:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?Twoje zdrowie w Twoich rękach: Zakwasić żołądek, by oddalić choroby

temat.net: archiwum, Twoje zdrowie Twoich rękach Zakwasić żołądek oddalić choroby - zdjęcie, fotografia
07/02/2015 09:36

artykuł ukazał się 29 stycznia w tygodniku Temat

Jednym z moich kluczowych pytań podczas wizyty nowego klienta w poradni żywieniowej, jest pytanie o to, czy miewa jakieś dolegliwości (poza ewentualnym chorobami, o które również pytam). Dolegliwości jak wiemy, mogą być przeróżne - zgaga, problemy z wypróżnianiem się, bóle brzucha po zjedzeniu jakiejś potrawy, wzdęcia i wiele innych.

Kilka tygodni temu podczas spotkania z nową klientką, na moje powyższe pytanie udzieliła takiej odpowiedzi: „czasami cierpię na bezsenność”. Zapytałam, czy ma podejrzenia, skąd się to u niej bierze (może żyje w stresie, może coś się emocjonującego ostatnio w jej życiu wydarzyło, może zmieniła coś w stylu życia). Odpowiedziała, że nic z tych rzeczy, że nie ma pojęcia, dlaczego tak się dzieje.

Pomyślałam przez chwilę i powiedziałam, by sprawdziła stopień zakwaszenia swojego żołądka. Powiedziałam, co ma konkretnie zrobić i na następnym spotkania miała mi powiedzieć, co wyszło podczas testu, jaki jej zadałam do wykonania. Oczywiście, tak jak przypuszczałam, żołądek jej nie był dobrze zakwaszony. Zaleciłam więc pewną codzienną czynność i powiedziałam, że jest duża szansa, że za miesiąc, najdalej dwa, wróci dobry sen. Popatrzyła na mnie ewidentnie zaskoczona i zadała dwa pytania (bardzo słuszne zresztą). Pierwsze brzmiało: „dlaczego mam zakwaszać żołądek, skoro wszędzie mówią, byśmy się odkwaszali”? I drugie pytanie: „a co ma żołądek do snu”?

Oczywiście dokładnie wszystko jej wytłumaczyłam, co również tutaj czynię.

Zakwaszenie żołądka, a zakwaszenie krwi

Zakwaszenie organizmu, a zakwaszenie żołądka to dwie kompletnie różne sprawy. O ile krwi nie powinniśmy mieć zakwaszonej, o tyle żołądek owszem. Prawidłowa praca żołądka oraz trawienie poszczególnych substancji – zwłaszcza białek, ale również wchłanianie się witamin – zależy od tego, jak mocno Twój żołądek jest zakwaszony. W żołądku musi być kwaśno, ten organ wytwarza kwas solny, a kwas solny to jest substancja żrąca. I tak ma tam być – ma być tam żrąco i kwaśno. Tylko wówczas trawienie i wchłanianie przebiega prawidłowo.

To, że większość ludzkich żołądków jest niedokwaszona, ma źródło głównie w niewłaściwym odżywianiu się, ale nie tylko. Również stres i życie w pośpiechu przyczynia się do tego, że występuje zbyt mała produkcja kwasu solnego.

Trawienie tłuszczu i cukru nie jest dla żołądka szczególnie problematyczne, natomiast trawienie białek owszem. Aby strawić i wchłonąć białko, żołądek musi rozłożyć je na poszczególne aminokwasy. To się dzieje m.in. pod wpływem kwasu solnego. Białka są materiałem budulcowym, lecz będą spełniały swoją rolę wtedy, kiedy zostaną wchłonięte. Aby tak się stało, w żołądku musi być odpowiednio kwaśno. Jeśli nie będzie kwaśno, niestrawione białko powędruje dalej, do jelita cienkiego. I co się wtedy dzieje? To białko tam po prostu gnije. Ale jest coś jeszcze gorszego. Takie niestrawione białko, trafia do krwi, a tam jest postrzegane jako intruz. I układ odpornościowy z tym wrogiem zaczyna walczyć. Zaczynają się alergie, reumatoidalne zapalenie stawów, depresja i inne schorzenia.

Jak się ma więc zakwaszenie żołądka do bezsenności? Za prawidłowy sen odpowiada między innymi związek chemiczny zwany melatoniną. To pochodna tryptofanu, a tryptofan to aminokwas. Jeśli go nie wchłoniesz, to nie będzie w organizmie melatoniny i tym samym mówiąc ogólnie nie będziesz dobrze spał. Na nic się zda wizyta u lekarza, w celu leczenia bezsenności, bo przyczyna tkwi bardzo często w niedokwaszeniu żołądka.

