:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C słabe opady deszczu

Tradycyjne kolędowanie - na ludowo

Muzyka, Tradycyjne kolędowanie ludowo - zdjęcie, fotografia

Polska tradycja kolędowania ma się bardzo dobrze. Świadczą o tym chociażby takie przeglądy, jak ten, który odbył się w minioną niedzielę (8.01) w kinie Wolność. Był to już III Przegląd Kolęd i Pastorałek. Wzięło w nim udział 11 zespołów śpiewaczych z całego powiatu, które chciały nie tylko zmierzyć swoje siły w konkursie i poddać się surowej ocenie sędziów, ale także miło spędzić ze sobą czas w świątecznej atmosferze. Organizatorem przeglądu i zarazem jego pomysłodawcą był zespół Swojacy z Sitna. 

 

Podczas tegorocznego konkursu kolędom i pastorałkom w przeróżnych ludowych „odsłonach” przysłuchiwali się m.in. wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, wicewójt Edyta Wieleba, przewodniczący Rady Gminy Szczecinek Henryk Wyszomirski, poseł Radosław Lubczyk oraz proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu ks. Marek Kowalewski.

- Swoimi występami i utworami wnosicie wiele radości w to nasze szare życie, które trzeba upiększać – powiedział Ryszard Jasionas, otwierając III Przegląd Kolęd i Pastorałek. - Za to wam bardzo serdecznie dziękuję. Co mi się podoba w tym festiwalu? Tu się ludzie łącza piosenka ludowa łączy, a nie dzieli. Jeszcze się nie spotkałem, żeby ktoś się na jakimś przeglądzie kolęd dzielił. Wszyscy są wtedy razem. 

- W ubiegłym roku na rozpoczęciu nawet nie wiem, czy była połowa miejsc zajętych. Dzisiaj jest już cała sala – dodał z kolei ks. Marek Kowalewski. - Kiedy pięć lat temu zaczynaliśmy tworzyć Orszak Trzech Króli razem ze Swojakami, uświadomiłem sobie, ile jest tych zespołów ludowych, chociażby w naszym powiecie i w gminie. Te wszystkie piękne tradycje, które niegdyś przywieźli nasi rodzicie z różnych zakątków, czy to z Wileńszczyzny, czy z centralnej Polski, są pięknie pielęgnowane. To, co jest nasze – polskie, jest na nowo odkrywane. W mediach młodzież dzisiaj jest torpedowana różnymi zachodnimi zwyczajami. A przecież my mamy swoje piękne i polskie. Ten śpiew i kolędy to jest tylko nasze. Tego nam nikt nie zabierze. Pielęgnujmy to, aby po nas też coś pięknego zostało. 

Wśród jury, które bacznie przysłuchiwało się wszystkim zespołom, w tym roku znaleźli się: Agnieszka Orłowska, wicedyrektor Szkoły Muzycznej w Szczecinku, Andrzej Prokopowicz, nauczyciel Szkoły Muzycznej, Dariszusz Siubdzia, dyrektor LGD, a także Piotr Zabrocki burmistrz Czarnego. Dodatkowo swoją nagrodę przyznawała również publiczność. 

Podczas III Przeglądu Kolęd i Pastorałek I miejsce zajął zespół Serenada z Czarnego, II miejsce zespół Borneńskie Podlotki, a III - zespół Jarzębiny z Jelenia. Nagrodę publiczności otrzymał szczecinecki zespół Bel Canto. 

Tradycyjne kolędowanie - na ludowo from temat.szczecinecki on Vimeo.


Tradycyjne kolędowanie - na ludowo komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com