:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Kolejka do lekarza
26/01/2018 15:10

Nawet tu, żyjąc jeszcze na Ziemi, mamy do czynienia z wieloma światami. Przykładowo, jeden z nich to taki zwyczajny, codzienny rytuał powtarzany przez dziesiątki lat. Plan dnia zmienia się jedynie w niedzielę, a przede wszystkim w przeżywane co roku święta – Boże Narodzenie i Wielkanoc. No przynajmniej tak jest, jak na razie, w większości polskich rodzin. Wprawdzie wraz z postępem sekularyzacji ów odwieczny zwyczaj raczej ulega zatraceniu, a wtedy rzeczywiście dzień powszedni niczym się nie wyróżnia od tego z czerwoną datą w kalendarzu. Nie rozwijając tego wątku przejdźmy do głównego tematu.


 Otóż do bardzo szczególnych równoległych światów należy ten kolejkowy. To prawda, nie te już czasy i nikt już nie zapyta „za czym kolejka ta stoi?”. Tego typu pytania odeszły w niebyt, albo jak kto woli zdechły wraz z najlepszym na świecie ustrojem. 
Teraz obowiązują inne pytania, przykładowo: „Kto z państwa ostatni”. Jest to bardzo niebezpieczny moment, ponieważ naszym pytaniem możemy kogoś urazić i wówczas usłyszymy: „Ostatnia (-tni) to ja nie jestem”. Z tego wzglądu zalecana jest inna wersja pytania, będącego w części monologiem mającym charakter publicznego zwierzenia się: „Jestem zarejestrowany(a) na 15.30, kto na 15.15? 
Nietrudno zgadnąć, że chodzi o świat kolejkowy do lekarzy. Specyfiką naszego miasta z racji jego dość skromnej wielkości są zdecydowanie większe trudności z dostaniem się do specjalisty niż w dużych ośrodkach. Mówię o dobrym specjaliście co to gruntownie i sumiennie przebada, a nie wpadnie na wolny wieczór, aby w ciągu dwóch godzin przyjąć dwudziestu pacjentów. Rzecz jasna, robi to za znacznie większe pieniądze, niż w swoim macierzystym mieście. 
Bo jakoś tak jest, że jak się chce pozbyć choróbska w miarę szybko, należy zrobić to tylko prywatnie. Oczywiście, można wybrać drogę alternatywną, czyli przez NFZ, ale sądząc po oferowanych tam terminach, na leczenie będzie już mocno za późno, no chyba że chodzi o sekcję zwłok.
Istnieje też inny wariant tzw. hardcorowy i tylko dla szczęściarzy. Poczuć się źle na ulicy, wówczas trafimy tam, gdzie trzeba niemalże natychmiast. No chyba, że karetka będzie gdzieś w terenie, to wtedy na chodniku trzeba będzie poleżeć, ale nie dłużej niż piętnaście minut. 
W zdecydowanej większości, choć ich na to nie stać, szczecineccy pacjenci, mimo że przez całe swoje dorosłe życie płacą comiesięczny haracz (nawet pracujący emeryci!) na rzecz służby zdrowia, korzystają z oferty prywatno-publicznej. Z grubsza polega to na tym, że pan(i) doktor przyjmuje prywatnie i wówczas nasze pieniądze trafiają bezpośrednio do prywatnej kasetki.
Co ważne, ewentualny zabieg - operacja odbywa się już w placówce nieprywatnej. Znaczy w tej, w której specjalista jest zatrudniony - znaczy ma kontrakt i musi tam przebywać dłużej niż dwie godzinny dziennie. Oczywiście koszty zabiegu pokrywane już są z kwoty przydzielonej placówce przez NFZ. Jak w tego rodzaju przypadkach szpitale radzą sobie z rozliczeniami z NFZ i corocznie przyznawanymi limitami? Wiem, że zadawanie tego rodzaju pytań, jest co najmniej niegrzecznością i może być poczytane za wyjątkowo perfidny atak na ludzi, którzy zarabiają grosze, podczas gdy na Zachodzie mogliby być krezusami. 
Przyznajmy nie ma drugiego takiego zawodu, albo jak kto woli profesji, w której aby prowadzić prywatną praktykę, nie trzeba mieć nawet swoich narzędzi pracy. Mowa cały czas o specjalistach, którzy w swojej pracy muszą posługiwać się nie tyle skalpelem, pipetką lub wziernikiem, co raczej wysokospecjalistyczną aparaturą medyczną. Po cholerę mają kupować wyposażenie do swoich gabinetów, skoro wszystko to mają pod ręką, na dodatek w związku z przyznanymi bardzo małymi limitami? Tylko niepotrzebnie się kurzy. 
Ktoś może powiedzieć, że sprzęt jest na tyle drogi, że mogą sobie na to pozwolić jedynie stomatolodzy. I tu jest pies pogrzebany: To jest jedyna dziedzina, nie tylko miejscowej medycyny, gdzie uwzględnia się takie elementy ekonomii firmy jak koszty, amortyzację, płace itp. Jest to pewien rodzaj ukrytej dotacji. No bo skoro rolnikom należą się różnego rodzaju dopłaty, dlaczego nie innym? 
I na koniec. Wszystko to widziane jest oczami (potencjalnego) pacjenta. I nie byłoby tego typu wątpliwości i pytań, gdyby część tego środowiska, żądając większych pieniędzy, miała na uwadze także płatników. Pardon - pacjentów. 
                                                                                                                                   Jerzy Gasiul 

