:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
To tylko sen
19/10/2018 05:55

Miejska przestrzeń publiczna w ostatnich dniach stała się jakby bardziej tubylcom przychylna, a to za przyczyną wyborczej kampanii samorządowej. Gdzie tylko wzrok sięga, na ścianach szczytowych, choć zdarza się także na oknach, wszędzie napotyka przyjazne twarze utrwalone w pełnym kolorze, na wielkoformatowych ogłoszeniach, a nawet bilbordach.  Zdehumanizowane do tej pory ulice i place, z powodu niezliczonej ilości konterfektów, przybrały bardziej ludzki charakter. Ponieważ z każdej fizjonomii przebija ufność oraz „jeszcze większy niż do tej pory optymizm”, serce rośnie patrząc na tak udekorowane miasto. Naszą szarą rzeczywistość, którą nawet podkreśla pochmurne o tej porze roku niebo, rozjaśniają twarze i są niczym gwiazdy na nocnym niebie. Wiele z nich nawet mruga. No, może tego w sposób bezpośredni nie widać, ale przecież każdy, kto spojrzy im w oczy dostrzeże ten sam blask obietnic sprzed czterech lat, a u niektórych nawet sprzed kilku dekad. 


Niezwykła przemiana nastąpiła nawet u tych, którym zdarzyło się wyć pod pomnikiem, sądem lub zamkiem „konstytucja” lub „wolne media”. Teraz mają wypogodzone i jaśniejące oblicza. Mało tego. Każdy z nich klnie się na dobro mieszkańców oraz testament odchodzącego z miejskiej polityki burmistrza, że „tempa nie zwolni”. Jeśli dotyczy to, przykładowo, truchtu wokół Trzesiecka celem poprawy tężyzny fizycznej, albo odchudzania się (patrz poprawna sylwetka) – rzecz godna szacunku i naśladownictwa. Oby tylko nie skończyło się na obietnicach. Zbyt wielu doświadczyło na swoim brzuchu i pośladkach efektów jojo. 
W tym względzie największą gwarancję realizacji powziętego zamiaru dają wyłącznie nowicjusze będący poza kręgiem wyjątkowo żarłocznych „wizjonerów”. Weterani, którzy takie obietnice składają cyklicznie, a więc przy okazji każdej kampanii wyborczej, są mało wiarygodni. 
Z reguły bardzo szybko aklimatyzują się i wlot pojmują, nawet najmniejszy gest partyjnej zwierzchności. Skoro już o tym mowa, wypada wspomnieć, że ci „od tempa” mają z tego powodu nie lada problem. Dotychczasowe kierownictwo nieco zmodyfikowało kierunek swoich zainteresowań i zamiast „tempa” wybrało „więcej miasta w powiecie”. 
Nie wiem dlaczego, ale w tym miejscu przypomina mi się niegdysiejsze hasło: „mówisz Lenin, myślisz Partia”. Przekładając to na nasze lokalne warunki: „mówisz powiat, myślisz szpital”. Dlaczego szpital ma być samorządowy i bez przerwy ma łatać swój budżet, skoro tuż za jego murami doskonale prosperują prywatne konsorcja świadczące usługi zdrowotne, a część nawet z funduszy NFZ? Czy gdziekolwiek jest taki szpital, który nie przyjmuje prywatnych pacjentów lekarzy specjalistów poza kolejką i z wykorzystaniem sprzętu oraz szpitalnego leczenia za pieniądze NFZ? 
Nieco się zapomniałem. Miało być o miłej, przyjaznej przestrzeni więc wracam. Kampania wyborcza przypomina okres przedświąteczny, bo trwa przesyłanie całych zestawów rozmaitych życzeń, przy których bajka „O Rybaku i Złotej Rybce” jawi się niczym zgrzebna koszula przy futrze z norek. W tej kampanii nadzwyczaj oryginalną postawę reprezentuje koalicja złożona z platformersów oraz nowoczesnej przystawki. Otóż ich podstawowym, przyznajmy niezwykle wojowniczym zadaniem, jest niedopuszczenie – jak to określono - pisowców do władzy. 
