z rzecznikiem wynika, że władza PO nie zamierza informować „Tematu” o jej działaniach publicznych, ponieważ tejże władzy… nie odpowiada „linia” naszych mediów.

To ciągle nie koniec.

Ostatnie dni pokazały, że kontrola „Tematu” posunęła się znacznie dalej.

Blokada informacyjna objęła także nowego wiceburmistrza Macieja Makselona. Choć początkowo wiceburmistrz nie miał zastrzeżeń, by udzielić krótkiego wywiadu naszej redakcji i osobiście poprosił o przesłanie kilku pytań rzecznikowi prasowemu, ostatecznie otrzymaliśmy odmowę.

Warto by było w tym momencie wspomnieć jeszcze o pozwach sądowych, którymi ze strony władzy PO i podległych jej spółek jesteśmy niemal zasypywani. Jednak o tej formie wyrażania przez ratusz swojej „dezaprobaty” dla naszych działań przeczytacie Państwo niebawem.

Dzisiaj moglibyśmy publicznie zapytać, czy przedstawione przez nas przykłady to próba cenzurowania wolnej prasy? Czy w taki sposób “proeuropejska” Platforma Obywatelska broni w Szczecinku gwarantowanej w Konstytucji RP wolności słowa? Czy może chodzi po prostu o zdyskredytowanie i nałożenie knebla na nielubiane przez siebie media?

Pewne jest, że ratusz “lubi” media, które go lubią. W tym roku władza PO stałym kontraktem obdarzyła nawet znany ze skandalicznych publikacji tabloid z Miastka, próbujący ukazywać się w Szczecinku i w najbliższym terenie. Ten sam, na którego pierwszej stronie można było zobaczyć onanizującego się w parku mężczyznę i ten sam, który godził niedawno publikacjami między innymi nawet w... Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Szczecinku. W tym świetle można zadać sobie kilka znacznie głębszych pytań o miejskie “dopłaty” do mediów.

Jeśli otrzymane zlecenie jest formą nagrody za przychylność, to za jaką? A może coś już się wymknęło spod kontroli?

Jeśli media zadają niewygodne pytania, jeśli są dociekliwe, czasem na poważnie, a czasem z przymrużeniem oka patrzą władzy na ręce i przez to, próbuje się je różnymi metodami zwalczać – to znaczy, że takie media są w Szczecinku naprawdę potrzebne. Takie media są potrzebne w każdym demokratycznym społeczeństwie!

I jeszcze coś. Im bardziej władza PO będzie próbować nas kontrolować, im więcej będzie z jej strony różnego rodzaju działań wskazujących na próby łamania Konstytucji RP i ograniczania wolności prasy, tym bardziej będziemy czujni. Jesteśmy przekonani, że w takiej sytuacji Czytelników wcale nam nie ubędzie. Wręcz przeciwnie. Próbami ograniczania wolności prasie władza PO sama pokazuje jedno. Że tylko w nielubianym przez PO „Temacie” informacje na temat tejże władzy są faktycznie wartościowe. I że właśnie te informacje, choćby nie wiadomo jak były ograniczane, po prostu warto śledzić na bieżąco.

 

Magdalena Szkudlarek-Szarkowska
Maciej Gasiul
Reklama

temat pieniądze ratusz platforma obywatelska wolne media szczecinek odbiorcy zasięg - komentarze opinie

 • gość 2019-02-05 09:24:06

  WOL-NE MEDIA! WOL-NE MEDIA! to było bardzo dobre, jeszcze!

 • gość 2019-02-05 12:14:36

  Temat to jedyna opozycja w tym mieście, tylko oni nie kłaniają się władzy a patrzą jej na ręce. Tylko tak dalej!

 • patriot - niezalogowany 2019-02-05 12:19:28

  Żadnej laurki wam tu nie napiszę. Zgodzę się tylko z faktem, że chłopcy z ratusza trochę się zapędzili i nie bardzo wiedzą w którą stronę się ruszyć

 • gość 2019-02-05 15:18:47

  przestańcie płakać tylko do roboty i róbcie swoje. Teraz się poczuliście np. jak Wyborcza jak PIS doszedł do władzy. ps. a że jesteście trochę subiektywni i lubicie PiS to przecież widać z Waszych tekstów, wystarczy poczytać.

 • gość 2019-02-05 15:48:43

  Co zrobią w PO? Jeszcze bardziej przykręcą śrubę. BO SĄ NIEUDOLNI jak zabrakło Douglasa.

