:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C słabe opady deszczu

To była lekcja tolerancji

Jak informuje Andrzej Pastuszek, dyrektor Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze, 29 listopada w szkole goszczono grupę podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Turowie z panią kierownik, Agnieszką Kołodziejczak.

„Otwieramy bramę tolerancji – zmieniamy myślenie o zdrowiu psychicznym„ – to projekt Stowarzyszenia „Droga” przy Środowiskowym Domu Samopomocy obejmujący kampanię społeczną przeciw dyskryminacji i stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi, która ma na celu zmianę myślenia o zdrowiu psychicznym, budowanie pozytywnego obrazu osób chorujących psychicznie. Głównym celem realizacji projektu jest promocja zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi – uczniów szkół, obalenie stereotypów dotyczących osób z zaburzeniami psychicznymi. Bohaterem projektu jest osoba Doroty Zakrzewskiej, która pomimo choroby psychicznej ma odwagę i silną wolę, duże wsparcie rodziców i społeczeństwa, która realizuje swoje pasje i marzenia.

Część pierwsza projektu obejmowała pokazanie osoby w pełni zdrowej, szczęśliwej  i realizującej marzenia, cele, pod warunkiem przestrzegania norm i zasad życiowych. Pani Agnieszka Tummel z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szczecinku dokonała również prezentacji chorób psychicznych. W krótkim zarysie zwróciła szczególna uwagę na objawy występujące przy pojawieniu się w/w chorób. Zasadniczą częścią projektu była prezentacja Doroty, jej osobowości, rodziców, życie codzienne bohaterki oraz podejmowane przez nią różnorakie przedsięwzięcia. 

Uczniowie z dużym zainteresowaniem oglądali i słuchali wypowiedzi Doroty i rodziców. Niezwykłe było to, że nasza bohaterka realizuje swoją pasję. Zaśpiewała dwie piosenki, które z pewnością młodzież i dorośli odebrali ze wzruszeniem. 

Uważam, że zaprezentowane – spełnione marzenia 26 letniej Doroty, pomimo choroby, z którą zmaga się, daje jej radość z codziennego życia. Jest akceptowana i pełnowartościowa.  

Młodzież w pełni okazała szacunek i tolerancję nagradzając brawami Dorotę, rodziców, pomysłodawców i organizatorów projektu. Była to żywa lekcja wychowawcza – profilaktyczna.

Szczególne podziękowania na ręce pani kierownik Agnieszki Kołodziejczak i wykonawcom projektu składa dyrektor i pedagog szkoły oraz młodzież szkolna. 

Projekt jest realizowany przy znacznym wsparciu Fundacji Inicjatyw Obywatelskich jak również Urzędu Gminy Szczecinek.

 

Tekst: Andrzej Pastuszek

Zdjęcia: Agnieszka Trusz


To była lekcja tolerancji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com