:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Trzeci rok zimnego terroru

Interwencje, Trzeci zimnego terroru - zdjęcie, fotografia

W ciągu dwóch ostatnich lat w Temacie wielokrotnie poruszaliśmy sprawę braku ogrzewania w jednej z kamienic znajdującej się w centrum Szczecinka. Lokatorzy kamienicy przy ul. Wyszyńskiego 26-30 od 2011 roku każdej zimy przeżywają dramat, tocząc nieustanną walkę z właścicielem budynku, który odłączył ogrzewanie i nie zamierza go uruchomić ponownie. Od kilku lat żyją bez ciepła w domach. Niektórzy się wyprowadzili. Ale ci którzy zostali po raz kolejny z ogromnym niepokojem myślą o kolejnej nadchodzącej zimie, którą spędzą w popadającym w ruinę budynku.  

Przypomnijmy. Problemy lokatorów zaczęły się w połowie 2011 roku, kiedy firma Społem sprzedała kamienicę szczecińskiej spółce Masta. Nowy właściciel, Tadeusz Staciwa, który najwyraźniej chciał znacznie zmniejszyć koszty utrzymania budynku, rozebrał kotłownię, dzięki której do mieszkań w całym budynku było dostarczane ciepło. Kilka miesięcy później wynajęci przez niego pracownicy zdęli w większości mieszkań kaloryfery, w efekcie czego mieszkańcy zostali bez ogrzewania. Właściciel budynku twierdził, przyczyną całej sytuacji jest brak węzła cieplnego. Otóż… taki węzeł został zakupiony przez władze naszego miasta i od sierpnia ub. r. czekał na podłączenie. Niestety, na próżno, ponieważ właściciel kamienicy do dziś nie podjął żadnych działań, aby go zamontować. Mało tego, Tadeusz Staciwa zamiast zapewnić mieszkańcom ogrzewanie, podniósł im czynsz aż o 108 %. 

Niestety była to jedyna zmiana, jakiej dokonał Tadeusz Staciwa w kwestii „polepszenia” warunków. Mieszkańcy feralnej kamienicy, chcąc walczyć o godne warunki bytowe, złożyli doniesienie do prokuratury. Niestety ta oddaliła wniosek, ponieważ „ich życiu i zdrowiu bezpośrednio nic nie grozi”. 

Wsparcia mieszkańcom udzielił także poseł Wiesław Suchowiejko, który skierował na ręce Prokuratora Rejonowego w Szczecinku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Jednak i to nie przyniosło żadnych rezultatów, ponieważ prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko firmie Masta z Szczecina w sprawie zagrożenia życia lub zdrowia w nieruchomości przy ul. Wyszyńskiego. 

Lokatorzy kamienicy przy ul. Wyszyńskiego już z niepokojem obserwują termometry i zastanawiają się, jak przetrwać kolejną zimę w mieszkaniach, w których temperatura powietrza spada do zera, a nawet poniżej 0 stopni. 

- Niestety ta chora sytuacja do tej pory się nie zmieniła. Powoli szykujemy się do nadchodzącej zimy i boimy się tego, co będzie już za kilka tygodni. To będzie już nasza trzecia zima bez ogrzewania. Podczas poprzedniej każdy dogrzewał się jak mógł, głównie elektrycznymi piecykami. Przez co ja przy rozliczeniu za prąd musiałam zapłacić 2300 zł samej dopłaty, a przecież oprócz tego co miesiąc płaciłam po 170 zł normalne rachunki – mówi jedna z mieszkanek kamienicy przy ul. Wyszyńskiego. - Już dwa razy próbowaliśmy podać właściciela do sądu, bezskutecznie. Za każdym razem on z nami wygrywał, a prokuratura stwierdziła, że nie ma zagrożenia życia. Jak to nie ma? Ja w tej chwili jestem już czwarty miesiąc na zwolnieniu lekarskim, za trzy miesiące, czyli na przełomie stycznia i lutego czeka mnie operacja. I nie wyobrażam sobie, że przyjadę ze szpitala do domu, gdzie będzie zero stopni! Po operacji nie będę mogła być grubo ubrana ani mieć na sobie nic uciskającego. Jak ja mam dojść do siebie w takich warunkach, kiedy w domu będzie dosłownie mróz? Do tego posiadam trzecia grupę inwalidzką z powodu chorych stawów i przy tej wilgotności, jaka panuje u mnie w mieszkaniu, już teraz warunki są nie do wytrzymania. A co będzie zimą... Za 5 lat pewnie już w ogóle nie będę mogła chodzić. I ktoś mi powie, że to nie jest zagrożenie życia? To się nie dzieje z miesiąca na miesiąc, że my nagle „popadamy” jak muchy, ale w przyszłości to przyniesie swoje konsekwencje. 

Lokatorzy feralnej kamienicy jakiś czas temu skierowali prośbę do burmistrza miasta o przyznanie im lokali socjalnych. Właśnie otrzymali pismo z Urzędu Miasta w którym czytamy, że członkowie Komisji Problemów Społecznych Rady Miasta na posiedzeniu, po rozpatrzeniu wniosku burmistrza i wydanie opinii dot. możliwości otrzymania mieszkania socjalnego z zasobów ZGM-TBS w Szczecinku, jednogłośnie uznali, że nie zachodzą przesłanki prawne do przydzielenia takiego lokalu. 

- Właściciel robi nam na złość i - niestety - miasto też się na nas wypina. On nam podkłada jedne kłody pod nogi, a miasto drugie. Jak my byliśmy wcześniej na rozmowie u burmistrza, to burmistrz powiedział, że nic nie można zrobić, bo mamy meldunek. Równie dobrze możemy się zameldować w kanale albo na dworcu, bo kogo obchodzi nasz los? W wielu opuszczonych mieszkaniach nie ma okien, my nie mamy ogrzewania, ale ważne, że meldunek jest. Okazuje się, że uczciwi ludzie, którzy całe życie płacili wszystkie rachunki, nie mają szans na otrzymanie mieszkania i na jakąkolwiek pomoc. A właściciel gra nam na nosie. Nawet jeżeli jest w Szczecinku, to gdzieś „po cichu” spotyka się ze swoimi pracownikami i szybko wyjeżdża. My tutaj walczymy z wiatrakami. Nikt absolutnie nas nie słucha – dodaje nasza rozmówczyni. 

 

Obecnie w nieogrzewanej kamienicy mieszka sześć rodzin, w tym również małe dzieci. Jak twierdzi jedna z lokatorek ci, którzy mieli dokąd, już stąd uciekli. Przez ostatnie dwa lata w budynku zwolniło się aż osiem mieszkań, ponieważ dotychczasowi lokatorzy nie byli w stanie znieść tak ekstremalnych warunków bytowych i obawiali się o zdrowie swoje i dzieci. Niestety, mieszkańcy kamienicy ponownie muszą przygotować się na spędzenie kolejnej zimy w wychłodzonych, nieogrzewanych lokalach i dramatyczne warunki życia. Już wkrótce za oknami termometry zaczną wskazywać minusowe temperatury... (mg)

Trzeci rok zimnego terroru komentarze opinie

  • Kormoran - niezalogowany 2013-10-30 11:30:17

    W PRL-u problem byłby dawno rozwiązany ale sami obalilismy tzw.komunę więc mamy kapitalizm i mamy co chcielismy

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com