:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Trwają III Dni Kultury Chrześcijańskiej

W Szczecinku od soboty (12.10) trwają III Dni Kultury Chrześcijańskiej. Cykl spotkań, wystaw, wykładów, dyskusji oraz koncertów łączy motto „Misterium Wiary”, nawiązujące do trwającego liturgicznego „Roku Wiary”. Tegoroczne pasmo wydarzeń jest bardzo interesujące. W programie m.in. wieczory poezji religijnej czy koncerty muzyki kameralnej; organizatorzy przede wszystkim jednak postawili na dialog i na moc słowa. Jak wyjawiła „Tematowi” w jednej z wcześniejszych rozmów Krystyna Czajka-Opanowicz, w tym roku nadrzędnym celem organizatorów szczecineckich DKCH było nieco szersze wyeksponowanie spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy na temat wiary mają coś ciekawego do powiedzenia.

Jedną z okazji do tego, by porozmawiać, czym w życiu codziennym jest wiara, była konferencja, która odbyła się w środę (16.10) w sali konferencyjnej Stowarzyszenia Civitas Christiana w Szczecinku. Na konferencję zaproszono znamienitych gości. Uczestniczyli w niej: ks. mgr Zbigniew Woźniak, ks. dr Radosław Mazur oraz ks. dr Marek Żejmo. O tym, że kwestia poszukiwań Boga oraz temat szeroko pojętych problemów Kościoła to zagadnienia budzące duże zainteresowanie, świadczy chociażby frekwencja słuchaczy, którzy wybrali się na prelekcję: sala konferencyjna bardzo szybko wypełniła się do ostatniego krzesła.

- Jeżeli wiara jest tylko zbiorem wyselekcjonowaniem określonych prawd, teorii, wówczas nie jest ją aż tak trudno zaakceptować – tłumaczył w rozmowie z „Tematem” ks. dr Marek Żejmo. - Natomiast jeśli pojmujemy wiarę jako osobistą relację z Bogiem, jak to np. przedstawia papież Franciszek w swojej pierwszej encyklice, jest to w dzisiejszych czasach na pewno bardzo trudne. Jak widać, sporo ludzi interesuje się wiarą i chce rozmawiać o wierze. Z pewnością dzieje się tak, dlatego że w codziennym życiu gromadzi się sporo wątpliwości i pytań. Ale generalnie ludzie chcą zawierzyć - zawierzyć komuś, kto ich nigdy nie zawiedzie. Potrzebują światła, o którym mówi papież. 

Nieco inną płaszczyznę dialogu o wierze zaproponowano wszystkim zainteresowanym podczas czwartkowego (17.10) uroczystego otwarcia wystawy, które miało miejsce w Muzeum Regionalnym w Szczecinku. Wystawa stanowi zbiór rozmaitych, sakralnych eksponatów. Wśród nich znalazły się elementy prezbiterium, mszały, obrazy, ornaty (w tym jeden wyjątkowy, pochodzący z XVIII w.), jak również kielichy i monstrancje. Wszystko, jak zaznaczył dyrektor muzeum, to ślady historii kultury chrześcijańskiej ziem pomorskich.

Przybyłych gości po wystawie „oprowadził” nowy proboszcz parafii pw. NNMP w Szczecinku, ks. Jacek Lewniński. Słowo wstępne, tradycyjnie wygłosił Jerzy Dudź. - Już po raz trzeci w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej w naszym muzeum odbywa się wystawa – podkreślił dyrektor. - Ekspozycja, którą możecie państwo oglądać, nosi wymowny tytuł „Misterium Wiary”. To dosyć trudny temat, dlatego swój wkład w wystawę miało wiele parafii: m.in. parafia NNMP w Szczecinku, św. Jacka w Słupsku, WNMP w Czarnem, WNMP w Debrznie, a także – Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie oraz nasze muzeum. Przyznam, że do tej wystawy odnoszę się bardzo emocjonalnie. Przypomina mi ona dzieciństwo, m.in. dzięki wyeksponowanej tutaj dużej monstrancji, która praktycznie od początku, czyli od roku 1948, jest w posiadaniu szczecineckiej parafii mariackiej. Na pewno każdy z państwa znajdzie tu coś dla siebie. Warto zaznaczyć, że pokazaliśmy tu również zbiory własne, które do niedawna nie były pokazywane, z różnych powodów. 

 

To jeszcze nie koniec wydarzeń związanych z DKCH w Szczecinku. Na piątek (18.10) w parafii pw. Miłosierdzia Bożego, jak również na sobotę (19.10) w parafii Ducha Świętego zaplanowano spotkania z poetą ks. Markiem Chrzanowskim. Z kolei w niedzielę (20.10) w parafii NNMP gościć będzie publicysta Robert Tekieli. (z)

Trwają III Dni Kultury Chrześcijańskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com