Na nic leczenie psychiatryczne w celu eliminowania depresji, skoro Twój żołądek nie rozłożył białka (nie ma fenyloalaniny, tyrozyny, tryptofanu, a więc nie ma w efekcie serotoniny, dopaminy, adrenaliny, tyroksyny itd.).

Medycyna akademicka podzieliła człowieka na części i często leczy się człowieka bez spoglądania na niego całościowo. A naprawdę częstą przyczyną chorób jest właśnie nie rozłożone na aminokwasy białko.

Związek między niedokwaszeniem żołądka a zawałem

Jedną z wiodących przyczyn chorób serca, miażdżycy i zawałów jest homocysteina (nie cholesterol, o czym już wiesz z poprzednich artykułów). Jej wysoki poziom jest spowodowany niedoborem jednym z trzech elementów - witaminy B12, B6 lub kwasu foliowego. Jeśli zabraknie choć jednego z nich, poziom homocysteiny wzrośnie. Jeśli masz mało zakwaszony żołądek, to nie będziesz przyswajał oprócz aminokwasów również witamin, w tym np. witaminy B12. Jeśli jej nie będzie, to poziom homocysteiny wzrośnie, a ta przyczynia się do zawału. To taka prosta zależność, ale mało kto bierze to pod uwagę.

Zgaga, a neutralizowanie kwasów żołądkowych

Zatrzymajmy się na chwilkę przy temacie zgagi. Sporo osób odczuwa tę dolegliwość. I co najczęściej robią? Idą do sklepu lub apteki po płyn/ tabletkę, która zneutralizuje kwas solny. Ty bądź mądrzejszy i nigdy tak nie rób. To jest naprawdę najgorsza rzecz, jaką możesz w tej sytuacji zrobić. Oczywiście, że nie będziesz czuł pieczenia w przełyku, bo żołądek przestanie produkować kwas solny (jakże potrzebny! To już wiesz). Zobojętnisz kwasy, ale czy to jest usunięcie przyczyny? Przecież nadal będziesz miał zgagę. Nadal będzie chlustało Ci do gardła, tyle tylko, że Ty nie będziesz tego już czuł.

Co więc trzeba zrobić? Oczywiście, że zakwasić żołądek, by zwieracz, który znajduje się pomiędzy przełykiem, a żołądkiem się zaciskał. I nie będzie chlustało. Proste?

Szkoda, że się o tym nie mówi, tylko sprzedaje na potęgę środki na neutralizowanie soków żołądkowych, który to żołądek musi mieć kwaśno, byśmy byli zdrowi i nie chorowali.

Jak zakwasić żołądek?

Najprostszą metodą na zakwaszenie swojego żołądka i tym samym zagwarantowanie sobie dobrego trawienia białka i rozkładania go na poszczególne aminokwasy, jest picie na 15 minut przed głównymi posiłkami, pół szklanki wody z 2 łyżkami octu jabłkowego. Po 15 minutach można zjeść normalnie posiłek. Po kilku tygodniach takiego postępowania, większość dolegliwości – nie tylko zgaga – powinny zacząć ustępować, jeśli oczywiście powodem schorzeń było słabe zakwaszenie żołądka. Czasami mogą być i inne przyczyny.

Aby sprawdzić, czy Twój poziom zakwaszenia żołądka jest prawidłowy, warto wykonać bardzo uproszczony test - wypić na czczo pół szklanki wody z połową łyżeczki sody oczyszczonej. Jeśli w ciągu 2 minut Ci się odbije, to możesz przyjąć, że jest dobrze. Jeśli się odbije dużo później lub wcale, popróbuj dla swojego dobra z tym octem jabłkowym. Ma on również inne cenne właściwości. Do tego jeszcze jedna moja wskazówka, abyś nie popijał do posiłków. To również przyczynia się do złego trawienia i złej pracy żołądka.

Ewelina Wieczorek
www.epicentrumzdrowia.pl      

foto: freeimages/vjeran2001

Reklama

Twoje zdrowie w Twoich rękach: Zakwasić żołądek, by oddalić choroby komentarze opinie

  • Aeria - niezalogowany 2016-01-13 21:54:49

    Również uważam, że nie ma co zaraz sięgać po tabletki z apteki, jak tylko pojawia się zgaga. Do tej pory takie typowe tabletki na zgagę uważano za nieszkodliwe, a okazuje się, że mogą mieć poważne efekty uboczne: uszkodzenie nerek, zawały serca, infekcje itd. :/ https://www.biomedical.pl/zdrowie/popularne-tabletki-na-zgage-powiazane-z-wiekszym-ryzykiem-choroby-nerek-a13485.html Sto razy lepszy jakiś naturalny specyfik jak ocet jabłkowy, dobrze zrobić go samemu ze swoich jabłek, niepryskanych chemią :)

  • jarzab1922 - niezalogowany 2018-03-10 02:02:50

    2 łyżki stołowe czy łyżeczki do herbaty tego octu dawkować?