To zupełna nowość. W dotychczasowej, lokalnej historii nikt, nigdy takiej wojennej taktyki nie stosował. Do tej pory wszystkie ugrupowania przekonywały do swojego programu i na tym się kończyło. Nowością było też wrzucenie do skrzynek pocztowych ulotki ze zdjęciem, na którym kandydat na burmistrza podaje rękę obecnej posłance PiS. Co ważne, zdjęcie miało, zresztą wbrew intencji pomysłodawców autorów, zdyskredytować kandydata. Wyszło na odwyrtkę. 
Przy okazji wypada wspomnieć, że zdjęcie wykonane zostało... cztery lata temu przy tablicy Solidarności i było publikowane w naszym serwisie internetowym. Pomijam kwestię własności intelektualnej (umowa o dzieło autora z redakcją), ale kształconym w stosowaniu moskiewskiej doktryny wojennej, a w szczególności jak się to kiedyś mawiało „dywersji ideologicznej”, polecam zdjęcia z mszy św. najlepiej z pl. Wolności (dobre warunki oświetleniowe), podczas przekazywania sobie znaku pokoju. Jaki tam jest wybór, to po prostu w głowie się nie mieści. Nazwiska od A do Z - brać i wybierać. 
Co to będzie, jak w Szczecinku do władzy dojdzie PiS? Zamiast nowych nawierzchni asfaltowych na głównym ulicach, powstaną transzeje dzielące zwolenników i przeciwników władzy. Strażnicy miejscy nie będą już nakładać blokad, a także zwozić pijaków. Poprzez miejscowy system monitoringu będą stale inwigilować mieszkańców zaglądając zza firan do okien. Mało tego. Nie dojdzie do budowy toru narciarskiego na Rynkowej Górce! Tysiące miejscowych entuzjastów szusowania na nartach, będzie musiało wysupłać ostatni grosz na podróż w Dolomity. 
To jednak nie wszystko. Do utrwalania rządów totalitarnych lokalne internety zostaną pozbawione prądu, a jedyną czynną stroną będzie ta redagowana przez rzecznika Urzędu Miasta. Jak dojdą do władzy, to za filmy o Szczecinku nie zapłacimy jakieś tam drobne 120 tys. ale trzy razy więcej, bo zlecenia pójdą tylko do kolesi. Zamiast multimedialnych przystanków, pojawią się ekrany wyświetlające non stop program samorządowy z komunikatami burmistrza. 
A teraz najgorsze. Świątki i Trzesieka zostaną przeznaczone pod uprawy rolne, a domki nawet te na Sójczym Wzgórzu wyburzone i przekazane Lasom Państwowym i gminie wiejskiej. A kompostownię, miast w Trzesiece na Łowieckiej, zbudują na parkingu za ratuszem. Ze Szczecinka wyniesie się jedyny, ale za to najważniejszy inwestor. W opuszczonych halach będą tylko myszy. Na dodatek zburzą nam zamek, a taksówkarzowi, który na okoliczność wyborów „wygra” elektryczną taksówkę, pojazd zostanie zarekwirowany przez nowego pisowskiego burmistrza. 
Jednym słowem w biały dzień zapadnie noc, a cały trzykadencyjny dorobek miejscowych „wizyjnych menagerów” pochłonie czarna dziura. Co robić? Obudzić się.  
Iść po rozum do głowy i wybierać tych spoza lokalnej ferajny. 
                                                                                                                                        


 

Reklama

To tylko sen komentarze opinie

 • gość 2018-10-19 07:49:33

  Bardzo trafne spostrzeżenia tylko trochę tendencyjne reprezentujace pański punkt widzenia. Ale jakby rozłozyć to na wszystkie strony to byłoby sprawiedliwie bo kłamia i obiedcują rzeczy bez pokrycia prawie wszyscy .

 • Dr. Dick - niezalogowany 2018-10-19 10:03:59

  A najstraszniejszy będzię całkowity zakaz marszów LGBT w Szczecinku - jeśli Oni wygrają

 • gość 2018-10-19 10:47:27

  Niezwykła przemiana nastąpiła nawet u tych, którym zdarzyło się wyć pod pomnikiem, sądem lub zamkiem „konstytucja” lub „wolne media”. Stawanie w obronie konstytucji,czy wolnych sadow,to nie jest zadne wycie,obraza Pan ludzi,ktorzy maja inne zdanie niz rzadzacy.

