:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C pochmurno

Uczniowie STO na Festiwalu Nauki

W dniach 20 – 23 września już po raz 15 uczniowie zespołu Szkół Społecznych STO w Szczecinku uczestniczyli w organizowanym w Warszawie Festiwalu Nauki. 

 

Pobyt w stolicy zaczęliśmy od zwiedzenia Sejmu RP. Grupa humanistyczna spędziła sobotnie przedpołudnie na wykładzie pt. „Współczesne dziennikarstwo w Polsce”. Przewodnim tematem dyskusji były fundamenty tego zawodu oraz zmiany, jakie występują w dziennikarstwie w ostatnich latach. Wiele ciekawych informacji usłyszeliśmy od doświadczonych dziennikarzy: Jarosława Gugaly (TV Polsat), Jarosława Kuźniara (TVN 24) Bogusława Chrobota (red. naczelnego Rzeczpospolitej) oraz prof. Marcina Mrozowskiego. 

Niedziela była spotkaniem ze złem i demonami na wykładzie „Diabeł i nowoczesność”. Wspólnie z wykładowcami zastanowiliśmy się, jak we współczesnym świecie przejawiają się siły zła i czy w naszym życiu stykamy się z czarnymi mocami. Dreszcz zaniepokojenia przeszedł prawdopodobnie każdego na sali! 

Ostatniego dnia braliśmy udział w wykładzie „Tańczący z wściekłymi psami, czyli o prawie karnym w popkulturze”. Na podstawie znanych filmów rozstrzygaliśmy kłopotliwe i poważne dylematy prawne. Poznaliśmy paragrafy Kodeksu Karnego oraz wymierzaliśmy kary winnym popełnienia przestępstw. Każdy z nas, choć przez chwilę stal się prawnikiem. 

Inne grupy w sobotę, 21 września uczestniczyły w warsztatach „Zapłodnienie in vitro w praktyce”. Zajęcia zaczęły się od wprowadzenia na temat cyklu rozwojowego zarodka myszy, a następnie każdy uczestnik otrzymał przyrządy niezbędne do wykonania doświadczenia. Następnego dnia odbyło się laboratorium z zakresu anatomii i rozwoju owadów. Samodzielnie wykonywaliśmy sekcje owadów, podczas których poznaliśmy dokładną budowę larwy motyla. Ostatniego dnia na Politechnice Warszawskiej braliśmy udział w kolejnych warsztatach, w trakcie których poznaliśmy naturalne barwniki występujące w roślinach. Następnie część z nas udała się na zajęcia kinesiotapingu (oklejanie wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze), a pozostali w ramach laboratorium tworzyli kosmetyki.

Łącznie uczestniczyliśmy w 32 wykładach, warsztatach i laboratoriach. Nie mogło zabraknąć też spotkania z kulturą. Odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, obejrzeliśmy wystawy narodziny fotografii 3D, wojenną Warszawę z lotu ptaka oraz malarstwo barokowe z kolekcji Marii Leszczyńskiej. 

W sobotę byliśmy także w Teatrze Narodowym na spektaklu Bezimienne dzieło wg Stanisława Witkacego. Inscenizacja była bogata w efekty dźwiękowe oraz doskonałą scenografię. Całość wyśmienicie zagrana i doprawiona czarnym humorem. Sztuka obfitowała w aktorów znanych z kina i telewizji. 

Druga grupa oglądała w Teatrze Rampa Tango Piazzolla. Namiętność przeplatała się w niej z nienawiścią i zdradą. Motywem przewodnim spektaklu była niespełniona miłość oraz fascynacja tańcem, która uśmierzała ból rozterek życia codziennego. Przedstawienie urozmaicały utwory znanego kompozytora Astora Piazzolli. Muzyka głęboko poruszyła nasze serca. Obie grupy wyszły z teatrów zachwycone.

 

Krzysztof Kucharski, nauczyciel w ZSS STO w Szczecinku

Uczniowie STO na Festiwalu Nauki komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na temat szczecinek.com