 • gość 2019-02-07 23:28:00

  Takie mają być media - niezależne. Patrzeć na ręce przedstawicieli Narodu. I wyciągać na światło dzienne BRUDY. A brudów ci bez lika. Gdyby w Szczecinku tak było od lat, to podejrzewam, że poprzednia kadencja mogłaby zostać przerwana, a starzec z towarzystwem dokończył żywota w celi.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Schneider-Electric zatrudni

Do fabryki Elda-Eltra Elektrotechnika S.A. w Szczecinku, będącej częścią koncernu Schneider- Electric poszukujemy osoby na stanowisko Ślusarza..


Zobacz ogłoszenie

AGRO-KREDYT DLA ROLNIKÓW

AGRO KREDYT DLA ROLNIKÓW - najwyższa przyznawalność, najlepiej liczony dochód. Dedykowany doradca dla rolników, dojazd do klienta. Tel. 508-615-949


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY i ROLETY - P R O D

MOSKITIERY na owady, Rolety, plisy, żaluzje. Producent - Szczecinek i okolice


Zobacz ogłoszenie

RODO kompleksowa dokumentacja

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Najlepsze Kotły w Szczecinku

Oferujemy Kotły na Pellet wyposażone w palniki samoczyszczące, czołowi producenci w skali kraju i europy min. KOSTRZEWA, KOTŁOSPAW wyposażony w..


Zobacz ogłoszenie

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

MOSKITIERY / ROLETY / OKNA PCV

Moskitiery okienne, rolety wewnętrzne i zewnętrzne, Okna PCV. PRODUCENT. Umów darmowy pomiar pod numerem 790 215 251


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Remonty - Wykończenia wnętrz

"ART DOM " Firma Remontowo-Budowlana Oferujemy kompleksowy zakres prac. -Układanie glazury, terakoty, także pod kątem 45 stopni..


Zobacz ogłoszenie

Praca - sprzątanie

Firma sprzątająca Rivendell poszukuje rzetelnych osób do pracy przy sprzątaniu klatek schodowych. Praca od 10 do 20 godzin tygodniowo - do..


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę, grunt rolny w

Kupię dom (może być do kapitalnego remontu) w m. Spore, może być także działka lub grunt rolny.


Zobacz ogłoszenie

Wypożyczanie odkurzaczy

Oferujemy wypożyczenie odkurzacza piorącego renomowanej firmy Karcher, model Puzzi 8/1C wraz z ssawkami do prania tapicerek i dywanów. Dzięki temu..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam bardzo dobrze

Sprzedam bardzo dobrze usytuowaną działkę budowlaną o powierzchni 1200 m2 położonej w Szczecinku przy ul. Obrońców Westerplatte w Szczecinku...


Zobacz ogłoszenie

Studio graficzne/usługi

SALVADOR Studio - studio kreatywne zajmujące się projektami graficznymi ulotek, logo, zaproszeń, plakatów, bannerów, szyldów, karykatur, grafik do..


Zobacz ogłoszenie

Serwis Komputerowy -

Twój komputer pracuje wolno ... ?? Odmawia posłuszeństwa ?? Zawiesza się ?? Mamy na to sposób: zapraszamy do naszego serwisu komputerowego...


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Starostwo Powiatowe w

Starostwo Powiatowe w Szczecinku pilnie poszukuje pracownika do sprzątania siedziby Starostwa na okres 2 miesięcy. Zatrudnienie od zaraz na umowę..


Zobacz ogłoszenie

KREDYTY, POŻYCZKI, BEZ BIK,

Doradztwo finansowe w pozyskaniu środków to nasza specjalność. Dzięki wiedzy i doświadczeniu znajdziemy dla Państwa najlepsze rozwiązanie finansowe..


Zobacz ogłoszenie

Kupie stare ordery, medale,

Kupię stare odznaki, odznaczenia, medale, ordery, wpinki,orzełki, naszywki itp.: wojskowe oraz cywilne, dyplomy, zaświadczenia i legitymacje..


Zobacz ogłoszenie

Firma remontowo - budowlana

Firma KAM - BUD oferuje kompleksowe usługi remontowo- wykonczeniowe .Zapewniam fachowa pomoc w adaptacjach wnętrz oraz w doborze , zakupie i..


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę do pracy na umowę o

Poszukuję osoby do pracy w ośrodku wypoczynkowym w okolicach Szczecinka ok 8km z możliwością zamieszkania /mężczyzna-kobieta/ Oczekiwania -osoba..


Zobacz ogłoszenie

FIRMA LABORUM

FIRMA LABORUM W SZCZECINKU POSZUKUJE PRACOWNIKÓW(mężczyźni i kobiety) NA STANOWISKA !!! PRACOWNIK MAGAZYNOWY !!! MONTER SPRZĘTU..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"