 • gość 2018-10-19 12:32:46

  Panie Jerzy - świetny i trafny felieton. O niebo lepszy, niż te wizjonerskie. nikogo Pan nie obraża, a jak celnie opisuje naszą rzeczywistość. W punkt - jakby mówili, jeśli nie my, to kto? Po nas już tylko przepaść, wszyscy inni to kompletni idioci. I tylko jeden jest cesarz, jeden delfin, jeden następca. W gondoli popłyną nad jeziorem, wymachując ulubionymi nartami, kruk nad nimi rozchyli skrzydła, a ciągniki rolnicze będą dwójkami pyrkać w pochodzie tego rodzinnego, lekarskiego biznesu. Cała rada w rękach ludu, chciałoby się powiedzieć, czyli oczywiście ich rękach, bo przecież reszta zadaje głupie pytania, to i po co ma się taki pchać jeden z drugim.

 • gość 2018-10-20 12:01:39

  Jerzy ponownie świetny felieton a z drugiej strony szkoda że niekandydowałeś na najwyższe stanowisko w mieście bo masz do tego prawdziwe predyspozycje i piszę to bo mieszkańcy tak sądzą i na ulicy słychać było a Jerzy Gasiul nie mógłby wystartować?

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dom wolnostący z dużą działką

Witam posiadam do sprzedania dom parterowy, wolnostojący z 7409 m2 działką nr 50 we wsi Brokęcino, w woj. Wielkopolskim, pow. Złotowski. Dom..


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie ; duży

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Citroën C5 1.6 hdi 2006r

- el szyby - el lusterka - komputer pokładowy - zawieszenia hydractive (sprawne) - czujniki parkowania - klimatyzacja dwustrefowa


Zobacz ogłoszenie

Kotły na Pellet Kotłospaw,

Firma Hryszkiewicz oferuje: -Kotły na pellet Kotłospaw, Kostrzewa, Biawar -Kotły na ekogroszek -Grzejniki -Zasobniki -Bufory -Piecyki gazowe -Stacje..


Zobacz ogłoszenie

Przedstawiciel ds. Sprzedaży

Jesteśmy Międzynarodową Firmą Ubezpieczeniową posiadającą w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań finansowych dla klientów indywidualnych i..


Zobacz ogłoszenie

Dom bez alergii. Pranie

Dlaczego powinno się czyścić dywan, wykładzinę lub tapicerkę samochodową przynajmniej raz w roku? Miliony roztoczy w Twoim domu - walcz z tym! Nie..


Zobacz ogłoszenie

Usługi sprzętowe - Transport

Na przełomie lat, zgromadziliśmy bogaty park maszynowy. Dysponujemy specjalistycznymi maszynami, które wraz z rozwojem działalności i zakresem..


Zobacz ogłoszenie

NAJLEPSZE KOTŁY W SZCZECINKU

Oferujemy Kotły na Pellet renomowanych producentów: Kotłospaw-Kostrzewa-Pellux Zamontowane przez nas kotły objęte są serwisem (dwóch serwisantów na..


Zobacz ogłoszenie

Przestronne mieszkanie na

Mieszkanie odnowione. Salon połączony z kuchnią - zabudowa kuchenna, podłoga terakota/panele, ściana glazura i gładź. Przedpokój - trzy szafy..


Zobacz ogłoszenie

Motorek Zumico GR500 125/50

Mam do sprzedania w pełni sprawny motorek Zumico z 2010 roku. Silnik 139FMB 125ccm, zarejestrowany na 50. Na tym silniku przejechane ok 2000 km, a..


Zobacz ogłoszenie

Osuszanie/Ozonowanie/Wypożycza

Polska Grupa Osuszająca o/ Szczecinek oferuję kompleksowe usługi w zakresie osuszania budynków. Likwidacja wilgoci po zalaniu oraz technologicznych...


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam dom

Dom w Szczecinku przy ul. Zeglarskiej, polozony na dzialce o pow. 2570m2, blisko jeziora i lasu. Dom o pow. 300m2, 5 pokojowy, podpiwniczony.


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

RODO- ochrona danych w firmie-

Stanowimy grupę ekspertów ds. ochrony danych osobowych, której trzonem jest certyfikowany Inspektor Ochrony Danych Osobowych., posiadający..


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"