:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -3°C pochmurno z przejaśnieniami

Uczniowie jadą na wycieczkę

Historia, Uczniowie jadą wycieczkę - zdjęcie, fotografia

W Szczecinku, podobnie zresztą jak w całej Rzeszy w latach trzydziestych, święta państwowe były obchodzone niezwykle uroczyście. W każdym ustroju totalitarnym tego typu okazję wykorzystywano do celów propagandowych. Takim też świętem obchodzonym (nomen omen) 9 maja było Święto Szkoły lub Dzień Dziecka. Nie wiem, czy były to dwa niezależne od siebie święta. 

W Neustettin tego dnia uczniowie szkół w odświętnych ubraniach brali udział w wielkim pochodzie przemierzającym ulicami miasta. Na tę okoliczność urzędowe budynki przyozdabiano nawet flagami. W pochodzie wielu uczniów niosło chorągwie, proporce lub plansze z nazwą szkoły. 

Nie ma pewności, czy uwieczniony na zdjęciu pochód miał miejsce właśnie 9 maja. Pewne jest jedynie to, że młodzi ludzie w odświętnych strojach wchodzą na dworzec kolejowy. Główną atrakcją tego dnia był wyjazd do Stadwald (dz. Czarnobór) na wielki piknik. Podobnie jak i dzisiaj, tamtejsze jezioro Leśne leżało w granicach administracyjnych miasta. 

Tego typu „wyjazdowe” imprezy organizowano w polskim już Szczecinku za czasów komunistycznych w połowie lat 60. W Dniu Dziecka celowo obchodzonym w święto Bożego Ciała, aby młodzież odciągnąć od uczestnictwa w procesjach, organizowano – obowiązywała lista obecności – przymusowe pikniki nad jez. Wielimie w pobliskiej Gwdzie. Uczniów dowoziły autobusy komunikacji miejskiej. (jg)


Uczniowie jadą na wycieczkę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com