:-(

Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?  17°C bezchmurnie

Uczniowie szczecineckich szkół “wygwizdali przemoc”

W poniedziałek, 2 października, obchodzony był Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. W tym dniu, na Placu Wolności, zebrali się uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych i średnich ze Szczecinka, by “wygwizdać przemoc”.

 

Podczas poniedziałkowego happeningu, każdy uczestnik miał ze sobą gwizdek, a także transparenty skierowane przeciwko przemocy. - To okazja, by powiedzieć głośne “nie”. To manifest, na którym pokażemy, że nie godzimy się na poniżanie, wyzywanie i upokarzanie innych osób - mówili podczas imprezy organizatorzy.

Na samym środku nie zabrakło tzw. “żywych rzeźb”. Uczniowie, którzy wcielili się w tą rolę, prezentowali różne rodzaje przemocy. Scenek było pięć i symbolizowały każdy rodzaj przemocy - wobec dziecka, dziecko jako świadek przemocy, przemoc rówieśniczą i cyberprzemoc. Na ustach “żywych rzeźb” pojawiły się także plastry. Chodziło o to, aby “nic nie mówić”.

- Pomysł na dzisiejszy happening “Wygwizdać przemoc” zrodził się ze współpracy ze szkołami podstawowymi. Młodzież “wygwizdywała przemoc” po to, żeby się jej przeciwstawić - - powiedziała Tematowi Małgorzata Kisiel, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. - Powinno się nie używać przemocy przez cały czas, nie tylko w jednym dniu. To, co mamy w domu, jeśli jest przemoc w rodzinie, wśród rówieśników, na ulicy, to się będzie przewijało później w życiu codziennym. Akcja ma na celu pokazanie, że warto być otwartym do ludzi, tolerancyjnym dla innych, ale też pomóc. Jeżeli chociaż jedna, albo dwie osoby z tego skorzystają po tym happeningu, myślę, że to już będzie dobrze. Trzeba wiedzieć, gdzie szukać pomocy - Widziałam, że ta akcja sprawiła młodzieży dużo radości - dodała Małgorzata Kisiel.

Uczestnicy chwycili za gwizdki i przez całą minutę bardzo głośno “gwizdali na przemoc”.

Uczestnictwo wzięcia udziału w poniedziałkowym happeningu zadeklarowało 450 osób. Wszystkie szkoły chętnie przyjęły zaproszenie. Uczestnicy otrzymali ulotki, zostali także poinformowani o rodzajach przemocy - mowa była między innymi o przemocy fizycznej, seksualnej, internetowej, ekonomicznej i zaniedbaniu.

Na sam koniec, odbył się taniec - popularna “Belgijka”.


 

Patryk Witczuk

 


Miejsce zdarzenia mapa Szczecinek


dzień bez przemocy plac wolności szczecinek uczniowie - komentarze opinie

 • gość 2017-10-02 14:06:21

  Czy nadużycie władz administracyjnych też zostało wygwizdane, bo jakoś nie czytam o takim rodzaju przemocy?

 • Gość - niezalogowany 2017-10-02 19:22:18

  Lepiej ich uczcie samoobrony sztuk walki itp.

 • gość 2017-10-03 10:26:12

  Edukacja młodzieży powinna być uzupełniona o lekcje twardej logiki. Gwizdać to sobie można na swojego psa i to nie ma się pewności, że on przybiegnie. Zwalczanie przemocy gwizdaniem, czy tańczeniem belgijki niczego nie zmieni. A tak wyedukowana młodzież, będzie w życiu tak naiwna, jak młodzi Francuzi i Anglicy, którzy zwalczają terroryzm kwiatkami i malowaniem po asfalcie.

 • gość 2017-10-03 12:28:21

  na przemoc to trzeba ostro reagować. gwizdanie nie pomoże ;P

 • Gość - niezalogowany 2017-10-03 21:48:59

  Wygwizdac to trzeba tego mądrale co takie szopki organizuje.tańczyli belgijke. ..kur..mać!

Dodajesz jako: Zaloguj się