:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C bezchmurnie

Trzcinowe żniwa na Trzesiecku - właśnie zimą

Aktualności, Trzcinowe żniwa Trzesiecku właśnie zimą - zdjęcie, fotografia

Wycinanie trzciny za każdym razem wzbudza wiele kontrowersji, nie tylko pośród wędkarzy. Tak jak co roku o tej porze, niebawem rozpocznie się wycinka trzcinowisk od strony miasta. Trzcina ma być cięta tuż poniżej lustra wody tak, aby nie uszkodzić jej pędów, które dają schronienie rybom i stanowią ich naturalne tarliska. Trzcinowiska są też ostoją ptactwa wodnego. Aby nie było w tej kwestii jakichkolwiek wątpliwości, przed wycinką zostanie sporządzona ocena przez specjalistę . 

Trzesiecko ma ok. 18 tys. mkw trzcinowisk. Wycinka obejmie jedynie 1000 mkw  – twierdzi Bogumiła Rybińska dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. 

Jak zapewnia nasza rozmówczyni prace mają być przeprowadzone do końca lutego, a więc jeszcze przed okresem lęgowym. Przedtem ma być wykonany odpowiedni protokół oraz dokumentacja fotograficzna. 

Trzcina wycinana jest co roku o tej porze mniej więcej w tych samych miejscach. Tak będzie i tym razem. Trzcinowe żniwa rozpoczną się przy zamku, przy Łabędziej Wyspie oraz na plaży w Trzesiece (ul. Kościuszki). W tym miejscu porastająca trzcina praktycznie uniemożliwia korzystanie plażowiczom z wody.

 Z pewnością  największa wycinka obejmie jeziorny brzeg przy Zakładzie Karnym (ul. Ordona).  Miejsce to jest szczególnie ważne, ponieważ w tutejszych szuwarach trzcinowych gniazdują łabędzie i kaczki. Jego poważnym mankamentem jest stojąca woda oraz wyrzucane do wody odpady i śmieci. Z tego właśnie powodu latem woda w tym miejscu ma nieprzyjemny odór. 

Jak twierdzą specjaliści, koszenie na przedwiośniu powoduje przyspieszenie wzrostu nowych pędów i zwiększa ich zagęszczenie. 

 

 

 

Trzcinowe żniwa na Trzesiecku - właśnie zimą komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com