  • Gość - niezalogowany 2018-10-19 16:13:11

    2 łyżki stołowe. Cała prawda, sam stosuje ale wszystko ściągnięte od Jerzego Zieby. Jakbym słuchał jego wypowiedzi co do słowa.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Przyjmę pracowników

Przyjmę pracowników budowlanych na stanowisko: -murarz -dekarz -pomocnik Zajmujemy się stawianiem domów SSO Oferujemy ciągłość pracy...


Zobacz ogłoszenie

Sesja prywatna z wróżką w

Witam. Jeśli masz problem w sferze uczuć, finansów, zdrowia - zapraszam na sesję z tarotem. A jeśli prześladuje Cię pech zapraszam na rytuał..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię elektromechanika lub

Zatrudnię elektromechanika lub mechanika pojazdów samochodowych wymagane prawo jazdy KAT.B, min. 2 – lata doświadczenia w zawodzie. Praca przy..


Zobacz ogłoszenie

Jodła Kaukaska 160-280cm

Jodła kaukaska dostępna od 5 grudnia ( I gatunek bardzo symetryczne) wysokość od 160-280cm , 100zł sztuka. Raz w tygodniu nowa dostawa. Możliwy..


Zobacz ogłoszenie

Polerowanie/renowacja

Polerowanie/renowacja reflektorów samochodowych - wszystkie auta, bez demontażu lamp. Czas trwania: ok. 1 godziny za sztukę, cena 40 zł za sztukę...


Zobacz ogłoszenie

Pranie dywanów i mebli

Oferujemy pranie, czyszczenie, impregnację oraz suszenie - dywanów, - wykładzin, - tapczanów, - narożników, - foteli, - krzeseł i innych mebli..


Zobacz ogłoszenie

Zamienie lub sprzedam

Zamienię lub sprzedam mieszkanie na 1 pietrze z garazem na os. Zachod przy ul. Karlinskiej. Mieszkanie składa się z trzech pokoi, kuchnia,..


Zobacz ogłoszenie

SPRZATANIE POMIESZCZEŃ

SPRZĄTANIE POMIESZCZEŃ BIUROWYCH PRACA PO GODZ. 18:00 TEL. 6042868


Zobacz ogłoszenie

Mieszkanie po remoncie WYSOKI

Mieszkanie parterowe bezczynszowe w 4-rodzinnym domu tylko 6km od SZCZECINKA -miejscowość Godzimierz, czyste powietrze, cisza i spokój. Pięknie..


Zobacz ogłoszenie

Zatrudnię pracowników

Przyjmę do pracy, atrakcyjne warunki, praca na miejscu.


Zobacz ogłoszenie

**SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ**TEL.794

*SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ*NAJLEPSZE CENY*tel.794 388 383. skupujemy...absolutnie wszystkie auta:tel.794 388 383. masz auto na sprzedaż-dzwoń!dogadamy..


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT- NAJWYŻSZE CENY-

Skupujemy wszystkie auta OSOBOWE i DOSTAWCZE Zapraszamy do kontaktu Pozdrawiam


Zobacz ogłoszenie

Leasing Szczecinek

Jeśli chcesz wziąć samochód lub dowolny środek trwały w leasing dobrze trafiłeś. Szybki proces, procedury uproszczone, minimalne wkłady własne,..


Zobacz ogłoszenie

Szukam mieszkania do wynajęcia

Szukam mieszkania do wynajęcia z niskimi opłatami do max 1100/1200 zł.


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026

SKUP AUT ZA GOTÓWKĘ - 515 026 978 - SZCZECINEK I OKOLICE


Zobacz ogłoszenie

Kupię działkę w m. Spore lub

Poszukuję działki w m. Spore, działka minimum 5000 m. lub domu do remontu, stan techniczny obojętny.


Zobacz ogłoszenie

Tynki maszynowe - Gipsowe i

Naszą Specjalnością Są Tynki maszynowe do wykonania których wykorzystujemy najnowsze technologie i sprawdzone materiały. Posiadamy doświadczone..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę budowlana

Sprzedam piękną działkę budowlaną bezpośrednio przy lesie, 400 m od jeziora Trzesiecko. 750 m 2, teren równy na wzgórzu, wraz z udziałem w drodze..


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez szczecinek.com, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

GAMA Maria Gasiul z siedzibą w Szczecinek 78-400, Niecała 23

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"