Reklama

kolejka do lekarza gabinet dentystyczny leczenie prywatne nfz - komentarze opinie

 • gość 2018-01-26 15:40:39

  Douglas rządzi 13 lat. Mieszkańcy oczekują szpitala wielospecjalistycznego na miarę Chojnic czy Kościerzyny. Jeżeli co roku zrobimy krok do przodu to za 10 lat klinika będzie faktem. Nasi posłowie załatwią na to pieniądze w ministerstwach. Sami jako Szczecinek musimy tego chcieć. Położenie jest dogodne, 70 km dookoła nie ma nic. Był kiedyś dziecięcy, była laryngologia... To jak z prawem jazdy w Szczecinku. Po co jeździć jak można na miejscu. Uwierzmy w szpital wielospecjalistyczny, podejmijmy kroki, a powoli sam powstanie...

 • gość 2018-01-26 16:45:43

  SOR w Szczecinku to jednak wielka porażka...chamstwo, agresjai opryskliwość ratowników medycznych i pseudolekarzy tam pracujących zakrawa na jeden wielki skandal!! Można być ciężko chorym kwalifikującym się do szpitala ...a w Szczecinku nie przyjmą

 • gość 2018-01-26 18:20:48

  Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) udziela świadczeń zdrowotnych chorym w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. A większość pacjentów używa SOR jako lekarza rodzinnego. Nie chcemy kolejek na SOR, niech władze miasta w końcu nie oddzielają dochodowych lekarzy rodzinnych (wiadomo jak nazywający się podmiot prywatny) od niedochodowego SOR. Powoduje to straty do szpitala, ale jest sztucznie utrzymywane przez wiadomo jak nazywający się podmiot prywatny.

 • gość 2018-01-26 18:22:22

  Po prostu wiadomo jak nazywający się podmiot prywatny doi miasto i szpital. I stąd kolejki.

 • gość 2018-01-26 23:05:44

  Ta umieralnia szczecinecka zwana szpitalem ma by kliniką? Szkoda ludzi w Szczecinku

 • gość 2018-01-27 11:29:12

  "Mieszkańcy oczekują szpitala wielospecjalistycznego na miarę Chojnic czy Kościerzyny. Jeżeli co roku zrobimy krok do przodu to za 10 lat klinika będzie faktem. Nasi posłowie załatwią na to pieniądze w ministerstwach. Sami jako Szczecinek musimy tego chcieć. Położenie jest dogodne, 70 km dookoła nie ma nic. Był kiedyś dziecięcy, była laryngologia... To jak z prawem jazdy w Szczecinku. Po co jeździć jak można na miejscu. Uwierzmy w szpital wielospecjalistyczny, podejmijmy kroki, a powoli sam powstanie..." Popieram!

 • gość 2018-01-27 11:39:33

  http://www.gk24.pl/wiadomosci/szczecinek/art/4294649,szczecinek-policja-w-spolce-podimed,id,t.html i jeszcze https://miastozwizja.pl/szczecinek-policja-w-spolce-podimed Niestety, wyjątkowo jednostronnie tym razem.

 • gość 2018-01-27 11:41:32

  "zwana szpitalem ma by kliniką? Szkoda ludzi w Szczecinku" wiem, że jako osoba związana z PO chcesz zaorać miasto, ale nie tak szybko...

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

SPRZATANIE POMIESZCZEŃ

SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH PRACA PO GODZ. 18:00 TEL. 6042868


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Przyjmę pracowników

Przyjmę pracowników budowlanych na stanowisko: -murarz -dekarz -pomocnik Zajmujemy się stawianiem domów SSO Oferujemy ciągłość pracy...


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Polerowanie/renowacja

Polerowanie/renowacja reflektorów samochodowych - wszystkie auta, bez demontażu lamp. Czas trwania: ok. 1 godziny za sztukę, cena 40 zł za sztukę...


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"